Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Crowdfunding
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 32

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Kickstarter Patron

Kickstarter startuje z nowym programem pilotażowym dla swojego serwisu. Crowdfunding jest już z nami ładnych kilka lat, więc potrzebuje czegoś nowego. Kickstarter Patron ma pomóc w łączeniu biznesu z różnymi instytucjami poprzez wyższe kwoty wsparcia (minimum 1000$). Patroni mają dysponować sporą kasą i być pogrupowani branżowo, dzięki czemu będą w stanie dotować powiązane tematycznie projekty. Wszystko przypomina nieco Patreon. Czyżby reaktywacja? Na początek dwie duże firmy dla filmowców. Zobaczymy jak to się przyjmie.

2. SIDEKICK – GoPro na daszku [akcesoria]

Mocowania do kamerek akcji to jedne z ważniejszych akcesoriów w tym segmencie. Opcji wyboru jest już tak dużo, że możemy uchwycić nagrania z bardzo wielu ujęć. Jest sporo uchwytów do naszego ciała lub ubrań. SIDEKICK to propozycja dla mniejszej GoPro Session, umożliwiająca rejestrowanie obrazu z perspektywy pierwszej osoby. Mocowanie zaprojektowano do czapki z daszkiem. Szkoda, że nie udało się zebrać wymaganych środków do realizacji.

 

3. Yaw – symulator VR [virtual reality]

VR jeszcze nie podbiło rynku, ale z roku na rok technologie zaczynają nadążać za potrzebami, dając nam coraz lepszą jakość, ale i wygodę w użytkowaniu gogli. Rozwijają się też akcesoria i peryferia im towarzyszące. Czasem rozwiązania te odbiegają od tego co znaliśmy z branży gier. Yaw to idealny tego przykład. Spora konstrukcja to domowy symulator VR w składanej wersji.

4. Belle AI – smart dzwonek z SI [smart home]

Smart dzwonków jest już całkiem sporo, ale rzadko który ma w sobie algorytmy Sztucznej Inteligencji. Belle AI w sobie ma. Oczywiście dzięki temu gadżet ma być mądrzejszy od konkurencji. Kamerka ma rozpoznawać twarze i zapamiętywać wszystkich pojawiających się gości. Po co? By zapamiętywać odwiedzających, chroniąc tym samym lepiej nasze mienie (przydać ma się to do odróżniania osób znanych od nieznanych). Dodatkowo w urządzeniu jest też wsparcie komend Alexy. Asystentka ma być tu czymś w rodzaju portiera.

5. Mycroft Mark II – asystent open source [smart home]

Wybór asystenta głosowego jest obecnie całkiem bogaty (nie licząc języka…), ale wciąż jest czas na próbę zaproponowania alternatywnego. Mycroft Mark II to próba konkurencji poprzez podejście typu open source. Umiejętności ma podobne, choć jeszcze nieco ograniczone, ale otwarta platforma ma to zmienić. Autorzy liczą na developerów i już starają się włączać w działanie różne ekosystemy.

6. SonarPen – przewodowy rysik [akcesoria]

O dziwnym, bo przewodowym rysiku SonarPen pisałem na blogu kilka tygodni temu. Teraz gadżet od niedawna uczestniczy w kampanii na Kickstarterze, gdzie zbiera właśnie środki na realizację swojego pomysłu. Przypomnę szybko jak działa urządzonko. Podpinamy go do portu audio jack 3,5 mm i dzięki tej łączności otrzymujemy precyzyjne piórko bez potrzeby jego ładowania (i bez ryzyka zgubienia). Największa zaleta? Współpraca z praktycznie wszystkimi iPadami (poza pierwszą generacją)!

7. Kaptur – bejsbolówka z LCD [wearable]

Jeszcze jednak czapeczka z daszkiem w tym zestawieniu. Kaptur to bejsbolówka z własnym ekranikiem LCD. W czasach wszędobylskich memów, GIFów i innych stickersów, wrzucanie ich jako motywu do wyrażania własnej ekspresji ma chyba jakiś sens. Taka przypinka współczesnej generacji, wyświetlająca treści niemal na czole. Ulubiona marka? Żaden problem. Uploadujesz ze smartfona i masz. Możecie się śmiać, ale kiedyś odzież będzie składała się wyłącznie z giętkich ekranów, rozwijając budowanie kreacji o nowe możliwości. Kaptur to po prostu jej pierwsze wcielenie 😛

8. Momenta – smart biżuteria dla wspomnień [wearable]

Wearable kojarzymy z trackerami i smart zegarkami, ale zastosowań dla ubieralnego formatu jest znacznie więcej. Momenta spróbuje znaleźć zadanie smart biżuterii. Autorzy proponują personalizowane breloczki i wisiorki, w których zapisać można wspomnienia. Działa to mniej więcej tak: na gadżetach pojawia się symbol z sześciu znaków (5 miliardów kombinacji) i tylko aplikacja może je odczytać. Wcześniej przypisujemy oczywiście im jakieś ważne treści. Można je powiązać z lokalizacją, by odczytywać wyłącznie okazjonalnie. Ciekawy pomysł na nadawanie chwilom znaczenia.

9. Aura Band – skład ciała z nadgarstka [wearable]

Aura to kolejny gadżet, o którym pisałem już jakiś czas temu, ale dopiero później pojawił się w crowdfundingu. Bransoletka została wyposażona w czujniki analizujące skład naszego ciała, czyli to co do tej pory zarezerwowane było wyłącznie dla smart wag. Do tego moduł sprawdza też nad poziom nawodnienia. Szkoda tylko, że projekt został na Kickstarterze anulowany. Być może chwilowo.

10. Reaven – ocieplane rękawice [wearable]

Zima prawie za nami, ale crowdfunding rządzi się swoimi prawami. Tutaj trzeba wystartować z propozycją właśnie pod koniec sezonu, by udało się wyprodukować odpowiednią liczbę sztuk na kolejny. Reaven to ocieplane rękawice zimowe, które dogrzeją nam dłonie jeszcze lepiej od tych zwykłych. Trzeba tylko pamiętać o ich ładowaniu przynajmniej raz na ok. 6,5 godziny (do dyspozycji trzy różne poziomy grzania).

11. Cyclevision Edge – kamerki w kasku [wearable]

Widujecie czasem rowerzystów z kamerkami na kaskach? Nie wygląda to zbyt fajnie, ale przydaje się potem w razie wypadku. Nagrywanie przejazdu przydaje się też podczas podróżowania. Rejestratory video są dziś użytkowane powszechnie, ale wciąż mają kiepski design. Może pora na integrację kasku z kamerkami? Taką formę proponuje Cyclevison Edge. Nie dość, że zapisujemy obraz w trakcie jazdy to jeszcze z dwóch stron (i to przez szerokokątne obiektywy).

12. LeanGP – symulator motocyklu [gadżety]

Spodobał wam się Yaw z punktu nr 3? Znalazłem coś jeszcze lepszego, ale raczej dla fanów motocykli. LeanGP to symulator jazdy na motorze, ale nie w salonie gier tylko we własnym domu. Konstrukcja jest składana i regulowana, pozwalając na zabawę osobom o różnej sylwetce. Do tego wszystkiego współpracuje z większością konsol, a nawet goglami VR. W tej ostatniej edycji jest oczywiście najefektowniejsza.

13. Nireeka – przystępny cenowo e-bike [rower]

Czy rower elektryczny musi być drogi? Niekoniecznie! Przynajmniej według Nireeka. Na Indiegogo pokazali model e-bike’a kosztującego 2000 dolarów (a w trakcie kampanii we wczesnym etapie był nawet o 40% tańszy!). Model ma oferować lekką, karbonową konstrukcję, wsparcie silnika i kilka smart funkcji.