Kat Loco – wearable VR na nogi i biodra

15 Lip 2019

Kat Loco

Firma Kat specjalizuje się w akcesoriach i wyposażeniu dla segmentu Rzeczywistości wirtualnej. W jej ofercie znaleźć można bieżnię do VR Kat Walk, dzięki której można przenieść ruch do wirtualnego świata. Symulowanie ruchu głowy i rąk jest dziś powszechne, natomiast aby dorzucić ruchy nóg trzeba bazować na dosyć sporych rozwiązaniach. Najnowszy Kat Loco ma rozszerzyć kontrolę o nogi dzięki ubieralnym sensorom.

Kat Loco – czujniki VR na nogi

Zestaw ma proste zadanie – umożliwić nam poruszanie się po cyfrowym środowisku w bardziej naturalny sposób. Oczywiście, o ile chodzenie w miejscu za takie uznamy. Zawsze to jednak coś o wiele wygodniejszego niż sporych gabarytów bieżnia. Czujniki zakładamy na kostki oraz w pasie. Te trzy elementy mają odczytywać poruszanie się naszego ciała, by przenosić do gier chód, bieg, czy strafing. Rozwiniemy w ten sposób imersję, co ma uprzyjemnić przebywanie w VR.

tekst alternatywny

Dodatkowe czujniki to naturalne rozszerzenie możliwości gogli VR. Kompaktowość ma pozwolić na dodatkowe atrakcje we własnym domu, gdzie rzadko kiedy mamy miejsce na tak wielkie urządzenia jak bieżnie VR. Może całość jest bardziej uproszczona, ale możliwe, że wystarczająca, by poczuć dodatkowe efekty. Jeśli oglądaliście film “Ready Player One” to pewnie kojarzycie idealny mechanizm przenoszący odczyty z ciała, ale to koncepcja z przyszłości. Na razie musimy bazować na współczesnych wynalazkach. Póki co, precyzyjne kontrolery do rąk, 6 DoF w goglach i czujniki na biodra oraz nogi to całkiem fajny komplet sterowania VR.

Kiedyś i tak pewnie wystarczy założenie gogli i sensorów na ciało, by swobodnie poruszać się w pełnej przestrzeni, ale to dopiero kolejny etap rozwoju branży VR (już istnieją takie platformy, ale są częścią większych kompleksów, gdzie można pobawić się ze znajomymi). Kat VR stworzył algorytmy rozpoznające kilka ruchów, tych najważniejszych. Kolejne generacje będą pewnie czulsze i z większym zakresem swobody. W powiązaniach załączyłem kilka alternatywnych rozwiązań dla kończyn dolnych. Kat Loco jest obecnie tematem zbiórki funduszy w crowdfundingowej kampanii na Kickstarterze. Ma być kompatybilne z większością gogli (Vive, Oculuc, czy PlayStation VR). W tej fazie wyceniono sensory na 119$. Premiera planowana jest na sierpień.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *