Withings Move EKG – elektrokardiogram na ręce

7 Sty 2019

Moduł EKG w zegarkach to prawdopodobnie kolejny nowy standard wkraczający do mainstreamu. Przed Apple Watchem series 4, który został w taki miernik wyposażony, było już kilka projektów i zapowiedzi podobnych wearables. Withings jest kolejnym producentem z naręcznym elektrokardiogramem. Sportowy smart zegarek Withings Move EKG to nowa generacja “analogowych” trackerów marki, stawiająca na zdrowie. To oczywiście pierwszy hybrydowy model o takich właściwościach.

Withings Move EKG smartwatch

Withings Move EKG – w analogowym zegarku

Zegarek z EKG od Withings został przygotowany specjalnie na targi CES 2019. W sumie oferta zostanie rozszerzona o dwa smartwatche, bo jest też model Move bez elektrokardiogramu. Ten bardziej zaawansowany będzie w stanie wykrywać nieprawidłowości związane z rytmem bicia serca, m.in. migotanie przedsionków. Regularne pomiary pomogą badać kondycję serca w precyzyjniejszy sposób niż tylko przy użyciu optycznych elementów na tyle koperty.

EKG wbudowano w kopertę w postaci trzech elektrod. Dwie z nich są dyskretnie schowane na tyle obudowy, natomiast trzecia jest częścią bezalu ze stali nierdzewnej. Dzięki temu analizy będą łatwe do wykonania, gdyż wystarczy założyć zegarek na rękę  złapać palcami jego obręcz. Pomiar potrzebuje około 20-30 sekund, by wskazać wynik na ekranie smartfona. Wszystko powędruje do aplikacji Health Mate, gdzie profil uzupełnimy o dane i wykresy. Czy odczyty zobaczymy też na taarczy? Będzie ciężko, bo jest zbyt uboga do przekazu takich informacji. Pod tym względem Apple Watch prezentuje się lepiej.

Withings Move EKG smartwatch

Withing Move EKG + sport funkcje

Withings Move EKG nie ma jeszcze certyfikatów FDA i/lub CE, ale trwają procedury. Mam nadzieję, że urządzenie trafi do sprzedaży w Europie, bo np. funkcja EKG Apple jest dostępna tylko w USA (wszystko przez certyfikacje). Oprócz analiz serca Withings zaoferuje też bazę klasycznych opcji jakie znajdujemy w trackerze aktywności. Większość z nich została przeniesiona z poprzednich generacji wyrobów. Krokomierz z licznikiem kalorii pokaże progres małą wskazówką, a algorytmy automatycznie rozpoznają różne dyscypliny (wśród nich rower, który na liście jest nowością). Udało się też dodać wysokościomierz.

Tak jak w poprzednich generacjach, GPS jest w wersji “connected”, czyli przez sparowany smartfon. Do dyspozycji będą też wszystkie funkcje pomiaru snu i wypoczynku. Koperta ma wytrzymać do 50 metrów zanurzenia (tzn. w kwestii szczelności wg norm ciśnieniowych), natomiast bateria pełen rok pracy. Smartwatch ma wejść na rynek jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku, a więc do premiery jeszcze sporo czasu. Pewnie determinowane jest to wydaniem certyfikatu. Zaproponowano dwa kolory tarczy i możliwość wymiany pasków. Jeśli chodzi o zwykłą edycję Withings Move to ta jest jedną z najtańszych w całej ofercie zegarków Withings i została wyceniona na niecałe 70 euro (brakuje jej chyba tylko EKG i ma obudowę z tańszych materiałów). Ma jednak bardzo bogatą ofertę personalizacji wyglądu.

źródło: Withings.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *