Oppo patentuje rozkładany smartwatch

29 Lip 2019

W segmencie smart zegarków dzieje się sporo, ale większość zmian jesteśmy w stanie przewidzieć. Urządzenia po prostu ewoluują i poprawiają osiągi w kilku aspektach. Czasem udaje się wdrożyć jakieś nowinki, jak np. przezroczysty ekran, prawdziwe wskazówki na wyświetlaczu, czy dotykowe ramki (jak ma to być w Galaxy Watch Active 2). Wnioski patentowe pozwalają sprawdzić, nad czym myślą producenci elektroniki. Niedawno pisałem, że IBM pracuje nad składanym ekranem smartwatcha i okazuje się, że ma już rywala. Oppo też chce skonstruować rozkładany wyświetlacz na nadgarstek.

Składany smartwatch Oppo

fot.: nl.letsgodigital.org

Giętki, rozkładany ekran smartwatcha Oppo

Obecnie wrażenie robią smart zegarki z całkowicie zakrzywionym panelem, którym można otoczyć rękę. Taki gadżet wprowadziła niedawno Nubia Alpha. W ten sposób udało się uzyskać cztery cale o dosyć mało wygodnym kształcie. Wydawać się mogło, że już to jest odważna koncepcja, a najnowsze wnioski patentowe IBM i OPPO pokazują jeszcze odważniejsze propozycje. Oczywiście w postaci szkiców, ale jeśli opracowywane są rysunki to teoretycznie ich realizacja też jest możliwa. Oba pomysły mają ten sam cel, ale troszkę inny sposób rozkładania panelu. IBM pozwalał rozłożyć do ośmiu paneli, w dwóch rzędach. Chiński gigant próbuje osiągnąć coś bardziej realistycznego, choć wciąż bardzo nietypowego.

Ekran smartwatcha Oppo miałby rozkładać się tylko w bok, co zdecydowanie  ułatwi realizację. Wciąż będzie to trudne zadanie, ale możliwe do uzyskania. Wydaje się też, że trochę wygodniejsze na ręku. Abstrahując od kwestii wygody, wytrzymałości i sposobu rozwijania panelu, tego typu unikatowe konstrukcje ciężko ocenić pod bardzo wieloma względami. Większa przestrzeń robocza byłaby naprawdę przydatna, a odpowiedni interfejs dałby sporo możliwości. Giętkie wyświetlacze i bezramkowe moduły otworzą producentom nowe drogi w projektowaniu sprzętu. Na ten moment wszystko wygląda bardzo futurystycznie, ale o ile w przypadku jednego pomysłu można brać to za ciekawostkę, to już kolejny każe wziąć to bardziej poważnie. IBM wygląda ja wizja, natomiast giętkie Oppo całkiem sensownie. Cały czas martwię się jednak o “przeguby” oraz podtrzymującą wszystko tackę.

Składany smartwatch Oppo

fot.: nl.letsgodigital.org

Kwestia rozwoju odpowiednich elementów i składowych. Podstawowy (złożony) ekranik prototypu miałby ponadprzeciętną przekątną, a po rozłożeniu mógłby osiągnąć nawet 200% tego. Na rysunkach widać też specjalną blokadę mechaniczną, by przypadkowo się nie rozkładał. Najciekawsze jest to, że Oppo Mobile Telecommunications nie ma w ofercie jeszcze żadnego smartwatcha, choć chodzą słuchy, że przygotowuje się do realizacji takowego. Ten pierwszy raczej nie będzie rozkładany, ale warto odnotować, że firma myśli o segmencie na poważnie. Na koniec chciałbym jeszcze pochwalić (jak zwykle) grafików z serwisu LetsGoDigital, którzy zwizualizowali gadżet w 3D. Dzięki nim możemy popatrzeć na kolorowe rendery. Jedno jest pewne. Najnowsze wyświetlacze mogą posłużyć nie tylko składanym smartfonom i tabletom, ale też wearables.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *