Dron Skydio R1 z apką na zegarki Apple Watch

18 Paź 2018

Skydio R1 Apple WatchGdy Skydio zapowiadało mobilny dronik R1, obiecało, że obok sterowania smartfonem dorzuci jeszcze kontrolę przy pomocy smartwatcha Apple Watch. Dziś funkcja ta stacje się rzeczywistością. Co uda się osiągnąć z gadżetem przy użyciu zegarka? Całkiem sporo, a pamiętajmy, że ta niewielka latająca kamerka potrafi naprawdę dużo rzeczy. Z dodaniem apki na zegarki chodziło głównie o to, by całkowicie uwolnić nasze ręce od jakiegokolwiek (prawie) manipulowania dodatkowo trzymanym urządzeniem.

Napisałem prawie, bo jednak naręczny wyświetlacz trzeba jakoś obsłużyć. Aplikacja na Apple Watcha pozwoli jednak przyspieszyć pewne działania i robić to z jeszcze bardziej mobilnej elektroniki. Lista komend nie jest aż tak duża jak przez telefon, ale ma w sobie dostępnych kilka trybów. R1 jest autonomiczny i z “follow me”, więc polecenia to jedyne sposoby na ich odpowiednią aktywację oraz zmiany. Jest tu wyłącznie ten podstawowy zakres funkcji, ale wybrany z listy tak, by nie trzeba było sięgać po smartfon lub go szukać. Wszystko co potrzeba nosimy przecież na ręce.

Co można stawić z małego ekranu zegarka? Na przykład określić osobę (lista osób, które “widzi” podniebna kamerka), za którą dron ma podążać. Jest też lista kilku trybów przelotu, m.in.: Lead, Follow lub Orbit. Przydatne będzie zwłaszcza dla rowerzystów, którzy nagrywają przejazd z powietrza. Szybciej i wygodniej wydadzą dronowi zadanie. Jeśli się nie mylę to przeskakiwać między funkcjami można też przez obrotowe pokrętełko Digital Crown. Na nadgarstku znajdziemy też wskaźnik stanu baterii oraz przycisk przywołujący drona (zakończenie działań).

Może to tylko zbędny bajer, bo nie zastąpi tego co w bazie smartfona, ale zawsze dodatkowa możliwość (jeśli widzimy sens w ogólnym używaniu smartwatcha). Chciałbym jednak, by start apki na zegarki był początkiem wykorzystywania większego potencjału z wearables. Może jeszcze nie do samego operowania (a już widziałem udane tego próby), ale chociaż do gestowych komend, a nie grzebania po menu palcem. Pytanie do producenta: dlaczego tylko Apple Watch, czy dlatego, że przy okazji sprzęt trafia do oficjalnego sklepu Apple?

źródło: Skydio.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *