Na początku sierpnia Samsung przedstawił najnowszy smart zegarek w modelu Galaxy Watch 3. To jednostka, która zastępuje Galaxy Watcha pierwszej generacji (tak, nie pojawiła się druga), ale oferuje swoje możliwości obok wariantu Galaxy Watch Active 2. Jakie są różnice pomiędzy tymi naręcznymi urządzeniami? Poniżej wskażę najistotniejsze z nich. Mam nadzieję, że moje informacje ułatwią wybór. Dobrze wiedzieć za co dopłacamy.

Galaxy Watch 3 vs Galaxy Active 2 porównanie zegarków

Galaxy Watch 3 vs Galaxy Watch Active 2 – design

Oba zegarki Galaxy różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem i stylistyką. Oczywiście oba są okrągłe, ale widać wyraźnie pewną rozbieżność w odbiorze. Przyczyną jest obrotowy pierścień (bezel) w serii Galaxy Watch. Odmiana Active została go pozbawiona, dzięki czemu jest „lżejsza” i smuklejsza. Bardziej minimalistyczna. Tutaj opcje obrotowego sterowania też są, ale ramka jest dotykowa (opcjonalnie ten tryb jest w systemie wyłączony, więc jeśli chcemy z niego korzystać to trzeba go manualnie aktywować). Alternatywa dla dotykowego ekranu w tej postaci jest praktyczna, ale zwiększa gabaryty wearables.

Oba modele dostępne są w dwóch rozmiarach. Galaxy Watch 3 sprzedawany jest w 45 lub 41 mm kopercie – każdy w dwóch wykończeniach stali nierdzewnej. Większy w czerni i srebrze, mniejszy w miedzi lub srebrze. Jest też specjalny wariant tytanowy. Widać tu też różne zestawienie kolorystyczne ramek (jedne modele mają ją w barwie całej koperty, inne w czerni). Galaxy Watch Active 2 to mniejsze zegarki: 42 lub 20 mm. Są oferowane w znacznie szerszej ofercie odmian kolorystycznych i wykończeniowych. Zarówno aluminiowe, jak i stalowe koperty dostępne są w barwach: złotej, czarnej i srebrnej. Warto dodać, że Gaalxy Watch Active 2 ma też specjalne wersje: Under Armour EditionGolf Edition. Różni je w zasadzie rodzaj paska oraz wgrane apki/specjalne tarczki.

Każdy smart zegarek ma dwa boczne przyciski. Te w Active są bardziej spłaszczone. Niezależnie od wielkości koperty w Active 2 zastosowano jeden profil paska, tj. 22 mm. Mniejszy Watch 3 też korzysta z takiego. Większy ma już 22 mm. Sportowe Galaxy są smartwatchami smuklejszymi, m.in. z uwagi na brak obrotowego pierścienia.

Samsung Galaxy Watch Active 2
Rodzina zegarków Galaxy Watch Active 2

Galaxy Watch 3 vs Galaxy Watch Active 2 – podobieństwa

Jest wiele podobieństw między smart zegarkami Galaxy. To w końcu propozycja od jednego producenta, więc postarał się, by trzon opcji był ekonomicznie sensowny. Okrągłe wyświetlacze Super AMOLED otrzymały te same średnice. Większe mają 1.4-, mniejsze 1.2 cala. Wszystkie po 360 x 360 pikseli rozdzielczości. Każdy będzie posiadał tryb Always On, czyli wyświetlanie wybranych treści non stop (np. obrysy wirtualnych tarcz). Ekrany zabezpieczono szkłem Corning Gorilla Glass DX. Wszystkie posiadają też certyfikację IP68, 5ATM oraz MIL-STD-810G. Każdemu wymienimy bezproblemowo pasek. Wszystkie motywy tarczek dostępne w sklepiku będą pasowały, więc jest element szerszej personalizacji.

Systemem operacyjnym jest Tizen. Interfejs wszędzie jest taki sam. Na każdym zainstalujemy te same aplikacje, więc pod względem użyteczności będą to praktycznie te same gadżety. Do softu przejdę jeszcze trochę później. Teraz pora porównać wnętrze. Robię to w tym akapicie, ponieważ wszystkie modele pracują na tym samym procesorze. Chipem jest dwurdzeniowy Exynos 9110. Towarzyszą mu inne konfiguracje pamięci. Galaxy Watch Active 2 zależnie od modelu ma 768MB lub 1.5GB RAM (odmiany z LTE) i 4 GB na dane. Każdy wariant Galaxy Watch 3 ma 1GB/1.5GB RAM (LTE)  i 8 GB na pliki. Już pewnie zauważyliście, że oba zegarki mają opcję pełnej niezależności przez eSIM dla LTE. W Polsce na ten moment jedyną siecią, w której uruchomimy LTE w smartwatchu jest Orange (T Mobile ma korporacyjnie dla telefonów).

Galaxy Watch 3 i Active 2
Większe z modeli Galaxy Watch 3 i Galaxy Active 2 (oba w stali nierdzewnej).

Galaxy Watch 3 vs Galaxy Watch Active 2 – Tizen OS

Czas porównać funkcje obu zegarków. Galaxy Watch Active 2 i Galaxy Watch 3 pracują na tej samej platformie Tizen OS, więc większość rozwiązań będzie się pokrywać. Smart zegarki sparujemy ze smartfonami z Androidem lub iOS. Dzięki temu otrzymamy powiadomienia z wielu aplikacji (iPhone nie da jednak przekazu z natywnych serwisów typu iMessages). Odczytamy wiadomości, informacje pogodowe, obsłużymy odtwarzacz muzyczny itd. Większość inteligentnych opcji się znajdzie.

Interfejs oczywiście ten sam. Obrotowe UI jest wspierane obrotową ramką, o której wspomniałem już wcześniej. Jedyną różnicą jest tu poziom interakcji. Fizyczny pierścień w Watch 3 jest bardziej intuicyjny od reagującej na dotyk powierzchni w Active 2. Nowszy z modeli posiada bardziej kontekstowy sposób odpowiadania na wiadomości, ale jestem pewien, że niebawem zobaczymy to samo w sportowej odmianie. Najważniejsze, że software będzie stale aktualizowany, więc z czasem w obu gadżetach przybędzie nowości. Poniżej jeszcze trochę szerzej o opcjach fitness – ważnej części współczesnych smart zegarków.

Galaxy Watch 3 vs Galaxy Watch Active 2 – sport & fitness

Galaxy Active – jak sama nazwa wskazuje – powstał z myślą o fitness. Samsung postarał się, by smartwatch wyglądał nieco bardziej sportowo (choć to pojęcie względne). Galaxy Watch 3 ma bardziej tradycyjne wzornictwo. Dlatego też mniejszy i lżejszy wariant lepiej sprawdzi się podczas aktywności. Nie znaczy to jednak, że oba modele będą mocno różnić się pod względem sportowych funkcji. Oba urządzenie oferują optyczny czytnik tętna, wbudowany GPS, akcelerometry i śledzenie ruchu podczas stacjonarnej aktywności. Oba śledzą też dane przez całą dobę, stres (z uspokajającymi ćwiczeniami oddechu) i mają wsparcie coachingu. Oczywiście jest automatyczna detekcja ruchu, spory zestaw trybów sportowych (dyscyplin).

Galaxy Watch 3 i Active 2
Mniejsze z modeli Galaxy Wacth 3 i Galaxy Active 2.

Spodziewam się, że prawie identyczne parametry obu zegarków, sprawią, że producent udostępni na obu wszystkie z nich. W specyfikacjach Galaxy Watcha 3 widać aż 39 różnych aktywności. Nie zabraknie tu też monitorowania jakości snu. W tym nowszym urządzeniu pojawią się nieco bardziej zaawansowane metryki biegowe, ale wyczuwam, że z czasem zobaczymy je też w Active 2 (update). Gdyby jednak pokusić się o próbę porównania możliwości sportowych to ciężko byłoby znaleźć większe różnice, a jeśli jakieś będą to Samsung postara się, by pojawiły się w obu. Jest tu prawie pełen zakres śledzenia, m.in. dla biegu, pływania, roweru, jak i pojedyncze ćwiczenia HIIT.

Smartwatche Galaxy chcą też zaoferować coś w sekcji health, czyli w ramach pomiarów stanu zdrowia. Samsung proponuje w Galaxy Watch 3 i Galaxy Active 2 moduł EKG oraz rodzaj ciśnieniomierz PPG (kalibrowanie na podstawie rzeczywistego ciśnieniomierza). W ten sposób będziemy oceniać swoją kondycję. Nie wszędzie jeszcze te opcje są dostępne, co związane jest z odpowiednią certyfikacją. Nowy Watch 3 posiada dodatkowo pomiary poziomu tlenu we krwi. Widzę tu też wykrywanie upadków, co przyda się szczególnie seniorom.

Galaxy Watch 3 vs Galaxy Watch Active 2 – bateria

Pod względem czasu pracy wielofunkcyjnym smartwatchom daleko do sportowych zegarków z opcjami smart. Nie uzyskamy tu takich wyników jak w urządzeniach od Garmina lub Fitbit, ale jest lepiej od Wear OS. Naturalnie, działanie zależy od stopnia użytkowania poszczególnych funkcji. Przyjmując jednak, że używamy funkcji w sposób standardowy, Samsung określił działanie na 3-4 dni. To jednak maksymalne osiągi. Średnio jest to bliżej 2 dni. Galaxy Watch 3 i Galaxy Active 2 posiadają te same pojemności baterii dla poszczególnych wielkości – odpowiednio 247 i 340 mAh, więc powinny pracować mniej więcej podobnie. Szkoda, że nie jest podawany czas przy aktywnym GPS.

Samsung Galaxy Watch 3
Samsung Galaxy Watch 3 w obu wariantach koperty.

Galaxy Watch 3 vs Galaxy Watch Active 2 – podsumowanie

Czas podsumować porównanie Galaxy Watch 3 i Galaxy Watch Active 2. W dużej mierze to naprawdę bardzo podobne urządzenia, które różni głównie design. Ten jest jednak zwykle kluczowy, więc jeśli wolimy styl minimalistyczny to tu wygrywa Active. Jeśli zależy nam na bardziej tradycyjnym podejściu i praktycznym pierścieniu, swój wzrok skierujemy ku Watch 3. Oba modele posiadają ten sam chip, software i większość funkcji, w tym możliwość zakupienia odmiany z modemem LTE.

Główną różnicą pod względem funkcji jest pulsoksymetr na pokładzie Galaxy Watch 3. Sportowe możliwości są bardzo podobne, jak nie takie same (dopiero bardziej wnikliwi aktywni je zauważą). Z racji innych dat wydania inny będzie też cennik (podaję w chwili pisania ze strony Samsunga).

  • Galaxy Watch 3 41 mm: 1899 zł
  • Galaxy Watch 3 45 mm: 1999 zł
  • Galaxy Watch 3 41 mm z LTE: 2099 zł
  • Galaxy Watch 3 45 mm z LTE: 2199 zł
  • Galaxy Watch Active 2 (aluminium 40 mm) – od 1149 zł
  • Galaxy Watch Active 2 (aluminium 40 mm z LTE) – 1349 zł
  • Galaxy Watch Active 2 (aluminium 44 mm) – od 1249 zł
  • Galaxy Watch Active 2 (aluminium 44 mm z LTE) – brak danych
  • Galaxy Watch Active 2 (stal nierdzewna 40 mm) – od 1549 zł
  • Galaxy Watch Active 2 (stal nierdzewna 40 mm z LTE) – od 1749 zł
  • Galaxy Watch Active 2 (stal nierdzewna 44 mm) – od 1649 zł
  • Galaxy Watch Active 2 (stal nierdzewna 44 mm z LTE) – od 1849 zł

źródło grafik: samsung.com