Smart domy to nieodległa przyszłość, która już teraz się realizuje. Od kilku lat inteligentne rozwiązania są obecne w odmianach przygotowywanych przez liderów elektroniki, a to znacznie zwiększyło zainteresowanie tematem. Do tej pory takie wnętrza wymagały specjalistów (i wciąż wymagają, ale sporo funkcji wprowadzić można samemu), natomiast najnowsze projekty agregujące systemy są o wiele łatwiejsze do ogarnięcia. Swoje robią też asystenci głosowi, którzy nie tylko uatrakcyjniają sterowanie domem, ale je też ułatwiają i uprzyjemniają. Mark Zuckerberg wrzucił na Facebooka video z prezentacją smart funkcji w jego mieszkaniu.

Choć nagranie nie demonstruje rzeczywistych rozwiązań (mam na myśli zainstalowanych w budynku), a tylko koncepcję, to zauważyć można podobieństwo do posiadłości Tony’ego Starka (z Iron Mana), który korzysta ze wsparcia swojej asystentki Jarvis (do której zresztą zwraca się też Zuckerberg w swojej prezentacji). Możliwości nie są aż tak ogromne jak w filmowym wzorcu, ale równie imponujące. Już teraz z większości takich opcji można korzystać. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia i asystenta.

Na rynku pojawiły się już Google Home i Amazon Echo, które starają się dostarczyć tego typu funkcjonalności. Są na razie we wczesnym etapie (Amazon ma ponad roczną przewagę), ale już za kilka lat przypomną te z nagrania, a może i filmu. W przypadku Marka Zuckerberga słyszymy znajomy głos – to zapewne Morgan Freeman, który użyczył swojej mowy do promowania koncepcji połączenia sztucznej inteligencji z domowym smart wyposażeniem. Powyższy filmik to krótka promocja wnętrza z inteligentnymi funkcjami i wydawaniem komend Jarvis.

Przykład Marka jest ciekawy, bo pokazuje przy okazji jak integracja asystenta z kalendarzem oraz smart wyposażeniem, może usprawnić codzienne życie. Moim zdaniem demo jest trochę za krótkie, ale jak na początek i tak wystarczające. Myślę, że głównym zadaniem jest tu samo promowanie rozwiązań wśród klientów. Producenci swoje urządzenia oferują już od dosyć dawna. Cały czas je usprawniają, a centralne huby, łączące sieci i urządzenia w Internecie Rzeczy będą coraz ciekawsze. Rozpoznawanie domowników, gości, kontrola warunków wnętrza, sterowanie RTV/AGD i zawartością smartfona – to wszystko prezentowałem na blogu wiele razy. Żadne science fiction, ale porządnej promocji jednak potrzebuje.