Shanling Q1 – przenośny odtwarzacz Hi-Res

20 Gru 2019

Dostałem ostatnio propozycję przetestowania odtwarzacza plików Hi-Res (chyba marki Fiio), ale temat wciąż nie został domknięty. Piszę o tym, by potwierdzić wzrost zainteresowania przenośnymi playerami do muzyki wyższej jakości. Część flagowych smartfonów stara się dostarczać lepsze audio, by dać użytkownikom lepszą jakość dźwięku, ale nadal wśród audiofilów królują niezależne urządzenia. Byłem zresztą tego świadkiem na tegorocznym Audio Video Show w sekcji ze słuchawkami. Praktycznie każdy miłośnik dobrego grania przychodził testować wystawione słuchawki ze swoim własnym odtwarzaczem. Na Kickstarterze znalazłem kompaktowy model Shanling Q1 z tej kategorii w retro stylistyce.

Shanling Q1 z Hi-Res

Shanling Q1 z Hi-Res w stylu retro

Większość odtwarzaczy Hi-Res kieruje się w stronę nowoczesnego wykończenia i designu. Shanling Q1 stawia na retro, co często kusi naprawdę sporą grupę klientów w wielu kategoriach elektroniki. Model ma najnowsze możliwości, ale w konstrukcji kojarzonej z latami pięćdziesiątymi. Mowa przede wszystkim o kolorystyce połączonej z zaobleniami. Firma Shanling Audio próbuje dodać do oferty coś nowego stylistycznie. Nie jestem pewien, ale pastelowe barwy, “chromowane” detale i zaokrąglenia to chyba nawiązanie do amerykańskiej motoryzacji tamtych lat (chyba nawet dystrybutory paliwa wyglądały wtedy podobnie).

Odtwarzacz jest oczywiście kieszonkowy. Dzisiaj player znajdujemy nawet w smartwatchach, ale co z tego, że jest tu dostępny prosto z nadgarstka, jak nie ma możliwości hi-fi (wspomniany we wstępie Fiio miał nawet pasek, więc można go było nosić na ręce). Q1 otrzymał ekranik o przekątnej 2.7 cala z hartowanym szkłem. Całość zbudowana wokół systemu na chipie ESS Sabre ES9218P ze wsparciem formatów 32-bit/384 kHz PCM do nawet DSD128. Zakres częstotliwości to 20 Hz – 40 kHz ze zniekształceniami 0.004% i ratio szumów 118 dB.

Shanling Q1 z LDAC, aptX i AAC

Urządzenie otrzymało kodeki LDAC, aptX i AAC oraz protokół łączności Bluetooth 4.2 (dlaczego nie 5.0?). Ma to pozwolić na strumieniowanie muzyki i filmów do sparowanego smartfona. To łączność BT dwustronna. Odtwarzacz może być też transmitterem USB Bluetooth lub karta dźwiękowa dla komputerów. Wbudowany akumulator ma działać przez 21 godzin na jednym ładowaniu. Producent oferuje własny system operacyjny MTouch OS. Interfejs ekranu jest dotykowy, ale można też sterować playlistami poprzez przyciski. Slot na karty microSD ma wspierać pojemności nawet do 2TB. Wypada mieć do kompletu adekwatnej do Shanling Q1 jakości słuchawki. Spokojnie wykorzystamy też bezprzewodowe.

Obecnie model Shanling Q1 jest temat zbiórki funduszy na crowdfundingowej platformie Kickstarter, gdzie najtańsze wpłaty dla najszybszych chętnych na taki wyrób to ok. 90$ (699 HKD). W kampanii do kupienia są zestawy z odpowiednimi słuchawkami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to odtwarzacz zadebiutuje w okolicach lutego 2020 roku.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *