Moona

Pisałem już naprawdę o baaardzo wielu rozwiązaniach do poprawy jakości snu. Od aplikacji, przez trackery aktywności, aż po specjalne łóżka i technologie wpływające na regenerację organizmu. Cały czas pojawiają się jednak nowe propozycje. Start-upy obiecują, że ich gadżety wpłyną na odpoczynek i zasypianie. Na Kickstarterze znalazłem kolejny interesujący projekt tego typu – smart poduszki Moona z regulowaną temperaturą.

Autorzy smart poduszki Moona, twierdzą, że odpowiednia temperatura ułatwi zasypianie i późniejszy wypoczynek. Nie jest to wymysłem. Już dawno udowodniono w jakich strefach ciepła zasypia się najlepiej i w jakich organizm najlepiej się relaksuje. Łączy się to oczywiście z cyklami. W gorące dni szukamy z kolei chłodnej powierzchni pościeli. Te wszystkie opcje posiada Moona. Chłodniejsze spanie to nie tylko kochany przez nas efekt (oczywiście w ciepłych porach roku), ale i praktyczny sposób na poprawę snu. Smart poduszka śledzi naszą podstawową temperaturę ciała i dobiera ustawienia pod cykle wypoczynku.

Moona

W trakcie snu zmienia się nasz poziom hormonów, aktywność mózgu i oddech. Na wszystko wpływ ma temperatura, która również się obniża. Moona ma wpływać na ciało i w ten sposób wprowadzać w odpowiedni sen. Konkretne, zmieniające się warunki powinni zatem poprawić spanie. To nie pierwsze rozwiązanie z podobnym systemem działania. Są takie materace. W przypadku poduszki skupiamy się jednak wyłącznie na strefie głowy. W środku zmieszczono zbiorniczek na wodę i to on reguluje temperaturę. Hub stojący przy łóżku wyposażono w czujniki temperatury wnętrza, wilgotności i światła. Jest też miernik aktywności ciała. Razem mają śledzić sytuację i wraz z uczeniem maszynowym (AI) dobierać parametry pod indywidualne warunki i użytkownika.

Jak zwykle jest również aplikacja mobilna, gdzie spersonalizujemy system, sprawdzimy napływające odczyty i sytuację oraz ustawimy budzik (m.in. temperaturę budzenia). Zwykle wygląda to mniej więcej tak: obniżanie temperatury przy zasypianiu i ocieplanie przy wstawaniu. Wszystko przez poduszkę, która przekaże warunki. Uzyskamy efekt podobny do naturalnego, ale wzmocniony. Jest tu nawet tryb drzemki. Wszystko fajnie, ale jak z efektywnością smart poduszki Moona? Według autorów jet odpowiednia, zwłaszcza dla osób mających problemy ze snem. Ocenią to oczywiście fundatorzy w crowdfundingowej kampanii. Zachęcić mają niższe ceny. Na Kickstarterze rozwiązanie można zamówić już za 219 dolarów (cena finalna 399$, gdy produkt wejdzie do sprzedaży za kilka miesięcy, a właściwie latem 2018).

źródło: Kicsktarterprweb.com