Lua smart doniczka

Jest już na rynku kilka ciekawych smart doniczek, więc żeby przyciągnąć klientów trzeba dodać coś wyróżniającego nowy wyrób. Autorzy projektu Lua oprócz czujników i aplikacji proponują jeszcze urocze animacje na ekranie. Doniczka z rośliną ma reagować na domowników i przypominać trochę Tamagotchi, które prosi o uwagę i pokarm. Podlewanie i pielęgnacja domowej zieleni będzie chyba przyjemniejsza i zabawniejsza.

Lua – doniczka ożywi wnętrze

W naszym domach jest coraz więcej smart modułów, które komunikują się ze sobą i ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Lua może nie wniesie do takiego mieszkania niczego dodatkowego w zakresie automatyki lub współpracy z popularnymi platformami, ale będzie za to nietypowym elementem dekoracyjnym. Gadżet ten ma spełnić swoją podstawową rolę przez monitorowanie warunków dla rośliny, ale przy okazji zaoferować swoje animacje, by ożywić bardziej wnętrze. Nie tylko samą zielenią, ale i sygnałami minimalistycznie zaprojektowanej buźki w stylu emotek z komunikatorów.

Lua smart doniczka

Najpierw jednak o samych sensorach. W doniczce Lua ma być ich kilka. Nie będzie tu nic nietypowego. Otoczenie i gleba będą śledzone przez standardowy dla takich rozwiązań zestaw czujników. Monitoring ma dotyczyć poziomu wilgotności podłoża, poziomu ekspozycji oświetlenia oraz temperatury. Te parametry będą oczywiście dopasowane do rodzaju roślinności. Wraz z aplikacją mamy otrzymywać powiadomienia odnośnie potrzeb jakich dany gatunek wymaga. Ułatwi to pielęgnację i dbanie o zieleń, a więc jakby fryzurę rośliny 😉

Doniczka z ekranem LCD o przekątnej 2.4 cala jest jakby głową. Producent przygotował jej 15 różnych animacji. Prostych, ale przekazujących „emocje” związane z reakcjami na odczyty z sensorów. Niezadowolona buźka to oczywiście czytelny sygnał, że należy zainteresować się roślinką. Uzupełni to system powiadomień na smartfony. Zwróci też swoją uwagę domowników, na których obecność urządzenie też zareaguje. Ma być interaktywnie. Obecnie Lua zbiera środki w crowdfundingowej kampanii na www.indiegogo.com/projects/lua-the-sweetest-smart-planter, gdzie we wczesnej fazie zbiórki model jest sporo tańszy. Został wyceniony na 55$ (169$ finalnie). Dodam na koniec, że za pomysł odpowiedzialne to samo studio, które stworzyło kamerkę ulo.