GoPro Omni – sześć kamerek akcji dla ujęć VR

8 Kwi 2016

GoPro Omni VR

GoPro zapowiedziało jakiś czas temu, że przygotowuje rozwiązanie do nagrywania filmików sferycznych. Dodajmy do tego drona i już mamy dwa kolejne gadżety do asortymentu marki. Mówi się, że na normalnych kamerkach akcji GoPro zaczyna przegrywać z silną konkurencją, więc rozszerzanie rodziny sprzętu jest całkowicie zrozumiałe. Najnowszy teaser prezentuje adapter Omni, czyli konstrukcję do montażu sześciu kamerek GoPro w mechanizm rejestracji sferycznej. Gdybym był złośliwy dopisałbym, że sprzedaż się zwiększy – w końcu wymaganych jest aż sześć kamerek ;).

Żarty na bok. Sferyczne kamerki są na topie, więc profesjonalne narzędzie rynek chętnie przyjmie. Problem dla GoPro w tym, że nie będą pierwsi. Nie są jedyni. Na szczęście zapotrzebowanie na content jest ogromne. Przewagą łączenia kamerek jest jednak to, że jakość materiału będzie dużo wyższa. Wcale cała bryłka nie jest ogromna, choć wydaje się spora. Jest wiele mniejszych i bardziej poręcznych modeli, np. ostatnie przeze mnie pokazywane na blogu projekty Samsung Gear 360, czy LG 360 Cam. To potwierdza tylko, iż treści dla VR są pożądane.

GoPro Omni

Kostka Omni zdradza praktycznie wszystko. GoPro nie musiało nic dopisywać, ponieważ podejście jest znane. Kwestia tego jakie oprogramowanie zostanie dodane do zestawu. Podejrzewam, że również aplikacja zyska swoje wsparcie przez aktualizację. Obrazek jest oficjalny, więc GoPro Omni powinno zadebiutować jużw krótce. Wtedy też poznamy jego cennik i dostępność. Powinno być globalnie, bo marka jest obecna niemal wszędzie. Sferyczna przestawka jest wycelowana na profesjonalistów (i wcale nie świadczy o tym łączny koszt zbudowania takiego urządzenia.

Cena będzie spora, ale dużo niższa niż pierścień Google Jump VR (wyceniany na 15 000$). 60 tysięcy dolców ma kosztować Nokia OZO, więc przy tych przelicznikach widać, iż GoPro Omni będzie ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Łatwo wyliczyć sobie sześć kamerek GoPro i ewentualną cenę Omni. Mnie bardziej ciekawi towarzysząca wszystkiemu oferta mocowań. Zwykły dron może nie udźwignąć takiego pakunku. Także programy zrobią swoje. Obróbka będzie ważna. Musi być też szybka. Jest jednak sporo informacji do przekazania, więc czekam z niecierpliwością na pełną specyfikację.

źródło: GoPro via engadget.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *