Przed chwilą przedstawiłem na blogu nową klawiaturę Magic Keyboard od Apple. To pierwsza taka do iPada ze zintegrowanym gładzikiem bezpośrednio od Apple. Fajna jest, taka nie za tania… W najtańszej wersji kosztuje 1499 zł (w najdroższej 1699 zł!!!!). Jak ktoś ma kasę to tym bardziej kupi. Będzie się można polansować. Jak nie ma to przynajmniej poudaje, że stać go na drogie akcesoria 😛 Całe szczęście, że są producenci akcesoriów. Oni muszą bazować na realnych cenach, bo nie mogą liczyć, że ktoś dopłaci za znaczek. Logitech Combo Touch to alternatywa dla Magic Keyboard za rozsądniejsze pieniądze. Kosztuje połowę tego, co proponuje Apple.

Logitech Combo Touch

Combo Touch dla starszych iPadów

Być może jakość klawiatury Combo Touch od Logitech nie jest na takim poziomie, co Magic Keyboard. Nie ma aż takiej regulacji ekranu (przypomina bardziej konstrukcję Surface’ów, których jak wiecie, nie polecam, bo się psują). Nie będzie też chyba tak idealnego dopasowania i dodatkowego portu USB-C. Będzie jednak trackpad, a o to się teraz rozchodzi. Co prawda, mówimy o wariancie klawiatury do tańszych iPadów, a nie droższych Pro, ale sądzę, że cena do tych drugich i tak nie byłaby dużo wyższa. Najważniejsza informacją z tego artykuł jest w zasadzie inna – aktualizacja iOS 13.4/iPadOS 13.4 uaktywni tryb wsparcia gładzikiem także w innych iPadach, nie tylko tych Pro.

Przystawkę w formie covera na plecki, gdzie mamy też nóżkę (podpórkę) oraz rodzaj etui, ma pasować do trzech różnych odmian iPadów. Oczywiście dla każdego z nich w dopasowanej wersji. Producent zapewnia, że za niecałe 150$ zaoferuje klawiaturę z materiałowym wykończeniem do iPada (7 generacji), iPada Air (3 gen) i iPada Pro 10.5 cala. Magic Keyboard pasuje wyłącznie do iPadów Pro (11 i 12.9) produkowanych od 2018 roku.

Logitech Combo Touch klawiatura z trackpadem do ipada

Logitech Combo Touch z podświetleniem

Klawiatura z trackpadem od Logitech jest tańsza od tej Apple i kierowana do tańszych tabletów amerykańskiego producenta. Firmy współpracujące z Apple otrzymały wcześniej informacje o aktualizacji software’u, więc przygotowywały i swoje produkty pod wsparcie gładzika. Combo Touch łączy się z wyżej wymienionymi iPadami przez Smart Connector i oferuje regulację kąta ułożenia wyświetlacza między 20 a 60 stopni (regulacja obejmuje 40-stopniowy zakres). Magic Keyboard ma specjalny mechanizm umożliwiający położenie panelu nawet w zakresie 130 stopni (więcej kątów). Może to on jest tak drogim mechanizmem w całości? Przepraszam, że tak bije w ceny Apple, no ale ludzie…

Klawiatura Logitech będzie posiadała podświetlenie, czyli identycznie do tej od Apple (w przypadku Apple to chyba w ogóle nowość). Będzie można nawet regulować poziom jasności diod pod przyciskami w pięciu zakresach. Mechanizm uwzględnia technologię nożycową. Ugięcie dotyczy 1 mm, co jest ważne patrząc pod kątem profilu. Przewaga Combo Touch nad Magic Keyboard? To nie tylko cena. Wśród przycisków jest linia ze skrótami iOS. Łatwiej będzie kontrolować jasność świecenia ekranu, dźwięk i mediów. Etui ma też specjalną pętelkę na Pencila. Zdaje się, że model od Apple’a nie umożliwia zabezpieczenia rysika. Ocena wyglądu „Combo Touch Keyboard Case with Trackpad” jest subiektywna, ale trzeba obiektywnie przyznać, że nie wygląda tak dobrze, jak ta od Apple. Dopłacamy zatem za styl. Faktycznie lepiej wygląda z droższymi iPadami. Odmiana do iPada Pro 10.5 ma troszkę inny wygląd.

Logitech Combo Touch

Combo Touch z 4 trybami pracy

Warto zaznaczyć, że moduł z przyciskami można od Combo Touch odłączyć i korzystać z samej podpórki (przydatne przy pracy z rysikiem). To fajna opcja uelastyczniająca zestaw. Mamy zatem placki i klawiaturkę osobno. Nie trzeba jej zabierać jeśli nie planujemy jej używania. Nie ochroni jednak ekranu, a takie jest jej zadanie w transporcie. Szkoda, że nie ma Bluetooth, wtedy istniałaby możliwość pisania na większą odległość i odstawionym ekranem. Potrzebny byłby akumulator zwiększający wagę i gabaryty produktu. W sumie widzę w Combo Touch cztery tryby: Type Mode (pisanie), Viewing Mode (podpórka), Sketching Mode (pod rysik) oraz Reading Mode (ze złożoną nóżką do używania jak czytnik książek w ręku). Jak widać, trochę tych funkcji jest. Pewnie stąd nazwa z użyciem określenia „combo”.

Na koniec ważna uwaga. Update iOS 13.4 z aktywacją trackpadów pojawi się 24 marca, natomiast klawiatury Apple i Logitech dopiero w maju… Ważne jednak, że soft umożliwi też działanie trackpada w iPadach Air 2 lub nowszych, iPadów od piątej generacji, czy iPadów mini 4 lub nowszych. Oznacza to, że wkrótce mogą pojawić się klawiaturki i do tych tabletów.

źródło: Logitech.com