Nawigacje z mapami HERE na smartwatche Gear S2

22 Wrz 2015

Mapy HERE to dla mnie jedne z fajniejszych nawigacji. Mam je wgrane na każdym urządzeniu. Świetnie sprawdziły się za granicą. Głównie ze względu na opcję pobierania map do wersji offline. To naprawdę silny rywal dla Google Maps (gdzie można pobrać wytyczoną mapę przed wyjazdem) lub map Apple. Developer nawigacji ogłosił właśnie, że ich zmodyfikowana aplikacja trafi na systemik Tizen w inteligentnym zegarku Gear S2. Nawigacja krok-po-kroku ma pokazywać kierunek dokładnie tak samo jak na typowej nawigacji, tyle, że na nadgarstku. Nie jest to pierwsza próba przeniesienia tego typu programików na rękę.

gear s 2 here maps

Mapki HERE były już dostępne w naręcznej wersji na poprzednika, czyli zakrzywiony model Gear S. Już wtedy ogłoszono partnerstwo z Samsungiem, więc teraz projekt jest kontynuowany. Program będzie zintegrowany z inteligentnym zegarkiem, więc otrzymamy go wprost z pudełka. “Navigator” będzie zatem dostępny od samego początku. Sprzęcik ma zaczynać od Samsung Maps, ale w chwili chęci uruchomienia nawigacji do wyznaczonego punku, zadanie przejmie już HERE. Tryby podążania za wskazówkami (czyli strzałkami) ma być dostępny dla pojazdów kołowych, ale i ruchu pieszego.

Ruch pieszy jest zrozumiały, bo to jednak wariant naręczny, lepiej dostosowany właśnie do poruszania się “z buta”. Prawdopodobnie wariant z GPS (przypomnę, że Samsung pokazał kilka modeli najnowszego gadżetu) będzie lepiej przystosowany do współpracy, bo moduł satelitarny zawsze jest mile widziany. Gorzej z samymi mapami. Aż tyle miejsca na nie nie znajdziemy. Graficzki jednak sugerują, że nawigacja będzie pokazywać tylko podstawowe info. Mapki pewnie doczytamy ze sparowanego smartfona z dostępem do Internetu. Zegarek ma wibrować przy każdej ważnej informacji dotyczącej podążania za wyznaczoną trasą.

here maps gear s2

Strzałki i ważne informacje mają pokazywać się w tle, tzn. tarcza normalnie pokaże godzinę, ale przy istotnych danych (ważnym skręcie, ponownym przeliczaniu trasy, czy dotarciu do celu) pokaże na “cyferblacie” wskazówki. Na tym polega integracja i partnerstwo HERE i Samsunga. Wykorzystywana będzie też obrotowa ramka smartwatcha. Za jej pomocą przejrzymy proponowane trasy i obsłużymy menu. Ekranik jest niby za mały na pokazywanie mapki w zmniejszonej wersji, ale coś takiego zawsze by się przydało. Ciekawe jak to zostanie rozwiązane. Samsung nie zapomniał o współpracy z S Voice, czyli komendach głosowych. Poleceniami też będziemy w stanie wywołać nawigację i ustalić punkt docelowy. Szkoda, że model z 3G jest na razie dostępny tylko dla USA i Korei Południowej. Z czasem powinno się to zmienić.

źródło: Here via ubergizmo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *