DAQRI – inteligentne okulary AR z kontrolerem

25 Sie 2017

DAQRI smart glasses

Przyszłość związana jest ze smart okularami, co potwierdzają kolejne wyroby na rynku oraz kierunki rozwoju wielu firm (w tym liderów elektroniki). Gogle VR budują własną bazę użytkowników, a warianty AR swoją. Kiedyś pewnie wszystko połączy się w jednej hybrydzie, ale na razie ich zastosowanie jest nieco inne. DAQRI Smart Glasses (kiedyś pisałem też o hełmie DAQRI, czyli pierwszej generacji urządzenia) celuje wyłącznie w Augmented Reality, oferując rozwiązanie ze wszystkimi podzespołami w niezależnym headset’cie.

Niezależność nie jest związana z integracją modułów wewnątrz samych gogli, bo na to jeszcze nie ma technologii. Owszem, można wszystko zamontować na głowie, ale otrzymamy ciężki sprzęt. W przypadku DAQRI “mózg” przetwarzający dane znajduje się na przewodzie w specjalnym module. Można go nosić w kieszeni. To stosunkowo wygodna wersja. Nie ogranicza specjalnie w ruchu, a uwalnia od “smyczy”. Projekt ten został skonstruowany w tym samym celu co większość jednostek AR – mamy otrzymać wsparcie rozszerzeniem widoku o cyfrowe warstwy.

DAQRI smart glasses

Smart okulary DAQRI korzystają z czujników głębi Intel RealSense, procesora Intel Core m7 szóstej generacji oraz zestawu towarzyszących czujników ruchu. Jest także kamerka do AR, połączona z wyżej wymienionym miernikiem odległości. Wszystko ma łącznie analizować sytuację przed użytkownikiem, by odpowiednio nanieść wirtualny obraz. Rzeczywistość rozszerzona w tym wydaniu ma przypominać konkurenta od Microsoftu, czyli HoloLens. Producent dorzucił tu jeszcze specjalny czujnik biometryczny (linii papilarnych). Przyda się, gdy gogle będą używane w dużej firmie, gdzie pracownicy będą się zmieniać bardzo często. System ma przyspieszyć proces logowania i gotowości do pracy. AR daje spore możliwości i już jest wykorzystywane podczas produkcji, inspekcji, czy projektowania, a także medycynie.

Specjalny kontroler ma też ułatwić interakcję z wirtualnym oprogramowaniem. Na załączonym filmiku widać działanie modułu DAQRI Omni w akcji.

źródło: DAQRI

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *