MOAI – robot sprzątający akwarium i kamerka

5 Wrz 2017

Na Kickstarterze pojawił się kolejny nietypowy gadżet, który wykorzystuje współczesne technologie do pomocy przy codziennych czynnościach. Tym razem rozwiązano problem czyszczenia akwarium. Jednej z czynności, której posiadacze rybek najbardziej nie lubią. Pewien startu-up wymyślił więc automatyczny moduł do regularnego dbania o szkło. Wystarczy odpowiednio go umieścić, sparować ze smartfonem i wydać zdalnie odpowiednie polecenie.

To wygodne urządzonko ma przy okazji jeszcze jeden cel. Wbudowano mu kamerkę, więc możliwe będzie pstrykanie zdjęć pływającym wewnątrz rybkom. Na rynku jest już mnóstwo kamerek dla czworonogów, pozwalającym podglądać sytuację w domu. Dlaczego miłośnikom akwariów zabierana jest przyjemność obcowania z rybkami na odległość? 😛 Autorzy projektu połączyli dwie zalety w jednym sprzęciku. W ten sposób system jest przy okazji nieco atrakcyjniejszy dla klientów.

MOAI działa w bardzo prosty sposób. Mocujemy robota na zewnątrz akwarium, a moduł zbierający algi wewnątrz. Łączą się magnetycznie, więc przesuwający się po szkle gadżet pociąga za sobą element wewnętrzny. Mechanizmowi możemy programować działanie przez harmonogramy w smartfonie. Podajemy godziny, w których ma być aktywny. Problemem nie będzie nawet ładowanie, gdyż jet tu stacja dokująca, do której robocik powraca w celu uzupełnienia energii. Obok trybu automatycznego jest też manualny. Ten połączono z kamerką Full HD. Z poziomu ekranu możemy sterować modułem po szybie i wykonywać zdjęcia lub obserwować akwarium. System jest połączony z Wi-Fi, więc możemy relaksować się wnętrzem również w pracy.

Aplikacji przygotowano kilka ustawień, m.in. zapis najciekawszych lokalizacji. Robot może je okresowo zmieniać, by prezentować inne obszary akwarium. Znalazłem i wady. Moduł nie przeskoczy samodzielnie na kolejne ściany prostopadłościanu (akwarium). To trzeba zrobić już ręcznie lub zakupić kolejne moduły. Warto dodać, że to już kolejna generacja MOAI. Od 2015 rozwiązanie ulega miniaturyzacji i poprawia swoje właściwości. W crowdfundingu można nabyć myjkę już za 199$, natomiast cena finalna ma wynieść 299$. Zostanie rozesłana do pierwszych klientów w okolicach maja 2018.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *