Vivo X30 z 60x zoomem hybrydowym Super Zoom

28 Lis 2019

W ostatnich kilkunastu miesiącach zauważyć można całkiem niezłe (jak na smartfony) możliwości zbliżeniowe obiektywów w świecie mobajlu. Kilku azjatyckich producentów wprowadziło na rynek telefony z ekstra zoomami. Urządzenia oferują optyczne zbliżenie ze stabilizacją, cyfrowe i hybrydowe – łączące efekty kilku sensorów i algorytmów. Do tej pory najefektowniejszym wynikiem było “50x” w Huawei P30 Pro oraz Xiaomi Mi Note 10. Przebić ma je nowy Vivo X30 z 60x Super Telephoto. Chińczycy już zwiastują jego nadejście.

Vivo X30 60x Super Zoom

Vivo X30 z 60-krotnym zbliżeniem

Temat “zooma” jest ostatnio w segmencie smartfonów chętnie rozwijany, bo faktycznie się przydaje. Szansa na pstryknięcie czego z daleka ma sens i jest fajną funkcjonalnością aparatu. Jeśli dobrze pamiętam to optycznie udaje się dziś uzyskać maksymalnie 5x (i 10x hybrydowo). Taki moduł persykopowy stworzyło Oppo, a przecież należy do tej samej grupy co Vivo (BBK posiada też OnePlus). Dzięki temu elementy i podzespoły mogą trafiać do różnych jednostek. Vivo X30 będzie wyposażone w Super Telephoto właśnie w takiej formie. “Peryskop” widać nawet na renderach. To ten obiektyw nad flashem LED.

W sumie Vivo zmieściło na tyle poczwórny zestaw sensorów. Głównym ma być ten z 64 megapikselami. Towarzyć mu mają: 13 + 8 + 2 mpx. Będzie to pewnie połączenie szerokiego konta, czujników głębi, tele i jeszcze jednego innego. W jaki sposób Vivo uzyska 60x? Być może licząc między super wide, a maksem cyfrowym. Super Telephoto (nazwę zaczerpnąłem z hashtaga wrzucanego przez Vivo w portalach społecznościowych – #SuperTelephotoPeriscope) zostanie dokładniej przedstawione już w grudniu, na kiedy marka przewiduje prezentację oraz premierę urządzenia. Z filmików wynika, że obiektyw będzie dysponował ogniskową 16-123mm i f/1.8 oraz f/3.0.

Vivo X30 60x Super Zoom

Wydaje się, że software’owo X30 będzie pozwalał na zbliżanie obrazu na ekranie w apce aparatu. Z tym bywa jednak różnie. W niektórych przypadkach, np. w Xiaomi Mi Note 10 musiałem po prostu wykonać zdjęcie 108 megapikseli, by potem wykadrować sobie efekt zbliżenia samodzielnie. Ciekawi mnie wynik fotograficzny X30 po testach DxO Mark Mobile.

Vivo X30 – specyfikacje

Na razie nie da się o Vivo X30 napisać zbyt wiele. Producent przekazał tylko kilka informacji. Smartfon ma posiadać 6.5 calowy ekran z notchem. Wewnątrz ma pracować chip Samsung Exynos 980 5G SoC, co akurat wiadomo już oficjalnie. Mówi się też o odświeżaniu 90 Hz. Urządzenie ma być sprzedawane w trzech kolorach: różowym, fioletowym i granatowym. Pewnie będzie też super szybkie ładowanie.

źródło: Vivo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *