Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

crowdfunding 73
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 73

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. EDIT: postaram się publikować krótsze zestawienia, ale częściej! Poniżej pierwszy taki post z tej serii.

1. HaspBox – elektroniczne narzędzie do tworzenia muzyki

Nie każdy miał to szczęście, że w młodym wieku w jego ręce wpadł jakiś instrument. Zawsze można po nie sięgnąć i zacząć uczyć się nut oraz samej gry. HaspBox to „instrument” do kreatywnego tworzenia muzyki nawet dla osób bez wykształcenia muzycznego (nawet podstaw). Autorzy zauważają jednak, że mogą z niego korzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści chcący rozwinąć potencjał twórczy. Jest tu zestaw przycisków, głośnik Bluetooth i wgranych ponad 160 różnych instrumentów (emulacja) oraz ponad 200 rytmów i stylów perkusyjnych. W komplecie apka do konfigurowania przycisków, zapisu efektów oraz wymiany pracami.

Wyróżnienie ???? za nowe podejście do tworzenia muzyki:

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

2. Nubia Watch – smartwatch z zagiętym ekranem

Amazfit X był smartbandem z mocno zakrzywionym ekranem, ale Nubia Watch go przebija. Ma dwa razy większy panel i zdecydowanie bardziej futurystyczny kształt. Smartwatche starają się obecnie oszczędzać gabaryty, więc wyświetlacze mieszczą się w granicach tolerancji. Jedynym sposobem jest owinięcie panelu wokół nadgarstka. Tak właśnie rozłożono aż 4 cale w naręcznej Nubii. Dopasowano do tego interfejs, a także wertykalne tarczki. Stworzono również motywy zamieniające gadżet w smart biżuterię.

Wyróżnienie ???? za: nietypowy ekran wokół nadgarstka.

Czytaj więcej o: Nubia Watch

3. VSSL Java – mobilny młynek do kawy

Miłośnicy dobrej kawy nie piją tanich wynalazków. Nawet w terenie starają się przygotować dobrej jakości kawę, a tego wymaga odpowiednie oprzyrządowanie. Mobilnych rozwiązań jest tu sporo. Można skompletować ciekawy zestaw do plecaka. W tym segmencie coś do zaoferowania ma VSSL, które specjalizuje się w praktycznych i kompaktowych akcesoriach dla globtroterów. Tym razem proponują mobilny młynek Java z 30 ustawieniami. Zajmie się mieleniem ziaren w ultra podręcznym formacie. Oczywiście w wytrzymałej obudowie. Jest tu nawet składana rączka do kręcenia, by wszystko zajmowało możliwie niewiele miejsca.

Wyróżnienie ???? za: ultra kompaktowy format młynka w teren.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

4. Inlo Presence – pozycjonowanie IoT

Przyzwyczailiśmy się do potencjału GPS, które ułatwia nam poruszanie się po świecie. System ten nie sprawdza się w budynkach, gdzie traci sygnał. W budynkach stosuje się lokalne sieci, zwykle beacony. Inlo Presence chce zaoferować pozycjonowanie i mapowanie przestrzeni poprzez technologię Bluetooth. Wykorzysta moduły zwane satelitami, które wtykamy w gniazdka prądowe. Współpracując z urządzeniami z BT (od telefonów, przez smartwatche, po znaczniki lub smart pierścienie) potrafi zlokalizować ich pozycję, a także utworzyć akcje/rutyny do automatyzacji w ramach smart home. Spersonalizuje budowanie akcji w inteligentnym domu.

Wyróżnienie ???? za: podniesienie precyzji w automatyce smart home.

Czytaj więcej o: Inlo Presence

5. Quell Gauntlet – oporowe rękawice

Fitness gaming to prężnie rozwijający się dział na rynku gier. Przystawki zwiększające zaangżowanie ruchowe przed ekranem dają zabawę, ale też satysfakcję z treningu. Quell Gauntlet to ubieralny kontroler z rękawicami na gumkach. Ich opór wraz z analizami czujników synchronizują położenie rąk w przestrzeni z grą, w której głównym elementem jest boksowanie. Gamifikacja ma zmotywować do pracy. Tryby coachingowe pomogą zapoznać się z techniką, by poprawnie ćwiczyć. W rozgrywce udział biorą ciosy, uniki, powtórzenia, a mierzona jest siła, szybkość oraz praktycznie każdy rodzaj uderzeń. Opór ma sprawić, że bardziej się zmęczymy.

Wyróżnienie ???? za: nowy poziom imersji w fitness gamingu.

Czytaj więcej o: Quell Gauntlet.

6. Super O – mobilna dezynfekcja ozonem

Czasy jakie są każdy zdążył już poznać. Pandemia zmieniła świat, szczególnie pod względem dezynfekcji w miejscach publicznych. Każda instytucja, sklep i placówka musi pilnować zasad czystości. Wszędzie stoją środki dezynfekcyjne, jest nakaz noszenia maseczek, a w niektórych miejscach także rękawiczek. Super O to mobilny gadżet do sterylizacji ozonem. Wystarczy mu woda, którą urządzenie zamienia w środek niszczący zarazki, bakterie i wirusy w 30 sekund. Ma być kompaktowy i przystępny cenowo. Ma format sprayu. Według autorów jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy od konkurencyjnych rozwiązań bazujących na alkoholu, UV, czy kwasu podchlorawego.

Wyróżnienie ???? za: mobilny, tani środek na bakterie i wirusy.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

7. Smartmi – inteligentny oczyszczacz powietrza

Na rynku znajdziemy coraz więcej inteligentnych oczyszczaczy powietrza. Szczególnie teraz, gdy o jego jakość trzeba dbać coraz mocniej. Tu potrafię wymienić urządzenia Dysona, ale też Xiaomi. Smartmi to ich nowy rywal, który na razie szuka wsparcia w crowdfundingu. Oczywiście będzie cały czas śledził wnętrze i automatycznie je poprawiał (m.in. przy użyciu algorytmów AI). Jest kompatybilny z Asystentem Google oraz Alexą, więc sterowany głosowo i pewnie kompatybilny z innymi urządzeniami w smart sieci. Jeśli będziemy woleli zbudować jakieś powiązania samodzielnie to pomoże też kanał w serwisie IFTTT. Aplikacja będzie pokazywać efekty pracy i aktualny stan powietrza. Tu ustawimy też harmonogram pracy po swojemu. Jeśli warunki będą kiepskie to system wyśle nam na telefon powiadomienie. W sumie chyba nic nowego, ale ma być przystępnie cenowo.

Wyróżnienie ???? za: dbanie o nasze zdrowie.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

8. Freedrum 2 – wirtualna perkusja z haptic feedback

Drugi muzyczny gadżet w tym zestawieniu. Freedrum 2 to kolejna generacja smart pałeczek perkusyjnych, którym nie są potrzebne bębny i talerze. Gra bazuje na czujnikach ruchu, a więc pozwala na wirtualną grę rzeczywistymi pałkami. Możemy oczywiście poustawiać sobie jakieś atrapy, by zwiększyć odczucia, ale powinien wystarczyć haptic feedback (przypominający efekty z padów od konsol). Ma to być najtańsza szansa na naukę oraz trening. Sąsiedzi też to docenią! Aplikacja na iOS, Androida, Windowsa lub macOS dostarczy wielu lekcji i kursów, ale będzie wymagać płatnej subskrypcji. Będzie tu nawet tryb gamifikacji, czyli edukacji przez zabawę.

Wyróżnienie ???? za: możliwość nauki bez perkusji.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

9. Flash – powerbank z łącznie 210W

Bez powerbanku nie rusza się dziś żaden maniak technologii. Taka przenośna bateria służy zwykle do podładowania smartfona. Flash ma być najmocniejszym bankiem energii na rynku. Umożliwi to ładowanie do czterech urządzeń na raz (output 150W). W dodatku z opcją ładowania bezprzewodowego w standardzie Qi (jest nawet pole na smart zegarki). Tryb 100W posłuży np. do uzupełnienia baterii Macbooka. Na grafenową baterię Panasonica jest 5 lat gwarancji. Nie zabraknie wsparcia dla szybkiego ładowania Apple, ale też technologii Flash Charge (Oppo, Vivo) i Supercharge (Huawei). Wykonamy to przez dwa porty USB-A (40 i 18W). Z kolei USB-C z Power Delivery 3.0 da nawet 100W. Aha, ważne info: pojemność 20000mAh/74Wh oznacza, że możemy taki akumulator zabrać na pokład samolotu. Potwór! Chyba przyjrzę mu się w tygodniu bliżej w oddzielnym wpisie.

Wyróżnienie ???? za: potężną moc w przenośnym banku energii.

Czytaj więcej na: Indiegogo.

10. FeelBelt – haptic feedback 2.0

FeelBelt był już na Kickstarterze, teraz powrócił na Indiegogo. Pas wibracyjny ma podnieść poziom odbioru treści podczas gier, słuchania muzyki, filmów, odczuwania VR, ale też dać możliwość „słyszenia” osobom niesłyszącym. Autorzy nazywają swoje wearable rozwiązaniami haptic feedback 2.0. W gamingu poprawi odbiór otoczenia. 10 generatorów impulsów poradzi sobie z przekazem odwzorowując zakres 1-20000 Hz (więcej niż ludzkie ucho). Połączy się z prawie każdym źródłem. Jest gadżetem uniwersalnym (od gogli VR, przez smartfony, po komputery). Uda się też uzyskać efekty przestrzenne.

Wyróżnienie ???? za: imersyjną warstwę dla multimediów.

Czytaj więcej na: Indiegogo.


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: