Ricoh obrało strategię „360° for everyone” i jest jej wierne. Firma się nie poddaje i cały czas udoskonala serię kamerek sferycznych Theta. Cały czas utrzymując design, ale dopracowując możliwości rejestratora. Najnowszy model Theta SC2 ma dysponować jakością 4K utrzymując poziom cenowy entry-level. Pierwsza generacja Theta SC oferowała tylko Full HD, a to zdecydowanie za mało, nawet, jak na modele z niższej półki. Format 360 wymaga pewnego standardu i producent chyba to zauważył.

Ricoh Theta SC2 z 4K

Ricoh Theta SC2 z 4K

Nowa Theta SC2 ma zbliżyć się do potencjału wyższych modeli oferty, ale nadal być przedstawicielem niższej półki. Potwierdzenie tego ma być zastosowanie sensora 4K oraz małego ekraniku OLED w obudowie gadżetu. Filmiki w 360 stopniach nagramy w 4K przy 30 fps. Zdjęcia będą wykonywany w 12 megapikselach. Sensor użyty w tej konstrukcji jest tym samym, który znalazł się wcześniej w wariancie V. Jest też nowy silnik przetwarzający obraz. Do tego 16 GB pamięci na zapis materiałów oraz pomoc 4K Shake Correction, by ustabilizować nieco ujęcia.

Nowością ma być tryb Night View, czyli lepsze efekty 360 w nocnych warunkach. Producent zapewni tu mniej szumów i ostrzejsze efekty, ale bez statywu się nie obędzie. To akurat nic dziwnego.

Ricoh Theta SC2 skleja ad-hoc

Konstrukcja kamerki cały czas bazuje na dwóch obiektywach, których ujęcia trzeba ze sobą połączyć. Ricoh Theta SC2 robi to wewnątrz urządzenia, czyli bez potrzeby późniejszych procesów postprodukcyjnych w softwarze komputerowym. To konieczność już nie tylko przy konsumenckich modelach, ale warto to odnotować. Zadaniem użytkownika ma być tylko nagrywanie. Nic więcej. Wyniki mamy mieć już na smartfonie, gdzie pliki można obecnie wrzucać do wielu serwisów. Aplikacja na telefon przyda się do zmian ustawień, ale część z nich można też regulować dzięki wspomnianym ekraniku OLED i przyciskach akcji.

Łączność Bluetooth posłuży do komunikacji z telefonem, natomiast port USB do ładowania i transferu materiałów. Warto też zauważyć obecność HDR. Algorytmy mają redukować abberacje optyczne (zniekształcenia) i przyspieszać przetwarzanie. Zauważyłem też, że SC2 posiada Face Correction i tryb podwodny. Kamerka ma być dostęna w kilku kolorach. Nie sprecyzowano jeszcze ceny, a przecież to ona określa też poziom sprzętu. Jak widać na załączonych materiałach, Theta SC2 to kompaktowy, można nawet powiedzieć, że kieszonkowy model kamerki sferycznej. Profil jest smukły. Gotowość do pracy to 1.5 sekundy.

źródło: Ricoh