Ricoh Theta V – kamerka 360 ze sferycznym audio i 4K

1 Wrz 2017

Ricoh to jedna z tych marek, które w sferyczne kamerki inwestuje od dosyć dawna. Potwierdza to zresztą liczba modeli, które ostatnimi laty producent wydał. Najnowsza odmiana kamerki 360 – Ricoh Theta V – ma być oczywiście jedną z najlepszych w ofercie. Nowa generacja wygląda identycznie do wcześniejszych i to akurat dobry wybór. Nie tylko z uwagi na technologie wytwórcze, ale i sprawdzony format.

Ricoh Theta V

Kamerka Ricoh Theta V działa dokładnie tak samo, jak większość tego typu modeli. Kontynuuje podwójny obiektyw, który połączy dwa półsferyczne ujęcia w pełną, 360-stopniową panoramę. Najważniejsze jednak, że materiały są rejestrowane w 4K, czyli minimum dla tak wielkich powierzchni zdjęć i filmików. Gadżet wyróżni się na tle konkurencji nagrywanym dźwiękiem. Audio ma być zapisywane z całego otoczenia w podobny sposób, czyli z każdej strony (360 przez 4 kanałowy mikrofon). Jeśli i to nam nie wystarczy, Ricoh przygotował więcej przez przystawkę doczepianą u dołu. Uda się jednak nagrać dźwięk przestrzenny i samą kamerką.

Aparacik przyspieszy też transfer danych do sparowanego smartfona. Wyśle treści 2,5 raza szybciej niż Theta S. To jednak ważne, ponieważ materiały te ważą nieco więcej, a chcemy je szybko wrzucić na telefonie do serwisów społecznościowych, theta360.com, czy do Google Maps lub YouTube’a. Fajnym dodatkiem do kamerki Theta V jest oprogramowanie “Remote Playback”. Funkcja ta ma przerobić aparat w pilot, dzięki któremu można poprawić oglądanie 360-stopniowych filmików na dużych ekranach.

Ricoh Theta V

Kamerka posłuży też jako pilot ułatwiający prezentację sferycznych treści na TV.

Znów bardzo ważna jest aplikacja na smartfony. Nie tylko do oglądania nagranych filmów i zdjęć, ich wrzucania i edycji, ale też do zdalnej obsługi kamerki. Możemy już ustawić w wybranym miejscu i bezprzewodowo aktywować. Wewnątrz urządzenia zainstalowano system Androida, a to dało okazję do rozwijania programów i funkcji przez wtyczki. Na przykład funkcje pilota są dostępne właśnie przez plugin. To gwarantuje też stałe aktualizacje. O czymś zapomniałem? Myślę, że warto jeszcze dopisać, że kamerka pozwoli też (razem ze sparowanym telefonem) na nadawanie sferycznych video na żywo.

Fajnie, że Ricoh zadbało również o akcesoria. Jest dostępny na przykład moduł do nagrywania pod wodą. To specjalna obudowa  (200 dodatkowych $!) zabezpieczająca przed zalaniem. Wewnątrz znalazło się miejsce na 19 GB przestrzeni. Jak z baterią? Sferyczne 4K nagramy maksymalnie przez 45 minut lub wykonamy 4800 panoramicznych zdjęć. W przypadku tego pierwszego trochę słabo. Trzeba dosyć często ładować urządzenie. Cena Ricoh Theta V: niecałe 430$, czyli więcej niż przeciętne kamerki sferyczne .

źródło: Ricoh

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *