Od kilkunastu dni Samsung zwiastował projekt NEON, który w tajemniczy sposób zapowiadał „sztucznego człowieka”. Rozwiązanie koncepcyjne szykowane do wyjaśnienia i pełnej demonstracji na targi CES 2020 w Las Vegas. Koreański gigant pracował nad nim wspólnie z STAR Labs, gdzie kierownikiem całej koncepcji był Paranav Mistry (specjalista od komunikacji na linii człowiek-komputer). W końcu dowiadujemy się, czym naprawdę jest NEON i do czego posłuży. Oto wirtualne oblicze Sztucznej Inteligencji, a konkretnie avatar 3D, potrafiący imitować w zachowaniu człowieka.

Samsung NEON

Samsung NEON – wirtualny model „człowieka”?

Przez ostatni tydzień media spekulowały, co takiego szykuje na CES Samsung. Niektórzy liczyli na robota, inni na holograficzną wizualizację AI. Ostatecznie otrzymaliśmy wirtualnego avatara, odwzorowującego człowieka. Pamiętacie liczne deep-fake’i, jakie pojawiały się ostatnio w necie? Wchodzimy w erę wiernych symulacji, które już wkrótce mogą nie dać się odróżnić od rzeczywistości. Samsung i STAR Labs nie są jeszcze na etapie Evy z Ex Machina, ale spróbują symulować człowieka w wirtualnym środowisku. Ma to zostać wykorzystane w biznesie, ale i rozrywce. Taki komputerowy interfejs mógłby zastąpić recepcjonistę, przewodnika lub instruktora – zupełnie jak w filmach science fiction.

Nie chodzi o nagrane sekwencje i puszczone w ograniczony sposób, a o coś więcej. Coś bardziej interaktywnego. Zdradzono nawet, że za symulacje wrażeń odpowiedzialny będzie tzw. Core R3. To technologia AI do samodzielnej kreacji doświadczeń (ruchów, dialogów, sposobów komunikacji). Ma to działać inaczej niż programowane dotąd wzorce. Wizualizacja NEON ma komputerowo tworzyć zachowania przypominające te ludzkie. Łącznie z efektami emocji oraz przejawami inteligencji. Od razu zaczniemy kojarzyć rozwiązanie z wizualną nakładką na asystenta głosowego, ale autorzy przekonują, że to coś zupełnie innego. Ostatecznie jednak, ciekawym byłoby połączenie jednego z drugim. Kojarzycie „Joi” – hologramową postać z Blade Runner 2049? Wygląda na to, że w końcu coś takiego kiedyś powstanie. Może obraz takiej postaci (pomocnika) będziemy widzieć w smart okularach w ramach Rzeczywistości Rozszerzonej?

NEON to nie asystent, a towarzysz

Samsung i STAR Lab zauważają, że NEON nie będzie starać się odpowiadać na zadane pytania (jak Siri, Alexa, Asystent Google, czy Bixby). Ma być kompanem do rozmów, wyczuwającym nasze emocje, posiadając też własne. Czy Sztuczna Inteligencja jest już gotowa na takie eksperymenty? Inaczej, czy ludzkość jest gotowa na interakcję z cyfrową „osobliwością” (tu chyba użyłem zbyt mocnego określenia). Choć to dopiero początek prezentacji, obiecane jest, że avatary NEONa będą zapamiętywać, uczyć się, nabywać umiejętności w czasie kolejnych konwersacji, a więc i poznawać osobę, z którą się komunikują. W ten sposób AI może wiele, nawet zbyt wiele. Przecież takie narzędzia mogą zapisywać cały profil swojego użytkownika. A może kiedyś zmapują jego wszystkie zachowania, wzorce i sposób bycia, przenosząc model do cyfrowego świata? Nie będzie to oczywiście transfer świadomości, ale opcja wirtualizacji. Strach dalej brnąć w kolejne rozważania. Jak wierne będą symulacje? Jak realistyczne będą odruchy i odpowiedzi? Czy kiedyś taki system mógłby przejść test Touringa?

I tak wszystko zależy od możliwości poznawczych algorytmów AI, do którego trzeba będzie dopasować nowe prawo. Już teraz świat powinien zastanowić się nad pewnym iregulacjami. Nie twierdzę, że coś może pójść za daleko, ale trzeba zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Obecnie przybywa singli, ludzie żyją samotnie, a towarzystwo cyfrowej postaci może wpływać na jednostki (pozytywnie i negatywnie). Sądzę, że daleko jeszcze do tego typu sytuacji, ale warto je już przemyśleć. Świat i technologie będą się rozwijać. Od razu przypomina mi się interaktywny profesor Alfred Lanning z filmu „Ja, robot”. Potrafił odpowiadać na pytania głównego bohatera, a był czymś w stylu NEONa. Czy w przyszłości newsy telewizyjne będą prezentować cyfrowe avatary? Gdzieś w Azji już nawet coś takiego widziałem. Więcej szczegółów na temat całej technologii poznamy podczas NEONWORLD 2020, którego daty jeszcze nie przedstawiono. Niebawem pojawi się video.

źródło: NEON