Z możliwości coraz większych wyświetlaczy smartfonów mogą korzystać wszyscy, oprócz osób z poważną wadą wzroku. Niewidomi i niedowidzący nie są w stanie korzystać z dotykowych ekranów. Tradycyjny telefon z fizyczną klawiaturą numeryczną pozwalał wyczuć przyciski i obsługiwać telefon z pamięci. Obecnie produkuje się coraz więcej telefonów z kategorii smart, w których producenci pozbywają się przycisków na rzecz w pełni dotykowych ekranów, a zwykłe telefony zaczynaja być rzadkością.

Jest szansa, że to się zmieni i już wkrótce będzie możliwość skorzystania z pierwszego na świecie smartfona opartego na technikach Braille’a. Ten innowacyjny twór powstaje w Indiach, jego pomysłodawcą jest Sumit Dagar. Jego wizja może okazać się pierwszym na świecie smartfonem dla niewidomych. Firma Dagara – Kriyate Design Solutions – pracowała nad konceptem trzy lata w Center for Innovation Incubation and Entrepreneurship. W projekt zaangażowany jest także Indian Institute of Technology w Delhi.

Smartfon z oczywistych względów nie posiada ekranu z wyświetlaczem do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, gdyż ten nie ma tutaj żadnego zastosowania. Zamiast tradycyjnego ekranu, znajdziemy w nim rozwiązane oparte na możliwościach Braille’a w technologii zwanej Shape Memory Alloy (pamięci do kształtów, tzw. smart metal). Ta z kolei oparta jest na rozwiązaniu metalicznego materiału, który zapamiętuje kształty nawet gdy zostanie rozszerzony czy rozciągnięty. Dzięki niemu możliwe stanie się wyprodukowanie dotykowego ekranu dla niewidzących (wypukłe elementy wracają do poprzedniej plaskiej powierzchni).

Koncepcja takiego ekranu polega na stworzeniu powierchni czopków (kołków lub wypustek), które będą potrafiły przesuwać się z góry na dół (jak przy geście przesuwania ekranu po dotykowej powierzchni), tworząc „obraz” w postaci Braille’a. Na zdjęciach widać również przyciski pod „ekranem”, które wykorzystują alfabet Braille’a. W ten sposób, zawartość takiego wyświetlacza będzie wyczuwana przez zmysł dotyku i kierowana do mózgu (dekodowanie tradycyjnego pliku na postać rozpoznawalną dla urządzenia). Prototyp spotkał się z bardzo przychylną odpowiedzią i zainteresowaniem, ale na razie nie wspomniano za dużo na temat komercyjnego, masowego wykorzystania pomysłu.

Obecnie smartfonów używa setki milionów osób, a wraz z upowszechnieniem się innowacyjnego rozwiązania z Indii, może być ich jeszcze więcej. Prace nad smartfonem wciąż trwają, pozostaje jeszcze wiele kwestii do rozwiązania, m.in. ta najważniejsza, związana z systemem operacyjnym, który obsłuży taki smartfon. Kolejną będzie dopracowanie wprowadzania tekstu. Produkt jest w fazach koncepcyjnych, co oznacza, że może się wcale nie ukazać w rzeczywistości, ale sama idea i dążenie do umożliwienia niewidomym używania dotykowych ekranów jest bardzo ciekawa. Autor pomysłu zrezygnował z  poprzednich zajęć i stworzył sześcioosobowy zespół, któremy poświęcają teraz czas.

Załączam video z konferencji TED, na której Sumit Dagar rozmawia na temat prototypu i pomysłu:

źródła grafik oraz informacji: IndiaTimes.com, sumitdagar.com