OntennaCoraz więcej ubieralnych systemów trafia do naprawdę potrzebujących. Do wearable się przyzwyczajamy, ale dopiero specjalistyczne rozwiązania z konkretnymi pomysłami, są w stanie pokazać drzemiący w nich potencjał. Ontenna to przykład takiego właśnie urządzonka, którego możliwości kierowane są dla osób niedosłyszących lub w ogóle nie słyszących. Na moim blogu już kilka razy prezentowałem fajne wyrobu, pozwalające na dodanie zmysłu odczuwania otoczenia.

Ontenna jest modułem zakładanym na głowę, a raczej przypinanym do włosów. Klips tak mocowany ma przekazywać tą drogą dźwięki, w właściwie wibracje, które mają pomóc je odczuwać. Koncepcję przygotowało japońskie Fujitsu, którego laboratoria bardzo chętnie zajmują się podobnymi prototypami. W sekcji noszonych wynalazków oferta rozwiązań tej marki jest całkiem bogata. Najważniejsze, że system ma trafić do realizacji, a więc niebawem dostarczyć proponowane rozwiązania na sklepowych półkach.

Ontenna obiecuje, że zmieni sposób funkcjonowania wielu osób, którym natura odebrała słuch. Modulik posiada mikrofoniki, ale i haptyczne dodatki z sygnalizacją świetlną oraz wibracyjną. W ten sposób z poziomu głowy niesłyszący mają otrzymać dodatkowe efekty, poprawiające odczuwanie świata. System zaprezentowano już w zeszłym roku i chyba okazał się bardzo atrakcyjny. Konsumencka wersja ma zostać wyprodukowana w tysiącu sztukach i trafić do sprzedaży jeszcze (chyba) w tym roku. Nie jest to zastępstwo zestawu dla niesłyszących do ucha, a raczej jego wzmocnienie oraz uzupełnienie.

Ontenna

Czujniki analizują otoczenie i w konkretnych przypadkach wzmacniają przekaz, np. gdy ktoś mówi podniesionym głosem to wibracje będą intensywniejsze. Osoby niesłyszące lepiej odczują codzienne sytuacje, które nie trafiały do nich bezpośrednio.

W sumie w bazie ma być 256 różnych poziomów haptycznego przekazu. Całość przypomina w działaniu słuchawki z dźwiękiem przekazywanym przez kości (w tym przypadku wykorzystano jednak włosy, a nie bezpośredni kontakt ze skórą). Taki sposób okazał się najefektowniejszy. W przyszłości projekt ma otrzymać alternatywne formaty, np. naszyjnika lub kolczyka. Fujitsu przygotowało teraz dwa warianty. Jeden z łącznością Bluetooth i mniejszy bez. Cena ma być niższa niż 100$, więc powinna być przystępna.

źródło: Wired