Atomic Hawx Ultra Connected – buty narciarskie z sensorami

12 Lut 2019

Śledzeniem aktywności na śniegu nie zajmuje się zbyt wiele trackerów, ale tryb na narty/snowboard trafia do coraz większej liczby urządzeń. Nawet Strava zaktualizowała swoją aplikację o integrację takiego zapisu przez współpracę z apką Slopes (jest też oferowana na Apple Watcha). Po co dane zbierać z telefonu lub nadgarstka, jak można z nart lub butów narciarskich. Sensory na deski do zjeżdżania już na blogu opisywałem, ale takich bezpośrednio zintegrowanych z butami na narty jeszcze nie. Atomic Hawx Ultra Connected mają zbierać analizy w trakcie zjazdów.

Atomic Hawx Ultra Connected - smart buty narciarskie

Atomic Hawx Ultra Connected – smart buty narciarskie

Sam temat monitorowania zjazdów to nic specjalnie nowego. Są nawet czujniki do mocowania na butach narciarskich (moduły Carv). Atomic zbudował model z dyskretnie schowanymi sensorami wewnątrz butów. Firma działa na rynku już ponad 60 lat, a teraz unowocześnia ofertę dodając współczesną odmianę, adekwatną do czasów, w których żyjemy. Gadżet proponuje analizy ruchu oraz aplikacje mobilną na smartfony. Do niej trafi zapis, przypominający system działania opasek i zegarków fitness.

Całość ma funkcjonować na tych samych zasadach co monitory do biegania, czyli zbierać dane, pomagać osiągać lepsze wyniki, czy wyznaczać sobie cele. Czujniki przeciążeń oraz technologie Movesense od Suunto (przedstawiałem je w sportowych zegarkach) mają skupić się na całym przejeździe, budując profil z historią zjazdów. Użytkownik ma uzyskać przekaz związany z balansem, kątami nachylenia, licznikiem skrętów, średnich prędkości i wiele innych. Aplikacja Atomic Connected będzie też oferować wyzwania lub challenge ze znajomymi (jeśli też korzystają z butów Hawx Ultra Connected). Nie zabraknie trybu trenerskiego poprawiającego technikę jazdy. Nie nauczą jazdy od podstaw, ale doszkolą i być może zlokalizują błędy.

Atomic Hawx Ultra Connected - smart buty narciarskie

Najbardziej takie dane przydadzą się zawodowcom, ale i casualowi narciarze skorzystają. Smart buty narciarskie mają wygląd i budowę serii Hawx Ultra i nie różnią się od nich głównymi specyfikacjami. Różnicą są tylko sensory i moduł GPS do śledzenia prędkości oraz trasy. Sama analiza przejechanego dystansu to też szansa na zliczanie kalorii spalonych podczas zabawy na stoku. Cena? Jeszcze jej nie znam, ale standardowe Hawx Ultra to 700$. Trzeba więc doliczyć z jedną lub nawet dwie stówy. Sezon jeszcze trwa, ale czy buty zdążą wejść do sprzedaży przed jego końcem? Projekt prezentowano na początku stycznia na targach CES 2019 w Las Vegas.

źródło, movesense.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *