ZTE też chce być atrakcyjne w segmencie mid-range. Seria Axon próbuje promować się w każdej kategorii. Znajdziemy zarówno flagowego modele z dopiskiem „Pro”, jak i modele ze średniej półki. W każdej z tych grup można zaproponować różne odmiany telefonu. Nowy Axon 11 SE 5G to najsłabsza wersja przedstawiciela tej rodziny. W planach jest też topowy Axon 11 Pro 5G. W ten sposób do wyboru będzie więcej wariacji o różnej atrakcyjności potencjału, no i oczywiście zróżnicowanym cenniku. SE (nazewnictwo jest chyba inspirowane Apple) nie wygląda źle, choć jest kilka istotnych elementów odróżniających go od podstawowego Axona 11.

ZTE Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G vs Axon 11 5G

Axon 11 SE odróżnia się od zwykłego Axona tej samej serii brakiem zakrzywień ekranu. Jest całkowicie „płaski”. Ekran ma 6.53 cala i rozdzielczość Full HD+. W panelu kamerka selfie zajmuje inne miejsce. Zamiast mini notcha jest w otworku po lewej stronie i to malutki – tylko 3.56 mm średnicy. Oczywiście są to inne sensory. Tańszy z duetu ma 16 megapikseli i f/2.0, natomiast ten droższy – 20 mpx z f/2.0. Obiektywy są szerokokątne. W obu przypadkach wyświetlacze są bezramkowe, ale na swój sposób. Ekrany wykonano w innych technologiach. W SE zastosowano IPS LCD, a w normalnym już AMOLED. Gęstość pikseli na cal jest zbliżona. Choć oba telefony posiadają czytnik palca to znalazł się on po innej stronie urządzenia. Axon 11 SE ma go na tyle, Axon 11 na przodzie, a więc w integracji z ekranem.

LCD to nie AMOLED, ale ZTE podkreśla, że SE potrafi odwzorować aż 97% barw NTSC. Tylne moduły fotograficzne zajmują tyle samo miejsca i posiadają spójny design, Mają tyle samo „oczek”, ale inne właściwości. W normalnym Axonie wykorzystano sensor główny z aż 64 mega. ZTE Axon 11 SE 5G otrzymał:

  • 48 mpx z f/1.8, (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF
  • 8 mpx z f/2.2, (ultra-wide z 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4, (makro)
  • 2 mpx z f/2.4, (czujnik głębi)

To niezły zestaw, ale raczej już dobrze znany w tej grupie urządzeń. Bardzo podobny do tych od Redmi. Można być pewnym obecności technologii quadpixel, czyli większe czułości na światło (lepsze efekty w nocy), funkcje portretowe i wsparcie HDR. Generalnie współczesne minimum, jakiego oczekujemy od mobilnej fotografii. Video nagramy w 4K, a jest też wsparcie dodatkowej stabilizacji. Jeśli chodzi o tryb makro to ostrość złapie z 4 cm.

ZTE Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G – specyfikacje

W środku nie ma już Snapdragona 765G. Axon 11 w wersji SE korzysta z chipa MediaTek Dimensity 800 5G z GPU Mali-G57MP4. Maksymalnie 2 GHz, przy czym taktowaniem zajmują się algorytmy Z-Booster 2.0. Ma to wydobyć maksa z tego układu, np. przy graniu. Nie jest to może smartfon typowo gamingowy, ale udało się wspomóc chłodzenie cieczą (pełne pokrycie chipa i 35% baterii) i zaoferować stabilność sygnału poprzez anteny na około konstrukcji. Nie odczujemy spadku w połączeniu niezależnie od sposobu trzymania smartfona. Do tego 6 GB RAM i 128 GB na dane w UFS 2.1. Jest slot na karty pamięci microSDXC. Jeśli dobrze widzę to ten SoC (Dimensity 800) nie był od stycznia dość często stosowany. Nowy Axon jest jednym z nielicznych telefonów z tym prockiem. To też kolejny w niższej cenie, w którym znajdziemy 5G.

Całkiem nieźle prezentują się możliwości dźwiękowego Axona 11 SE. Na pokładzie jest inteligentny wzmacniacz Smart PA i algorytmy DTS:X Ultra. Brzmi to dobrze, przynajmniej na papierze. Nie zabraknie też złącza słuchawkowego 3.5 mm. Android 10 ma działać na nakładce MiFlavour UI. Z ciekawszych rzeczy wymieniłbym jeszcze Bluetooth 5.0, port USB-C, dual SIM i baterię 4000 mAh z szybkim ładowaniem. Nie podano maksymalnej mocy, ale przekazano, że połowę pojemności naładujemy w 30 minut. Jeśli chodzi o cenę to jest atrakcyjna i utrzymuje poziom konkurentów o zbliżonych parametrach. 1998 juanów to ok. 1100-1150 zł (bez podatków). Czekam na informację dot. europejskiej premiery.

źródło: ZTE