Względnie często (zależy jak na to patrzeć) na crowdfundingowych platformach pojawiają się jakieś prototypowe gadżety do gestowej kontroli współczesnych urządzeń. Czujniki można dziś zaangażować do różnych celów, także do sterowania sprzętem. Jeśli system gestów będzie naturalny, szybki i intuicyjny to jest szansa, że może się przyjąć. Warunek jest jeden – to musi być rozwiązań ie interesujące masy, jak kiedyś multidotykowy interfejs iPhone’a, iPoda Touch i iPada. Na Indiegogo natrafiłem na smart pasek Mudra Band do Apple Watcha, który chce wykorzystać integrację z iOS.

Mudra Band gestowy pasek do Apple Watcha

Mudra Band do Apple Watcha

Inteligentnych pasków do smartwatcha Apple było już całkiem sporo, choć chyba żaden nie odniósł jakiegoś spektakularnego sukcesu. Gdyby Apple wdrożyło taką koncepcje (co ponoć było w planach), rozwój różnych dodatkowych funkcji mógłby przyspieszyć popularyzację wearables. Niestety gigant z Cupertino woli w kontrolowany sposób dozować wzrosty (zwłaszcza, że jest liderem segmentu), więc nie uruchomił programu smart pasków. Firma Wearable Devices ltd jest jedną z tych, które próbują rozwinąć możliwości Apple Watcha. Warto nadmienić, że samą bransoletkę z podobnymi rozwiązaniami już posiadało w modelu Mudra Inspire. Teraz powstała jej znacznie wygodniejsza, ładniejsza i smuklejsza wersja.

Projekt powstał, by rozwinąć system sterowania oraz obsługi wieloma urządzeniami. Od gogli VR/AR, przez apki na zegarki, smartfony, nawigację TV itd. Mudra Band to bardziej estetyczny moduł, który zdecydowano się wrzucić na crowdfunding. Raczej docierając głównie do developerów, ale nie tylko. To musi iść kompleksowo. Czy kompatybilność z iOS i Apple Watchem pomoże w promocji? Taki był chyba zamysł akcji.

tekst alternatywny

Mudra Band – jak to działa?

Zacznijmy od tego, że ubieralna technologia oferuje dziś jeszcze większą wygodę, zwłaszcza dla wybranych funkcji. Na ekranach zegarków łatwiej odczytać szybko powiadomienia bez sięgania po telefon. Można zdalnie sterować wybranymi funkcjami smartfona, korzystać ze specjalnie skrojony na tę okazje aplikacji, traktować smartwatch jako klucz do smart zamka, zbliżeniowo również jako portfel itd. Jest jednak wiele sytuacji, w których nawet ubieralny format się nie sprawdza. Oczywiście twórcy Mudra Band przedstawili je jako wręcz utrudniające nam życie, no, ale jakoś trzeba przedstawił problem. Gestowa obsługa na tzw. „czuja” może podnieść komfort użytkowania smart urządzeń. Raz, że bez patrzenia. Dwa, że dyskretnie. Trzy, w bardziej rozbudowany sposób.

Mudra Band może przekształcić naszą ręką we wskaźnik. Poszczególne ruchy rąk zadziałają jak gesty, a wszystko dzięki technologii Surface Nerve Conductance. Sensory zaciśnięte wokół nadgarstka będą wychwytywać najdrobniejsze wzorce przepływu sygnałów w naszych nerwach. Przekształcą je w gestowe komend i to nawet dla ruchów pojedynczych palców. Można w ten sposób wykonać sporo skomplikowanych działań. Zastąpią cześć obsługi ekranowej, np. gdy mamy mokre lub zajęte ręce. Apple Watch ma chyba kilka gestów (obok wyświetlacza i obrotowej koronki), ale z Mudra kontrola będzie o wiele bogatsza. Przyda się podczas jazdy samochodem, podczas treningu, bardzo angażujących zajęć lub zimą w rękawiczkach (których nie chcemy ciągle zdejmować, jak np. teraz podczas pandemii). Gesty są odczytywane oczywiście w 6DoF (sześciu stopniach swobody, czyli kierunkowo i wokół punktu). Cena: w tej chwili nawet 139$, ale finalnie (wysyłka w grudniu) – 249$. Oby nie ograniczano gestów wyłącznie do Apple Watcha. Da się to zaimplementować szerzej (jak w odmianie Inspire). Moduła przypomina mi w działaniu Myo Armband.


Powyższy artykuł jest na temat urządzenia/rozwiązania z crowdfundingowej platformy (miejsca, w którym wczesny prototyp zbiera fundusze na dalszą realizację). Sprzedaż na masową skalę odbywa się zwykle po kilku miesiącach od udanego zakończenia kampanii. Z uwagi na setki produktów na moim blogu, nie jestem w stanie śledzić losów poszczególnych projektów. Aktualizacje o postępach warto szukać na stronie kampanii (zakładka o aktualizacjach), stronie producenta lub kanałach społecznościowych start-upów. Warto też zapoznać się z ryzykiem związanym z wpłacaniem kwot.