Alexa wciąż nie mówi po polsku, ale kiedyś chyba zacznie, więc warto śledzić jej najnowsze umiejętności – tzw. skille. Baza skillów od Amazona jest już bardzo bogata, ale jej ograniczeniem wciąż są polecenia generowane przez producentów lub samego developera całego rozwiązania. My jako użytkownicy asystentów głosowych, chcielibyśmy, aby wirtualny pomocnik służył nam tak, jak tego indywidualnie potrzebujemy. Na szczęście jest to zauważane, a pewnie sama konkurencja na rynku determinuje rozwój asysty. Alexa Skill Blueprints to proste narzędzia do budowania spersonalizowanych komend.

Alexa Skill Blueprints

Osobiście bardzo lubię temat wszelakiego Internetu Rzeczy i opcji tworzenia własnych akcji, przepisów i „receptur” w ramach inteligentnego domu, a Blueprints świetnie poszerzają zakres kontroli własnych smart rozwiązań. Alexa potrzebuje kolejnych rozszerzeń. Ostatnio przybyły jej Rutyny, czyli opcja grupowania poleceń w jedno wspólne. Już to dawało więcej w kwestii indywidualnych komend, ale można tu dać klientom znacznie więcej. Amazon proponuje intuicyjne template’y (20 Skill Blueprints na początek). Oczywiście do dyspozycji bez potrzeby posiadania jakichkolwiek umiejętności programowania.

Na czym polega Alexa Skill Blueprints? Na razie pogrupowano je w cztery sekcje, ale łatwo wyobrazić sobie, że „sklepik” będzie się rozszerzał. Pierwsze działy to: At Home, Fun & Games, Learning & Knowledge oraz Storyteller. Każda ma oferować ulepszenia dla Alexy w konkretnych obszarach. Blueprints mają być niejako wzornikami, w których budowie można pozmieniać poszczególne elementy akcji. Tutaj przydatna jest wiedza na temat tego jak funkcjonują template’y (po polsku szablony). Przykładem jest tu budowa dodatkowych pytań do zabaw Trivia, czyli turniejów z pytaniami, które Amazon oferuje w swoich smart głośnikach. Łatwo wyobrazić sobie wspólną bazę, którą użytkownicy będą się dzielić.

Mnie interesuje bardziej pierwsza sekcja, czyli szablony do użytku w smart domu. Tutaj widzę zdecydowanie więcej praktycznych rozwiązań. Szkoda, że materiały video nie pokazały możliwości w tej grupie (pozostałe na kanale Amazona są przedstawione na filmikach promocyjnych). W mieszkaniu możemy przygotować pomoc dla gości, którym ułatwimy korzystanie z naszych smart komend. Możemy tą drogą przekazywać uwagi lub instrukcje dla opiekunów dziecka lub zwierzaków. Trudno będzie stworzyć własną bazę wszystkich pytań i odpowiedzi, ale może uda się przygotować te najważniejszy, o które obcy mogą podpytać. Mam wrażenie, że rozumiecie o co chodzi.  Budujemy bazę odpowiedzi na pytania, które ktoś może w naszym domu zadać Alexie. Nie wiem tylko jak przekazać bazę samych pytań, ale zakładam, że można je wydrukować (odpowiedzi w zasadzie też…). Widzę tu fajne wsparcie przy wynajmie, np. Airbnb, gdzie możemy przyszykować wynajmującym różniste odpowiedzi (z czasem taka baza może się poszerzyć do tego stopnia, że na wszystkie pytania odpowie Alexa (trzeba zbierać w czasie pytania lub je przewidywać – być może ograniczy to telefony do właściciela). Jest to jakiś sposób na stworzenie bazy spersonalizowanych pytań, które być może kiedyś przetworzy AI i zaproponuje kolejne. Tutaj nieco wyprzedzam rozwój projektu, ale mam takie przewidywania. Oczywiście każde polecenie można z czasem dopracować, by zarówno pytania jak i odpowiedzi były najoptymalniejsze. Poniżej przykład zapytania gościa o sposób uruchomienia TV (np. przez Alexę w swoim smartfonie). Jako właściciele możemy przygotować asystentowi odpowiednią odpowiedź:

„How do I turn on the TV?”

Alexa: Use the big remote to turn the TV on and the smaller remote to adjust the volume. What else would you like to know?

Na razie Alexa Blueprints jest dostępny jedynie po angielsku i jedynie na terenie USA.

źródło: blueprints.amazon.com