Gogle VR i AR mają wciąż zdecydowanie za wielkie gabaryty. Z roku na rok udaje się jednak zmniejszać ich wymiary. Producenci i inżynierowie wielu placówek badawczych opracowuje coraz smuklejsze odmiany ubieralnych ekranów, które zaczynają zbliżać się do rozmiarów zwykłych okularów. Oczywiście miną jeszcze lata, nim przed oczami umieścimy gadżet zajmujący tyle samo miejsca, co tradycyjne ramki. Facebook Research pokazał koncepcję bardzo niewielkich smart okularów.

Facebook okulary VR

„Holographic Optics for Thin and Lightweight Virtual Reality”

Facebook Reality Labs opracowuje już zdecydowanie mniejsze gogle VR (projekty dla Oculus Half Dome 2 i 3), ale ma też pomysłową koncepcję na odmianę rozwiązania w formacie przypominającym okulary. Rozmiary są tu oczywiście jeszcze mniejsze i bardziej efektowne. Zajmują naprawdę mało miejsca, a to dzięki przybliżeniu wyświetlacza do oczu. Problemem gogli jest zawsze optyka, która wymusza oddalenie panelu od gałek ocznych. Ciężko jest przez to miniaturyzować gadżet. Facebook wpadł jednak na ciekawy pomysł, by pokonać tę przeszkodę.

Rozwiązaniem jest holografia, lasery i nietypowy system odbijania obrazu. Mają już nawet rzeczywisty prototyp typu „proof-of-concept” udowadniający, że technologia działa. Twórcy pomysłu proponują soczewki holograficzne zamiast refrakcyjnych. Skracają one znacznie odstęp oczu od ekranu. Wiązka ma praktycznie tę samą długość, ale jest odbijana w kilku miejscach zanim dotrze do oczu. Nie znam się na tym zbyt dobrze, więc nie chcę wchodzić w szczegóły, ale wydaje mi się, że znaczenie ma tu efekt odpowiedniej polaryzacji. Ma to nie tylko zmniejszyć wielkość urządzenia, ale też poprawić jakość wizualnego odbioru treści. Na razie prototyp pozwala obejrzeć tylko monochromatyczne materiały (zieleń), ale już trwają prace nad kolorowym filmem. Udoskonalana ma być też rozdzielczość, by usunąć widoczne piksele. Zakres pola widzenia ma być podobny do dzisiejszych standardów, czyli w granicach 90 stopni.

Facebook okulary holo

Oczywistym jest, że największym wyzwaniem będzie tu czas pracy na baterii, łącznością i kompatybilnością z klasycznymi ramkami, bo przecież tego oczekujemy najbardziej. Trudno określić, jak długo na taki sprzęt trzeba będzie poczekać, ale prezentuje nam potencjał niedalekiej przyszłości. Warto dodać, że być może prezentacja potencjału w tym czasie nie jest przypadkowa. Apple opracowuje swój wariant smart okularów lub gogli (jeszcze nie wiadomo czy VR lub AR, a może miksując obie technologie). Segment wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości przyciąga producentów. Muszą oni jednak zadbać o ten sam efekt wobec klientów. Dopiero wtedy gadżety w tej sekcji będą wartościowe.

źródło Facebook Research