Hupnos – smart maska do walki z chrapaniem

18 Sty 2019

Hupnos - smart maska do walki z chrapaniem

Zaprezentowałem na blogu już naprawdę sporo ubieralnych gadżetów do walki z chrapaniem. Problem ten jest powszechny globalnie, więc przyjazny format wearable tylko ułatwia tworzenie kolejnych modeli. Na targach CES 2019 swoją propozycję z tego segmentu pokazał projekt Hupnos, który przed końcem roku brał udział w crowdfundingowej kampanii na Indiegogo. To smart maska do spania mająca zlikwidować problem chrapania.

Hupnos – smart maska do walki z chrapaniem

Jeśli zerkniecie w powiązane pod tym artykułem wpisy, zauważycie, że rozwiązań do walki z chrapaniem jest dużo: słuchawki, opaski, moduły na rękę, czy szyję, a nawet na klatkę piersiową. Hupnos chce połączyć funkcje i zaoferować je w masce. Powiedzmy, że przy okazji zasłoni światło. Jej format zakłada założenie systemu na twarz, więc musi on być wygodny do spania. Jak widać na obrazkach, ma to być miękki element przyjazny komfortowi. Autorzy zapewniają, że kształt urządzenia nie wpłynie negatywnie na sen z powodu swojego kształtu i formy. Zadziała wręcz odwrotnie, gdyż likwidując chrapanie podniesie jakość wypoczynku, który odczujemy z rana i w przeciągu reszty dnia.

Hupnos - smart maska do walki z chrapaniem

Tutaj jak zwykle warto zauważyć korzyści dla wszystkich domowników, nie tylko samego chrapiącego. Przejdę jednak do konkretów. Jak działa maska Hupnos? Pod microfibrą ukryto silikonową maskę z zaworami oddechowymi, a więc wyrób jest czymś bardziej zaawansowanym niż tylko wibracyjne wearables do wymuszania zmiany ułożenia ciała. Wykorzystywane będą tu techniki EPAP (Expiratory Positive Airway Pressure) z sensorami. Producent stworzył finalną, efektywną maskę po 60 różnych próbach (formatach). Gadżet wykrywa chrapanie oraz ułożenie ciała. Jeśli sama zmiana sposobu leżenia nie pomoże (przeważnie tak, by nie spać na plecach) to Hupnos zamknie zawór wydechowy, by zwiększyć ciśnienie. Dzięki temu udrożniony zostanie kanał. Dwa mniejsze zawory umożliwią inhalację. Brzmi trochę ryzykownie, ale podobno nie ma tu zagrożenia dla życia.

Użytkownik nawet nie będzie świadomy użycia zaworów. Konwencjonalne narzędzia EPAP nie posiadają regulowanych zaworów, więc utrudniają spanie. Hupnos ma się wyróżniać i nie wymuszać oddychania ustami. W zestawie z maską jest też aplikacja na smartfony, by przy okazji przesyłać na telefon dane dotyczące jakości snu. Na podstawie odczytów algorytmy mają lepiej dobierać wibracje oraz użycie zaworów. W apce można też uzupełnić profil użytkownika o ważne dane, m.in. te dot. spożywania alkoholu, palenia, czy picia kawy. Mają one wskazywać ich wpływ na jakość wypoczynku (korelować się z wynikami). Całość brzmi ciekawie, ale dopiero bezpośrednia konfrontacja pokaże efekty. Cena : 179$

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *