Mantour X – samobalansująca e-hulajnoga

27 Gru 2019

Elektryczne micro pojazdy (tak nazywam segment do szybkiego przemieszczania kompaktowymi środkami lokomocji) będzie rozwijał się jeszcze ładnych kilka lat. Producenci i wynalazcy eksperymentują z nowinkami, które można zintegrować z możliwie mobilną formą. Tego typu rozwiązania znajdziemy na crowdfundingowych platformach, gdzie autorzy poszukują wsparcia i zainteresowania ich projektami. Na Kickstarterze trafiłem na Mantour X od FlowDot – elektryczną, składaną hulajnogę z samobalansującym mechanizmem.

Mantour X – składana e-hulajnoga

Obecnie elektromobilność nie może kojarzyć się już tylko ze zwiększonym zasięgiem i lekkością. Chcemy się z takim gadżetem przemieszczać intermodalnie, m.in. w pociągu, autobusie, czy tramwaju. Żeby tak się działo, kontrukcja pojazdu powinna być składana, ale też łatwa w przenoszeniu. Mantour X postara się spełnić te oczekiwania. Jego projektanci obiecują całkowicie nową generację elektrycznych hulajnóg. Ich złożona wersja ma balansować na jednym kółku, by jej transport był o wiele wygodniejszy.

Tryb Follow dba o to, by złożona hulajnoga przemieszczała się bez większego zaangażowania użytkownika. 7.3 kg to naprawdę niewiele, więc algorytmom stabilizującym nie są potrzebne skomplikowane mechanizmy. W pięć sekund Mantour X jest gotowa do jazdy. Oczywiście trzeba dodatkowo rozłożyć rączki, ale wszystko przygotowano, tak, by było łatwo i przyjemnie. Hulajnogę rozpędzamy w lewej rączce, hamujemy prawą. Jest też fizyczny hamulec nożny. Nie zabraknie ekraniku LED z podstawowymi odczytami.

tekst alternatywny

Mantour X na miejskie potrzeby

Mantour X to typowa hulajnoga do celów miejskich. Świadczy o tym nie tylko przyjazna konstrukcja, ale też parametry związane z jazdą. Model rozpędzi się tylko do 20 km/h (silnik na przedniej “osi” ma 240W). Zasięg na jednym ładowaniu to tylko 20 kilometrów. Ładowanie ma trwać cztery godziny. Oczywiście jazda związana jest z pełnym oświetleniem, a ochrona sprzętu obejmuje certyfikację IP54. Nie można się dziwić, że hulajnodze zabrakło zawieszenia. Pojazd nada się raczej tylko na równe nawierzchnie.

Firma Flow Dot oferuje Mantour X w ramach crowdfundingu już nawet od 320 dolarów. Finalnie ma być 669$, więc jest to aż 52% obniżka. Producent już zebrał minimum środków potrzebnych do realizacji, a dopiero rozpoczął kampanię. Premiera jest planowana na marzec 2020 roku.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *