Aura Smart Strap – bioimpedancja dla Apple Watcha

10 Sty 2019

W kwietniu na Kickstarterze kampanię miała ciekawa bransoletka. Aura Band proponowała śledzenie składu ciała oraz poziomu nawodnienia, a więc całkiem niszowych danych w świecie trackerów aktywności. Już samo to powoduje, że warto się zainteresować gadżetem. Rozszerza zakres analiz i jeśli działa precyzyjnie to powinno ułatwić dążenie do celów związanych ze zbijaniem tkanki tłuszczowej. Startup Aura Devices wpadł na pomysł, by moduł zaproponować także w formie paska do Apple Watcha.

Aura Smart Strap Apple Watch pasek z bioimpedancją

Aura Smart Strap jako pasek do Apple Watch

Na targach CES 2019 w Las Vegas zademonstrowano wearable w integracji z kopertą smartwatcha Apple. Format ten nie jest zbyt popularny, co mnie dziwi, bo pozwala na noszenie na nadgarstku tylko jednego urządzenia. Kiedyś smart pasków do Watcha pokazywało się zdecydowanie więcej. Aura w tej wersji będzie potrafiła to co bransoletka, ale dorzuci jeszcze ostrzeganie o ryzyku niewydolności pracy serca. Wszystko wyłącznie ze swoich czujników. Wykorzystywana będzie ta sama technologia bioimpedancji elektrycznej (BIA).

Elektrody mają umożliwić pomiar składu ciała, w tym prezentację procentowego udziału tkanki tłuszczowej i mięśniowej (jak to robią zaawansowane wagi tylko tutaj prosto z ręki). Samo rozwiązanie nie jest nowe, a oferuje je np. TomTom Touch. Aura obiecuje, że będzie mierzyć odczyty dokładniej. Urządzenie ma być suplementem dla Apple Watcha bez EKG. Dodanie modułu BIA ma umożliwić wykrywanie migotania przedsionków. W jaki sposób? System będzie mierzył płuca i zmiany w sposobie oddychania wobec tętna. Algorytmy będą potrafiły wychwytywać różnice i ostrzegać o zagrożeniu.

Aura Smart Strap Apple Watch pasek z bioimpedancją

Aura Smart Strap z bioimpedancją

Żeby zebrać informacje trzeba oczywiście uruchomić aplikację Aura na zegarku Apple, przycisnąć przycisk na pasku i przytrzymać palce na elektrodach przez 5 sekund. Dane będą synchronizowane z agregatem zdrowia Apple HealthKit, gdzie można je korelować z jeszcze innymi zbieranymi odczytami. Generalnie ma to zwiększyć jakość analiz, ale moim zdaniem wymaga pewnej wiedzy. Zawsze można pokazać zapis specjaliście, który je zinterpretuje. Cała konstrukcja jest wodoodporna i wykonana ze stali nierdzewnej i współpracuje z zegarkami od Series 1 wzwyż.

Pasek Aura Smart Strap do Apple Watcha ma pojawić się w drugim kwartale 2019 roku i kosztować niecałe 90 dolarów. To połowa ceny Aura Band. Jak widać, będzie sprzedawany w różnych kolorach (w końcu to też pasek, a ten użytkownicy są sobie dobierać).

źródło: auraband.io

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *