DJI Osmo Mobile 3 – składany gimbal

14 Sie 2019

DJI oferuje ręczne, kompaktowe gimbale do smartfonów już od kilku lat, co oczywiście łączy się z ich ulepszaniem. W ten sposób kolejne generacje oferują coś nowego, wypracowanego dzięki feedbackowi od klientów. Trzecia generacja wprowadza sporo ulepszeń mających większe znaczenie w ogólnej wygodzie użytkowania. Osmo Mobile 3 ma wyraźnie poprawki, zwłaszcza w aspekcie gabarytów. Stabilizator jest teraz składany!

DJI Osmo Mobile 3

DJI Osmo Mobile 3 ze składaną konstrukcją

Gimbale Osmo od DJI nigdy nie należały do ogromnych. Zawsze były poręczne i w miarę niewielkie, zwłaszcza wobec stabilizatorów standardowej wielkości. Dało się jednak zaprojektować coś mniejszego, szczególnie jeśli chodzi o transport gadżetu. Model w najnowszej wersji ma składany format, więc wygodniej i łatwiej go przetransportować. Po rozłożeniu uzyskujemy full opcji, które znaliśmy z poprzedników. Jest nawet lepiej, bo zauważyłem wartościowy upgrade na kilku polach.

Przede wszystkim doceniłbym wygodniejsze sterowanie całością przy pomocy jednej ręki. Jest pod tym względem ciekawiej. Oprócz przycisków na froncie są też boczny do zoomowania i tylny do zmian trybów pracy. Quick Roll zmieni ułożenie telefonu w bardzo szybki sposób, więc jeśli chcemy szybko przerzucić się z nagrywania horyzontalnego do wertykalnego to zrobimy to jednym palcem. Porty smartfona są teraz łatwo dostępne, czego nie można było powiedzieć o wcześniejszej wersji. W razie potrzeby zamontujemy dodatkowe akcesoria, np. mikrofonik. Wydaje mi się też, że zastosowano lepszy kąt dla rączki. Łatwiej będzie też zbalansować system. Zamiast portu micro USB będzie nowszy USB-C.

DJI Osmo Mobile 3

Osmo Mobile 3 z ActiveTrack 3.0

Moduł Osmo Mobile 3 jest oczywiście lekki, natomiast akumulatorek wytrzyma do 15 godzin pracy na jednym ładowaniu. Nie zabraknie funkcji znanych z drugiej generacji, m.in. trybów Story, Sport, TimeLapse i Slow Motion. ActiveTrack 3.0 będzie śledzić osobę w kadrze, kierując smartfon w stronę obiektu i centrując postać w ujęciu. Pojawił się też dolny mini tripod, podobny w formacie do Ronina. Trzy małe nóżki pozwolą postawić gimbala na płaszczyźnie, dzięki czemu wykorzystamy go na nowe sposoby. W trybie standby mode będziemy mogli korzystać z normalnych funkcji telefonu, mimo, że ten będzie wciąż obsadzony w urządzeniu.

Kombinację trzyosiowego gimbala połączymy z EIS, czyli wsparciem stabilizacji elektronicznej w trybie sportowym. Tutaj uzyskamy lepsze ujęcia typu hyperlapse. Aplikacja będzie służyć edycji materiałów i lepszej obsłudze zestawu (telefon + gimbal). DJI Osmo Mobile 3 będzie teraż reagował na gesty. Powiązano je z ActiveTrack. Trzeba pamiętać, że część funkcji będzie dostępna tylko z iPhonem, np. Slow Motion. Gimbal jest generalnie uniwersalny, ale przyciski będą dostępne tylko na tych smartfonach, na których zainstalujemy apkę DJI. Najlepsze w trzeciej generacji jest jednak to, że jest tańsza od poprzednika. Producent wycenił ją na niecałe 120$ (lub 109€). Droższy będzie wariant z Osmo Grip Tripod (139$/129€).

źródło: DJI.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *