Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Druga połowa września 2018. #TechMix VOL. 79

TechMix
Zobacz też: poprzedni #TechMix vol. 78

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcję z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z czternastu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w drugiej połowie września? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. Oculus Connect 5

Facebook ma już dwie większe imprezy, którymi może konkurować z Google, Apple, Samsungiem, Amazonem i innymi wielkimi graczami na rynku. To F8 oraz Oculus Connect. Pod koniec zeszłego tygodnia odbyła się ta druga. Przez dwa dni prezentowano nowości ze świata VR. Przedstawiono najnowsze gogle Quest, nowe gry i poprawki dla Oculus Go. Mark Zuckerberg osobiście wypowiadał się na kilku prelekcjach. Co dają takie eventy? Przedsmak nowinek dla przyszłych klientów, zapowiedzi nowych narzędzi dla developerów oraz pokaz koncepcji, które będą rozwijane przez najbliższe lata. To już piąta edycja Oculus Connect. W tym roku najciekawsze wydawało mi się podejście do tematu Mixed Reality w goglach Oculusa, ale za ważne uznałbym też: info o kamerce 360 stopni Manifold, starcie Core 2.0, hybrydowych aplikacjah oraz nowych poprawkach dla Expressive Avatars. Po raz pierwszy imprezę transmitowano w VR, więc prelekcje można było obserwować w goglach niczym z widowni.

2. IBM #thinkWarsaw

W drugiej połowie września zostałem zaproszony na IBM #thinkWarsaw, czyli prezentacje najnowszych koncepcji oraz technologii amerykańskiego giganta oraz ich udziału w prywatnym biznesie. Najciekawszy był oczywiście panel wieńczący wydarzenie, który zakończono dyskusją na temat Sztucznej Inteligencji. Wcześniej przedstawiono sporo informacji o zdolnościach super komputera Watson oraz przyszłości jednostek kwantowych. Mi zapadła w pamięć informacja o narzucaniu algorytmom AI ludzkich tendencji, które mogą prowadzić do braku obiektywizmu w przetwarzaniu danych, a to już zagrożenie dla całego świata.

3. Galaxy 4x Fun

11 października Samsung pokaże w końcu co zwiastuje akcja „4x Fun”. Nie da się ukryć, że już większość spekulantów doszło do konkluzji, że prawdopodobnie chodzi o smartfon z czterema kamerkami na tylnym panelu. Ostatnia strategia koreańskiej marki potwierdza zresztą, że nowinki technologiczne trafiają teraz najpierw do modeli tańszych, a dopiero później są dopracowywane we flagowcach. Nie wiadomo jeszcze jak (i czy w ogóle) taki moduł fotograficzny będzie wyglądał, ale z pomocą przychodzą wizje speców od grafiki. Poniżej projekt prototypu Galaxy A w dosyć przewidywalnym formacie (z dołożonym sensorem w jednej linii, jak w Galaxy A7 (2018) z trio aparatów.

Wyświetl ten post na Instagramie.

We asked some of our sources and got some information about the upcoming smartphone for the "4x Fun" A Galaxy Event – so now we proudly present you a first glimpse of what might expect you on October 11th: our concept render of the A9 Star Pro with four cameras and a color gradient Wir haben uns an einige von unseren Quellen gewandt und haben einige Informationen über das "4x Fun" Event von Samsung sammeln können. – Wir sind stolz euch präsentieren zu können, was euch am 11. Oktober erwarten könnte: unser Konzept des Galaxy A9 Star Pro mit vier Kameras und neuen Farben #Samsung #GalaxyA #4x #AGalaxyEvent #Exclusive #Revealed #GalaxyA9StarPro #GalaxyA9Star #Blue #Black #Pink #Camera #Pro #Awesome #October #Event #Smartphone #Phone #SamsungGalaxy #WithGalaxy #SamsungDeutschland #Color

Post udostępniony przez AllAboutSamsung.de (@allaboutsamsung)


4. LG V40 już prawie oficjalnie

Samsung dopiero zapowiada, a LG już prawie wprowadza. Niestety nie cztery kamerki, a „tylko” trzy… LG V40 został już nawet odsłonięty oficjalnie, choć bardzo króciutko i na końcu zwiastunu (gdzie widać poziome rozstawienie trzech kamer). Telefon ma posiadać w sumie pięć aparatów. Najlepsze, że przestaje to już robić na kimkolwiek wrażenie, więc cała kampania traci na mocy. Jeszcze pół roku temu taki przekaz by zaimponował. Dziś wszyscy czekają na „4x Fun” lokalnego rywala LG, a mówi się też o projektach Light (z ośmioma obiektywami) i topowej Nokii (z pięcioma sensorami). Kiedyś był wyścig na megapisele, teraz na liczbę kamerek. Oby tylko z korzyścią dla użytkownika.

5. Firefox Reality

Rzeczywistość Wirtualna zaczyna się przyjmować, więc i developerzy dostosowują swoje oprogramowanie pod sferyczny format. Mozilla także chce być częścią VR i właśnie przedstawiła projekt przeglądarki Firefox Reality, czyli możliwości wyświetlania formatu 2D w 360 stopniach (także AR) oraz pomocy sterowania tym poleceniami głosowymi. Postarano się też, by interfejs nie był frustrujący, a na taki zwykle trafiamy w jeszcze niedopracowanych propozycjach zalewających sklepy z treściami dla VR.

6. Shopify z AR

Przyzwyczajajmy się, że rozwiązania VR i AR będą dominować w rozwoju funkcji naszych mobilnych narzędzi. Wszyscy liczący się gracze będą starać się dostosować do nowych trendów i oferować najnowsze opcje wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Shopify (jeden z liderów e-commerce) chce rozbudować platformę sprzedaży o tryb AR Quick Look. Obiekty 3D mają ułatwiać zakupy, a sklepy chętnie je wdrażać, bo efekty AR to szansa na dużo lepszy podgląd przedmiotów przed ich kupnem. Wciąż nie będziemy mogli ich dotknąć, ale już odbiór będzie pełniejszy. Drobni sprzedawcy mają tu skorzystać najmocniej (baza 600 tysięcy sklepów), choć wciąż będzie to dla nich wyzwaniem. Chodziło o to, by w najnowszych technologiach byli obecni nie tylko giganci. Poniżej przykład PureCycles i demonstracja potencjału narzędzi AR od Apple w Shopify.


Technologiczne liczby i statystyki:

  • 98% – skuteczność detektora migotania przedsionków w Apple Watch 4 | wg Heart Study
  • 1000 km – taki zasięg osiągnęły balony z Internetem Google Loon
  • 5 lub więcej godzin można grać w Fornite na w pełni naładowanym Galaxy Note 9
  • 100% – prawie tyle frontu ma zająć ekran w Honor Magic 2
  • 1 – Google Asystent jest liderem pośród nieanglojęzycznych smart głośników
  • 14.6% – Android Nougat ma prawe 15% udział we wszystkich urządzeniach z OS Google
  • 4 GB – tyle RAM mają podobno nowe iPhone’y | wg pierwszych benchmarków
  • 10% – na tylu urządzeniach zainstalowano iOS 12 w pierwszych dwóch dniach | wg Mixpanel

  • 15.4 mld $ – Apple nie zapłaci zaległych podatków (ulgi okazały się zgodne z prawej europ.)
  • 5 mln – już tyle smartbandów Mi Band 3 sprzedało Xiaomi
  • 70% – taki udział w sekcji premium mają głośniki HomePod
  • 20% – Google Home Mini (2.3 mln sztuk) najlepiej sprzedającym się smart głośnikiem w Q2 2018 (Echo Dot – 2.2 mln)
  • 10 – tyle lat ma już pierwszy smartfon z Androidem (HTC Dream – Era G1)
  • 43% – taki udział w sekcji smartfonów premium miało Apple w Q2 | wg Counterpoint Research
  • 90 – tyle lat skończyła Motorola 25 września (teraz w rękach Lenovo)

  • 400 mln $ – za tyle Apple kupiło Shazam
  • 3-4 razy więcej iPhone’ów Xs Max sprzedało się od modeli Xs | wg analityka Kuo
  • 443$ – tyle kosztuje wyprodukowanie iPhone’a Xs Max (1249$ cena) | wg TechInsights
  • 300 mln – tylu użytkowników dziennie ma Facebook i Messenger Stories
  • 20 – tyle lat skończyła wyszukiwarka Google 27 września
  • 10 GB RAM – tyle pamięci operacyjnej może mieć nowa edycja Oppo Find X
  • 9 mld $ – tyle Google zapłaci Apple za domyślą wyszukiwarkę w przeglądarce
  • 10 – tyle krajów obsłuży eSIM (dual SIM) nowych iPhone’ów

7. Jak robiono tarcze do Apple Watcha?

Pewnie każdy uważny obserwator ostatniego Keynote Apple zauważył efektowne nowe tarczki dla Apple Watcha czwartej generacji. W Cupertino rzadko dorzucane są nowe motywy dla wirtualnych cyferblatów (a szkoda), ale jak już coś się pojawia to jest zrobione z rozmachem. W nowych gadżetach pojawiła się większa powierzchnia robocza, więc postanowiono to umiejętnie wykorzystać. Jak to zresztą u Apple, czyli kilka sztuczek, trochę bajeru, profesjonalne wykonanie i ostateczny efekt marketingowy gotowy. Spodziewam się, że wielu klientów kupi nowy zegarek oczarowany wyłącznie prezentowanymi na ekraniku animacjami. Jak wykonano animacje ognia, wody i dumy do kilku nowych wirtualnych tarczek dla smart zegarka Apple? Oto krótkie video:

8. Facebook Dating

Facebook traci użytkowników z różnych przyczyn, więc rozbudowa nowych funkcji jest dla platformy jak tlen. Najnowszą funkcją (a nie jak wcześniej przepowiadano – oddzielną apką) jest Dating, czyli opcje randkowe, które mają uderzyć w Tindera. Ostatnio FB chce mieć własną TV, własny smart głośnik, własne gogle, ogłoszenia z pracą, sklep, własny serwis video, forum – jednym słowem: wszystko! Czas na swatanie. Facebook Dating od 20 wrześnie jest testowane na kolumbijskim rynku. Pierwsze informacje o usłudze pojawiły się na majowym F8.

9. Audiobooki na Watcha

Odsłuch muzyki bezpośrednio ze smart zegarków to dziś norma. Wystarczy podłączyć słuchawki Bluetooth i cieszyć się ulubionymi kawałkami z pominięciem telefonu lub odtwarzacza mp3. W ten sposób możemy też posłuchać audiobooków. Przecież to żadna różnica jaki plik audio wrzucimy, byle format był rozpoznawalny. Podcasty, albumy, odczytywane książki – to ta sama kategoria, ale inny rodzaj treści. Audible zauważyło potencjał i wystartowało ze wsparciem audiobooków z Apple Watcha przez nową apkę.

10. Czy 5G jest zagrożeniem?

Od kilkunastu miesięcy świat słyszy o potencjale sieci 5G. Piąta generacja ma być szybsza, ma mieć większy zasięg, lepsze osiągi i dać szansę na połączenie kolejnych elementów w globalny Internet Rzeczy. Na #thinkWarsaw powiedziano, że to już ostatnie pokolenie, które zazna wolności związanej z brakiem informacji przetwarzanych przez Internet. Trzeba spojrzeć na 5G też od strony zagrożeń, zwłaszcza przed startem jej masowego wprowadzania na naszej planecie. Chcę, by i na moim blogu pojawiał się głos strony dbającej o nasze zdrowie. Według profesora D. Leszczyńskiego z Uniwersytetu w Helsinkach (eksperta WHO d.s. biotechnologii) nie mówi się zbyt dużo o szkodliwości fal telefonii komórkowej (prawdopodobnie mających wpływ na wiele organizmów). O elektrosmogu poczytacie w linku dołączonym do poniższego tweeta.

11. Klawiaturka na rękę do VR

O klawiaturce Tap pisałem na blogu już kilkukrotnie (staram się o wykonanie recenzji gadżetu). Ma dużo potencjału już w zwykłym mobajlu, czyli współpracy z przenośnymi ekranami smartfonów lub tabletów, ale zauważono, że projekt spełni się przede wszystkim w wirtualnej rzeczywistości. Dlaczego? Bo ubieralny format i brak konieczności jakiegokolwiek patrzenia na klawiaturę (choćby w kwestiach szybkiej orientacji) to idealne połączenie z goglami zakrywającymi całą twarz. Oto przykład współpracy Tap z platformą Rzeczywistości Mieszanej Windows:


Ciekawsze premiery i zapowiedzi ostatniego tygodnia:

  • nowa rodzina smart głośników Echo
  • smart drukarka HP Tango
  • ZAPOWIEDŹ: Xiaomi zaczyna zwiastować Mi MAX 3 (w Indiach)
  • ZAPOWIEDŹ: Huawei oficjalnie potwierdza składany smartfon z 5G na 2019 rok
  • ZAPOWIEDŹ: PS Vita kończy produkcję w Japonii od 2019 roku
  • ZAPOWIEDŹ: Nokia zaprasza 4 października na premierą nowej Nokii
  • PRZECIEK: kolejny smartwatch Huawei ma nazywać się Huawei Watch X
  • PRZECIEK: pojawi się Smart Display od Google, czyli Home Hub (tablet z głośnikiem)
  • PRZECIEK: Samsungi Galaxy P30 i P30 Plus mają posiadać skaner palca pod ekranem
  • PRZECIEK: Samsung Galaxy A9 Star Pro ma posiadać cztery kamerki
    -https://www.mobilescout.com/android/news/n108263/xiaomi-teasing-mi-max-3-indian-launch.html

12. Dziesięć lat HTC Dream (G1)

Pod koniec września dziesięć lat istnienia obchodził pierwszy smartfon z Androidem, jak i sam mobilny system Google. Jak daleko przez ten czas zaszły zmian? Model Era G1 był naprawdę daną konstrukcją, a ja do dziś trzymam ją w szufladzie niczym Commodore’a 64 na strychu. Kiedyś może mieć sporą wartość. Wysuwany, dotykowy ekran, klawiatura i gałka do kursora. Zupełnie inne podejście niż obecnie. Google szybko wykupiło projekt Andy’ego Rubina, by mieć odpowiedź na iPhone’a. Co platforma Google ma dzisiaj? Bezramkowe ekrany z wcięciami, czytniki palca pod wyświetlaczem, kilka kamerek (czasem w sliderze – to ostatnie to nawet powrót do korzeni z G1!). Przez tę dekadę Android przechodził wiele modyfikacji, a producenci rozwijali nawet własne nakładki systemowe. W tzw. międzyczasie Rubin wprowadził nawet własny smartfon Essential Phone. Czy przed Androidem kolejne 10 lat życia? Czy zastanawialiście się co będzie po generacji „Z”? Poniżej kroki milowe dla systemu Android na przestrzeni ostatniej dekady według serwisu techradar:

13. VR w samolocie

Alaska Airlines jako pierwszy przewoźnik postanowił rozszerzyć możliwości pierwszej klasy o gogle VR z ofertą filmów dla swoich pasażerów. Model gogli pracujących na chipie Qualcomma ma wprowadzić na pokład nowy rodzaj komfortu (nie trzeba już bazować na ekranach w zagłówkach). SkyLights’ Allosky Cinematic VR ma pojawić się na kursach Seattle-Boston i Boston San Diego i oferować filmy 360 stopni oraz imersyjne 3D. Oczywiście dostępne będzie też tradycyjne 2D. Kto wie, może od czasu do czasu uda się pilotowi zsynchronizować część efektów ze swobodnym spadkiem? To by było coś!

14. Google Lens w Image search

Google Search ma już 20 lat i przez ten czas wyszukiwarka przeszła mnóstwo ulepszeń. Wcale nie chodzi mi o zwykłe algorytmy dla wprowadzanych haseł, ale i technik przeszukiwania sieci. W najbliższym czasie królować mają rozwiązania bazujące na przetwarzaniu obrazu. Google Lens wdrożone do Google Search to naturalna faza rozwoju dla sekcji z obrazami. Przeszukiwanie przez kamerkę będzie kiedyś tak samo naturalne jak obecnie wpisywanie fraz.

15. Wizualne zakupy przez Snapchat

Wyszukiwanie kamerką jest łatwiejsze i szybsze, a to wymusi na developerach aplikacji oraz serwisów społecznościowych wdrażanie tych funkcji do swoich usług. Snapchat chce zintegrować takie opcje ze sklepem Amazona! Wyszukiwanie wizualne ma w ten sposób prowadzić prosto do produktu na obrazku (lub wyników podobnych). Zakupy tą drogą będą tak proste jak pstryknięcie zdjęcia. Wszystko bezpośrednio przez Snapa. Jak to opisać najbardziej „obrazowo” 😉 ? Procedura ma przypominać w działaniu wyszukiwarkę Shazam, tyle, że zamiast dźwięku jest obraz.

tekst alternatywny


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

  • CIEKAWOSTKA: AirPower wciąż bez daty premiery (podobno za bardzo się grzeje)
  • PLOTKI: premiera Nokii 9 (z pięcioma kamerkami) przeniesiona na 2019
  • CIEKAWOSTKA: pierwszy Note 9 zapalił się w torebce jednej z Amerykanek
  • PRZECIEKI: OnePlus chce wejść w segment Smart TV
  • INFO: Amazon Echo zacznie zwracać odpowiedzi obrazami przy pomocy Getty Images
  • ZAPOWIEDŹ: Huawei Mate 20 ma posiadać potrójny aparat
  • INFO: WhatsApp otrzyma tryb nocny (Dark Mode)
  • CIEKAWOSTKA: Apple ma problemy z usuwaniem zakupionych w iTunes filmów
  • ZAPOWIEDŹ: Google i Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance chcą wdrożyć Androida OS w samochodach
  • CIEKAWOSTKA: iOS 12 dla starszych urządzeń ma być „nowym życiem” (mamy nie bać się update’u)
  • PLOTKI: Nokia pracuje nad gamingowym smartfonem
  • INFO: Google Family Link pozwoli zdalnie wyłączyć telefon dziecka
  • INFO: DisplayMate potwierdza, że nowe iPhone’y mają „najlepsze ekrany pośród smartfonów”

  • PRZECIEK: nowe smart słuchawki Huawei będzie można bezprzewodowo ładować na smartfonie
  • CIEKAWOSTKA: Xiaomi przyznało, że wrzuciło reklamy do menu Androida…
  • PRZECIEK: beta iOS 12.1 zdradza opcję wsparcia dla zewnętrznych ekranów 4K (czyżby iPady?)
  • ŚMIESZNE: Huawei trolowało klientów Apple w kolejce po nowe iPhone’y rozdając im swoje banki energii
  • INFO: Instagram wprowadza animacje od GIPHY
  • PRZECIEK: Samsung patentuje hasło: „The Future Unfolds”
  • INFO: wykrywane upadków w Apple Watch series 4 domyślnie wyłączone (dla osób poniżej 65 roku życia)
  • CIEKAWOSTKA: Huawei pewne, że chip Kirin 980 pokona A12 Bionic od Apple
  • CIEKAWOSTKA: iPhone’y Xs i Xs Max otrzymają kontrolę głębi podczas pstrykana zdjęć
  • PRZECIEK: aktualizacja Android Pie zdradza, że Galaxy S10 będzie miał 5G
  • INFO: kontrolery NES do Switcha tylko do klasycznych gier NES
  • nowe iPhone’y z NFC mają działać nawet bez aktywnego urządzenia (np. rozładowanego) | wg źródeł Apple Insider

16. Specjalny Google Asystent dla Xperia XZ3

Bixby w Samsungach daje niemal pełną kontrolę nad funkcjami telefonu. LG w G7 ThinQ weszło we współpracę z Google i przygotowało odpowiedź w postaci ekskluzywnych komend głosowych dla swojego flagowca. Teraz podobną strategię obrało Sony dla topowej Xperii XZ3. Polecenia mają dotyczyć funkcji Dynamic Vibration, np. przez YouTube’a (wibracje wzmacniające przekaz audio), ale można też „poprosić” aparat, by rejestrował w konkretnych ustawieniań. „Take a 4K HDR movie” lub “Take a super slow-motion video” – to dwa przykłady. Jest tego jeszcze więcej i wszystko wyłącznie dla telefonu japońskiego producenta.

17. Sikurphone – bezpieczniejsza Xperia

Jeszcze jeden podpunkt dotyczący Xperii. Tym razem jako hardware’u dla firmy, która wykorzystała kilka modeli Sony jak trzonu dla specjalnych odmian IKURPhone XZ1 i SIKURPhone XA2 z ultra bezpiecznym softem SikurOS (zabezpieczonej wersji Androida). Mowa o kilku dodatkowych warstwach ochrony (m.in. sklepiku ze zweryfikowanymi apkami, portfelem do kryptowalut). Jest ostatnio większe zainteresowanie takimi urządzeniami, więc Sikur ma szansę przyciągnąć klientów, zwłaszcza fanów telefonów Sony.

tekst alternatywny

18. Leica z aplikacją

Producenci aparatów fotograficznych już dawno zauwyżyli zagrożenie ze strony smartfonów, ale długo im zajęło, by przemienić to w zaletę. Mają przecież wciąż przewagę w optyce, a mobilne urządzenia dysponują cecham, które są w stanie dostarczyć aparatom efekty synergii. Leica chce to w końcu wykorzystać i swoim odmianom urządzeń z WiFi dodać zdalną kontrolę przez apkę na telefony. Transfer plików, zdalne wyzwalanie migawki, zmiany ostrości przez dotyk ekranu – to tylko kilka propozycji. Aplikacja ma być kompatybilna z modelami Leica S, SL, M10, TL2, i CL oraz pewnie wszystkimi nowszymi. Producent długo się przed tym opierał. Konkurencja już dawno wprowadzała tego typu usprawnienia.

19. Excel dla Androida przerobi fotkę w skoroszyt

Excel i inne konkurencyjne programy do analizy danych są bardzo pomocne w przetwarzaniu informacji, ale ich wprowadzanie do skoroszytu to najgorszy z etapów. Jeśli mam je w innym formacie to wystarczy stworzyć jakieś macro, a uda się informacje uporządkować. Gorzej z przepisywaniem ich z papieru. Dzisiaj można już dokument skanować aparatami smartfonów, ale brakowało przenoszenia zapisu do komórek. Microsoft opracował narzędzie pozwalające wykonać to automatycznie. Obraz zostane zamieniony w wersję elektroniczną, czyli gotową do obróbki analitycznej. Szybko i sprawnie. Oby tylko dokładnie. “Insert Data from Picture” jest już dostępne jako preview na Androida.

tekst alternatywny

20. Microsoft Search

Google Search ma 20 lat, a to okazja dla konkurentów próbujących włączyć się w walkę w sekcję wyszukiwarek, by pokazać swoje narzędzia. Microsoft Search ma oferować rozwiązania do przeszukiwania wielu źródeł (Internetu, ale też dokumentów Office 365, czy danych na urządzeniach) w ujednoliconym, spójnym przekazie. Jedna wyszukiwarka do przeglądania informacji w: Bingu, Excelu, Microsoft Teams, na Mobile, w Office.com, OneNote, Outlooku, PowerPoint, SharePoint, Sway, sieci (Edge), Windowsie (desktop), czy w Yammer. Zorganizowane i czytelne. Może nie zagrozi Google’owi, ale poprawi produktywność w usługach i serwisach giganta z Redmond.

BONUS:

Na zakończenie dwa materiały bonusowe. Aplikacja ARConk, czyli Augmented Reality dla dorosłych (VR w goglach to najwraźniej już przeżytek, a przeniesienie roznegliżowanych postaci do naszego pokoju to coś nowatorskiego – to było do przewidzenia) oraz demo składanego smartfona Lenovo. Wygląda topornie, ale faktcznie ekran z podzespołami się zaginają!



O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!