Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 31

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Dział gier z rekordem Kickstartera

Zwykle przedstawiam od razu najlepsze i najciekawsze projekty z crowdfundingowych kampanii, ale, że jest to pierwszy tegoroczny wpis tej serii to można przyjrzeć się statystykom z tego minionego. Platformy do zbierania funduszy na start-upy radzą sobie z roku na rok coraz lepiej, ale w 2017 jeden dział miał wyraźniejsze skoki. To sekcja gier. Twórcy tej kategorii uzyskali o 29% więcej pieniędzy niż w 2016 roku. Warto zauważyć, że mowa tu zarówno o grach video, jak i tych planszowych/karcianych. Te drugie cieszą się tu nawet większym zainteresowaniem.

2. Fynoti – podczerwień strażnikiem [smart home]

Zauważyliście pewnie, że jedną z bogatszych smartdomowych podsekcji na moim blogu jest ta dotyczące kamerek do monitoringu wnętrza. Wysoka konkurencja wymusza obniżanie cen, ale nie da się ich zbijać w nieskończoność. Trzeba szukać innych dróg. Fynoti to propozycja, która ma zaskoczyć niskimi kosztami, ale też innymi technologiami. Czujnik analizuje otoczenie nie poprzez obiektyw, a sensory podczerwieni. Według autorów ma to wystarczyć do monitorowania mieszkania i przekazywania powiadomień o nietypowych sytuacjach.

3. Halberd – wirtualny klucz w breloczku [bezpieczeństwo]

Kilka lat temu testowałem zdalną (zbliżeniową) blokadę komputera w breloczku – rozwiązanie GateKeeper. Producent przygotował nową generację tego bajeru i oczywiście znów pojawił się z nią na Kickstarterze. Główny schemat działania jest oczywiście ten sam, czyli odblokowywanie/blokowanie komputera (lub smartfona i tabletu) przez wchodzenie/wychodzenie z zasięgu połączenia Bluetooth. Halberd (tak go nazwano) poprawił właściwości szyfrowania, zyskał akcelerometr do detekcji ruchu i otrzymał bardziej stylową, bo metalową obudowę. Przypięty do spodni lub siedzący w naszej kieszeni modulik jest w stanie pomóc zapomnieć nam o PINach i hasłach. Wszystko odbywa się automatycznie.

4. LET – okulary z Alexą [wearable]

Jakże inaczej brzmiałyby wszystkie wpisy o asystentach głosowych, gdyby te reagowałyby w końcu na polskie komendy… Okulary LET to kolejny gadżet, który ułatwi komunikację z wirtualnym pomocnikiem. Normalnie wyglądające okulary mają dotykowy panel w ramce, dzięki czemu możemy wydawać polecenia głosem jeszcze wygodniej niż przez smartfon, czy smartwatch. Autorzy proponują tu integrację z Alexą. Naturalnie w wielu różnych stylach, kolorach i korekcji dla szkieł.

5. myFirst Fone dla dzieci [smartwatch]

Jednym z najszybciej rozwijających się wariantów smart zegarków jest ten dla najmłodszych. Naręczne urządzonka na małe nadgarstki znajdują większe zainteresowanie z uwagi na bardzo ważną funkcję – monitorowanie malucha. Lokalizatory GPS dla dzieciaków cieszą się popytem z uwagi na potrzeby rodziców związane z bezpieczeństwem ich pociech. Model myFirst Phone próbuje dodać takiemu zegarkowi jeszcze więcej, np. opcję video połączeń. Taki miks to spokój dla opiekuna i stały kontakt z dzieckiem. [1 lutego projekt został czasowo zawieszony przez Kickstarter].

6. Sleepman – do poprawy snu [zdrowie]

Wielu z nas ma problemy ze snem. Jedni rzadkie, drudzy bardzo częste. Ta druga grupa próbuje zapewne wszelkich sposobów, by poprawić wypoczynek. Na moim blogu znajdziecie mnóstwo gadżetów to monitorowania snu, a nawet sprzęt starający się go poprawić. Żaden jednak nie miał dotąd opcji wpływu na umysł przez mikro impulsy. Sleepman analizuje organizm i w odpowiednim momencie oddziałuje na głowę przez odpowiednie wibracje. [kolejny anulowany projekt]

7. Pitta – kamerka akcji i dron w jednym [gadżety]

Drony nie robią już na nas prawie żadnego wrażenia, chyba, że oferowane są w oryginalnej formie. Pitta to taki właśnie produkt, który przyciąga wzrok swoim kształtem, ale i możliwościami. Kompaktowa kamerka ze śmigiełkami ma modułową konstrukcję. Może być użyta jako typowa kamerka akcji (np. doczepiana do popularnych uchwtów), ale ze śmigiełkami wzniesie się również w powietrze. Hybrydowy gadżet współpracuje z mobilną aplikacją i proponuje podobne funkcje do większych konkurentów. Ma posiadać jakość 4K i funkcje selfie.

8. JackSafe Magnetic Audiojack [akcesoria]

Kiedyś urwałem przewód słuchawek, bo ten siedział w porcie zbyt dobrze. Myślę, że spotkało tonie tylko mnie. Co prawda rynek idzie w kierunku słuchawek bezprzewodowych, ale zanim do tego dojdzie jeszcze sporo z nas będzie użytkowało modele przewodowe. JackSafe Magnetic Audiojack to element chroniący nasze słuchawki poprzez magnetyczne złącze w stylu MagSafe od Apple. Jest wystarczająco mocny, by nie przerywać nam przyjemności ze słuchania muzyki, ale też odpowiednio czuły, by odpiąć się w razie mocniejszego szarpnięcia.

tekst alternatywny

9. FitSmoke – smart papierośnica [gadżety]

Rzucacie palenie? Podobno to trudne zadanie. Jest sporo sposobów walki z uzależnieniem od nikotyny. Są też te smart jak np. inteligentna papierośnica FitSmoke. Jak chce ułatwić proces odchodzenia od papierosów? Wystarczy stworzyć na smartfonie indywidualny profil, a całą resztą zajmie się już pojemniczek otwierający nam dostęp do jednego papierosa według harmonogramu. W ten sposób wydłużając przerwy między kolejnym podejściem zacznie stopniowo ograniczać ilość wypalanej nikotyny. [projekt niestety nie zebrał wymaganych środków]

10.  Zanco t1 – najmniejszy telefon [gadżety]

Pamiętam jeszcze te czasy, w których im mniejsza komórka tym lepiej. Nokia miała kilka naprawdę maleńkich modeli. Dzisiaj smartfony raczej zwiększają swoje gabaryty, przynajmniej jeśli chodzi o przekątną ekranu. Zanco t1 to w obecnych czasach gadżet całkowicie odróżniający się od większości komunikatorów. To prawdopodobnie najmniejszy z telefonów na rynku, oczywiście wyłącznie do dzwonienia i wysyłania smsów, czyli funkcjonujący tylko w podstawowym zakresie. Rozmiary urządzenia są naprawdę rekordowo małe, ale to chyba tylko sztuka dla sztuki, bo mało komu sprawi przyjemność obsługa tak miniaturowej klawiaturki i wyświetlacza. Jak komuś się taki przyda to przekierowuję na Kickstartera.

11. Lampki Magnic Microlights [rower]

Lampek do rowerów powstało mnóstwo. Zwykle jednak mowa o kilku sprawdzonych technologiach. A co powiecie na wariant, któremu nie są potrzebne żadne baterie, fizycznego kontaktu z oponą, przewodów, czy magnesów na szprychach? Magnic Microlights to światełka działające w sposób nietypowy (funkcjonują także jako doświetlenie wzmacniające sygnalizację hamowania). Gadżet wykorzystuje prąd wirowy i mieści generator w całkiem kompaktowej obudowie. Ważne jednak, by sprzęt był zamocowany blisko metalowej ramy roweru.

12. GPD Win 2 – konsolka z Windows [gry]

Przenośna konsola z Windowsem odpalająca mocne tytuły na wygodnym do gry sprzęcie? GPD Win 2 to już druga próba dostarczenia takiego gadżetu i znów szukająca wsparcia w crowdfundingu. Teraz projekt odpowiednio dopracowano, więc jest szansa na dużo większe zainteresowanie. Autorzy chcą wprowadzić do sprzedaży mini komputer, który odpali w mobilnej wersji nawet takie tytuły jak GTA 5 (a ogólnie sekcję AAA). Do tego szansa na wykorzystanie pozostałych funkcji Windowsa, ale w mało produktywnej edycji, bo tylko na 6-calowym ekranie.

13. One SmartDiet – miernik składu ciała [gadżety]

Jak zmierzyć procentowy skład ciała? Trzeba stanąć na specjalne wadze, by cyrkulacja sygnału przekazała nam wyniki na ekranie. One SmartDiet dostarczy takie pomiary, ale z kieszonkowego urządzonka. Wystarczy przyłożyć palce w wyznaczonych miejscach, by zamknąć obwód i otrzymać informacje o procentowym udziale naszej tkanki tłuszczowej (+masa), tkanki mięśniowej, wskaźników BMR oraz BMI. Potrzebne będzie sparowanie ze smartfonem, ponieważ to jego ekran pokaże pomiary. Skuteczność takiego bajeru? Prawie 99%!