Your Phone – Windows 10 we współpracy z iOS i Android

8 Maj 2018

Nie jest tajemnicą, że mobilny Windows nie jest w stanie walczyć z najpopularniejszymi platformami na smartfony i tablety. Rywalizacja na systemy w tym segmencie już dawno się rozstrzygnęła. Windows 10 Mobile nie ma żadnych szans, ale na iOS oraz Androida Microsoft ma bardzo wiele aplikacji. Z tych użytkownicy już bardzo chętnie korzystają. W jaki sposób to jeszcze poprawić? Gigant z Redmond wpadł na pomysł ich lepszej integracji z Windows 10, czyli systemu operacyjnego, który jest zainstalowany już prawie na 700 milionach urządzeń.

Microsoft Your Phone

Nie da się ukryć, że użytkowników korzystających z Windows 10 na laptopach, tabletach lub komputerach stacjonarnych, a przy okazji smartfonach z iOS lub Androidem jest dużo. Warto im ułatwić połączenie między platformami, tworząc rodzaj ekosystemy. Strategia Microsoftu jest od lat prosta. Przede wszystkim oprogramowanie i usługi, także na systemy konkurencyjne. Są tu zarówno aplikacje, jak i launchery (Android). Synchronizacja treści pomiędzy komputerem a telefonem jest przydatna, ponieważ ułatwia wymianę plików, ale czasem też korzystanie z obu urządzeń na raz. Wielu z nas kieruje głowę z wyświetlacza na wyświetlacz, a najlepiej byłoby skupić się na jednym. Już teraz do dyspozycji jest kilka aplikacji, które to umożliwiają, ale Microsoft proponuje własną i to w wersji uniwersalnej (Universal Windows Platform).

Na konferencji Build 2018 dla developerów zaprezentowano narzędzie “Your Phone”, które jest pewnego rodzaju pomostem między większym ekranem a smartfonem. W tej chwili dostępnym jedynie dla “insiderów” (beta testerów Windows Insider Program). Co ono umożliwi? Najważniejsze i najczęściej używane funkcje, ale z poziomu komputera, a nie ekraniku smartfona. Dojdzie do tzw. mirroringu treści w wybranym zakresie. Aplikacja ma usprawnić przenoszenie danych, m.in. zdjęć, ale też odczyt notyfikacji lub odpisywanie na wiadomości prosto z komputera. Wszystko bez potrzeby podnoszenia i odblokowywania smartfona. Jeśli więcej czasu spędzamy przy komputerze, który jest bardziej produktywnym narzędziem i nie chcemy się rozpraszać ciągłym sprawdzaniem telefonu to taki program na Windows powinien być pomocny.

Microsoft Your Phone

Z kolei na smartfonach będziemy mogli obserwować działania, które miały miejsce na PC. Tutaj użytkownicy otrzymają dostęp do trybu Timeline. To nowa funkcja dla Windows 10 dostępna od kwietniowej aktualizacji Windows 10 April 2018 Update. W generalnym skrócie chodzi o szansę przeglądania wszelkich działań, których dokonywaliśmy na komputerze. Od przeglądanych stron w Internecie, po dokumenty, nad którymi pracowaliśmy. Linia czasu w postaci czytelnej listy poszczególnych kroków czynionych na naszej jednostce. Ma to ułatwić odszukiwanie materiałów i kontrolę historii prac. Timeline będzie rozszerzeniem Microsoft Launchera na Androidzie (iOS nie pozwala na wgrywanie launcherów). W systemie Apple pojawi się jedynie możliwość przejrzenia historii przeglądania (+sesji) w przeglądarce Edge na iPhone’a i iPada. Część zadań przypomina aplikacje Mobile Connect od Dell, Orbit od HP, czy Samsung SideSync.

źródło: Microsoft Build 2018

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *