Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności. Wielu z nas w ten sposób próbuje zachować formę i ruch. Do tego dodajmy masę zabawek do motywowania w formie ubieralnych gadżetów fitness i już mamy obraz rynku związanego tą dyscypliną. Warto wiedzieć, że dobrze jest ubrać odpowiednie obuwie do biegania, gdyż to co ma nam pomóc, może okazać się zgubne dla naszych stawów i zdrowia. Aby wyeliminować ten problem niemiecki Fraunhofer Institute we współpracy z pięcioma europejskimi krajami, przygotował projekt Runsafer, czyli inteligentnych butów do biegania.

fot. fraunhofer.de

Posiadają one wbudowane sensory kierunkowe, GPS i czujniki rejestrujące przeciążenia, mające badać i analizować w jaki sposób, jak szybko i jak ciężko trenujemy, a także jak długo biegamy. Będą to dokładne dane, wliczając w to rozpoznawanie nawierzchni, by sprawdzić czy ćwiczymy na twardym czy miękkim podłożu. Nawet przerwy w biegu będą odnotowywane. Buty będą transmitować dane bezprzewodowo przez moduł Bluetooth do naszego smartfona, gdzie będę analizowane. Porównując je z bazą, otrzymamy istotne informacje z podpowiedziami co robimy źle, a także co robić by poprawić bieg.

Także informacje na temat zwolnienia biegu, a nawet zrobienia sobie przerwy. Taki osobisty trener przekaże nawet wskazówki na temat odpychania się nogami od podłoża, a także stawiania stóp podczas biegu. Otrzymamy nawet możliwość kompletnego planowania programu prowadzącego do konkretnych celów i osiągnięć. Nie wiem czy to uzupełnienie fitnessowych gadżetów naręcznych, czy substytut, ale brzmi jak jedno i drugie. Popularność biegania jest bardzo wysoka, ale niesie to ze sobą również sporo kontuzji odnotowywanych w trakcie tego typu aktywności. Właśnie po to, aby zredukować ten element, zdecydowano się na stworzenie zaawansowanych butów pozwalających na poprawę stylu biegu w czasie rzeczywistym.

Koncepcja wyewoluowała w produkt komercyjny, który ma pojawić się na rynku w 2015 roku. Czuję jednak, że giganci i liderzy rynku wprowadzą swoje podobne gadżety dużo szybciej. Biomechaniczne sygnały w obuwiu sportowym to nie nowy temat i powstaje już kilka ciekawych butów tego typu. Całkiem fajnie powinny współpracować z ubieralnymi rejestratorami dystansu i tętna oraz aktywności organizmu, które już są dostępne na rynku. Poprawią symetrię postawy stopy w biegu, poprawne ułożenie nogi podczas biegu. Od razu przypomina mi się nieco projekt adidasa w modelu butów piłkarskich f50, gdzie wprowadzono już kilka takich innowacji.

Indywidualny program treningu możemy ułożyć na dodanym do kompletu oprogramowaniu webowym.

źródło: Fraunhofer.de, runsafer.eu