Segment wearable ma już kilka wyraźnych podsekcji. Jedną z nich są ubieralne produkty do monitorowania snu. Piszę na blogu o tych urządzeniach sporo i od dawna. 5 lat temu na przykład pojawił się na mojej stronie projekt nausznych słuchawek Kokoon, które służyły do monitorowania snu. Były przyjazne dla snu także od strony komfortu użytkowania. Twórcy powracają na platformę Kickstarter z dużo mniejszą odmianą – Kokoon NightBuds.

Kokoon NightBuds słuchawki do spania

Kokoon NightBuds są mniejsze

NightBuds od Kokoon to kolejne na rynku (zakładam, że zbiórka na crowdfundingu się powiedzie) słuchawko-zatyczki do relaksacji przed snem. Noszona elektronika w wygodnym do spania formacie, pozwalająca szybciej zasnąć, a potem badać sytuację z całej nocy. Generalnie: mamy dzięki gadżetowi szybciej wchodzić w fazę snu przez inteligentne wyciszanie przyjaznymi dźwiękami, a z rana oceniać jakość wypoczynku na podstawie zebranych danych. To po prostu bardziej zaawansowany sposób monitorowania snu.

Słuchawki są ultra smukłe, więc leżąc na boku nie powinniśmy ich w ogóle poczuć. W związku z tym część podzespołów trzeba by wyciągnąć na zewnątrz. Na tyle głowy znalazł się moduł z niezbędnymi modułami. Zakładam, że mocowany tak, aby nie wpływać negatywnie na odczuwanie. Najważniejsze, że udało się zaproponować alternatywę dla poprzednika, który mimo tego, że miał miękkie materiały to nie każdemu pasował. Dla jednych nie będzie to problemem, dla czułych nawet najmniejszy dyskomfort nie pozwoli zasnąć. Brytyjski producent zapewnia, że NightBuds będą najsmuklejszymi słuchawkami do snu na rynku (5.4 mm).

Kokoon NightBuds

Kokoon NightBuds z sensorem PPG

Wearable ma nietypowy design. Słuchawki są połączone przewodem przez wspomniany już tylny modulik. Wyglądają dość futurystycznie. Na tyle głowy znajdzie się bateria wystarczająca na 10 godzin pracy, czyli całą noc. Tutaj będzie też panel sterowania głośnością. Z racji mniejszych gabarytów jest też mniej odczytów niż w nausznym Kokoon. Zabrakło EEG (poprzednik badał bioelektryczną czynność mózgu za pomocą elektroencefalografu). Jest za to PPG, czyli optyczny fotopletysmograf (jak w wielu innych trackerach).

Zmierzy pracę serca przy pomocy podczerwieni. W tej chwili nie wiem jak będzie ze skutecznością analiz. Do sprawdzenia dopiero przy bezpośrednim teście. Wszystkie dane powędrują oczywiście do smartfonowej aplikacji Kokoon. Znajdziemy tam funkcje „sleep coachingu” z różnego typu sugestiami i algorytmami AI, profil z aktualnymi i historycznymi zapisami i wybór przeróżnych plików audio. Myślę, że najciekawiej zaprezentuje się opcja zapamiętywania momentu, w którym urwał nam się film podczas odsłuchu podcastów lub muzyki i automatyczne przejście w odtwarzanie białego szumu.

NightBuds z Bluetooth 4.0

Ogromną przewagą nad konkurentami, np. Amazfit ZenBuds lub Bose Sleepbuds, jest możliwość wykorzystania słuchawek w normalny sposób. Już powyżej zauważyłem, że da się śledzić podcasty, więc mamy tu przy okazji normalnie działające słuchawki. Być może nie w jakości audio znanej z normalnych słuchawek, ale to zawsze większy zakres niż smart zatyczki, w których odtworzyć można wyłącznie dźwięki z biblioteki plików audio (kołysanek).

Jest też zestaw słuchawkowy, czyli mikrofon do prowadzenia rozmów telefonicznych. Też pewnie nie z jakimś super poziomem jakości, ale zawsze. Nie zabraknie też smart wybudzania w odpowiednim dla organizmu momencie. Finalna cena Kokoon NightBuds ma wynieść 249$, ale w crowdfundingu obniżka dojdzie nawet do 125$ (zależnie jak szybko udało się zarezerwować gadżet).


Powyższy artykuł jest na temat urządzenia/rozwiązania z crowdfundingowej platformy (miejsca, w którym wczesny prototyp zbiera fundusze na dalszą realizację). Sprzedaż na masową skalę odbywa się zwykle po kilku miesiącach od udanego zakończenia kampanii. Z uwagi na setki produktów na moim blogu, nie jestem w stanie śledzić losów poszczególnych projektów. Aktualizacje o postępach warto szukać na stronie kampanii (zakładka o aktualizacjach), stronie producenta lub kanałach społecznościowych start-upów. Warto też zapoznać się z ryzykiem związanym z wpłacaniem kwot.