Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Druga połowa sierpnia 2018. #TechMix VOL. 77

TechMix
Zobacz też: poprzedni #TechMix vol. 76

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcję z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z czternastu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w drugiej połowie sierpnia? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. IFA 2018

Tegoroczne targi IFA w Berlinie nie zachwyciły aż tak jak poprzednie edycje, ale to wciąż miejsce, gdzie prezentowanych jest mnóstwo nowości, zapowiedzi i koncepcji. W tym roku dało się zauważyć sporo smart głośników w edycji premium, czy kilka premier smart zegarków. Swoje flagowe smartfony pokazał HTC, Sony, a LG modele łączące cechy klasy wyższej z modelami z półki średniej. Asus i Lenovo wprowadziły ciekawe linie tabletów i laptopów. Samsung zaimponował telewizorem 8K, a inni producenci też takowe mieli. Czyżby to już pora na kolejny standard. Firmy pokazały, że w razie czego są już na to gotowe. Znów dużo rozwiązań dotyczyło Sztucznej Inteligencji. Mało nowego sprzętu dotyczyło VR i AR. Jak zwykle ciężko ocenić wszystko, bo o kolejnych bajerach będzie jeszcze przez kilka ładnych tygodni. Propozycji na IFA zawsze jest mega dużo.

2. Galaxy F (jak foldable)

Wyścig o miano tej pierwszej marki, która wprowadziła na rynek składany smartfon jeszcze trwa i nie do końca wiadomo kto go wygra (i kiedy to nastąpi), ale ratują nas koncepcje zdolnych i kreatywnych wizjonerów. Samsung podobno zastrzegł już nazwę Galaxy F (jak foldable) dla swojego wyrobu, a tak może wyglądać:

3. Huawei w Brazylii kantuje

Pamiętam wpadkę Roberta Lewandowskiego, który jako twarz marki Huawei umieszczał w sieci fotki robione iPhonem. Zmniejsza to wiarygodność kampanii. Ciężko jednak zmusić do użytkowania sprzętu, który nie spełnia wszystkich potrzeb. Gorzej jak to dział promujący rozwiązania stosuje nieuczciwe praktyki. Brazylijski odział reklamował możliwości fotograficzne telefonu zdjęciem wykonanym z profesjonalnego aparatu z lustrem. Bohater materiału promującego gadżet trzyma wyciągniętą rękę, sugerując, że efekt powstał smartfonem, tymczasem w rzeczywistości jest to bardziej zaawansowany obiektyw. Mała (duża?) wtopa! Zdaje się, że fotka wyciekła na Insta modelek biorących udział w sesji. Poniżej zrzut, bo oryginału oczywiście już nie ma. Zapytacie pewnie o jaki smartfon chodzi? Mowa o Nova 3i. Akurat w tle leci mi reklama Huawei P20, w której jestem przekonywany, że przez „doskonały aparat zobaczę więcej”. Jak tu teraz uwierzyć?

4. Caviar Galaxy Note 9

Ile złota można nałożyć na smartfon? Odpowiedź: nawet 1 kilogram! Tyle udało się dołożyć najnowszemu Note 9. Zadania podjął się nie kto inny jak Caviar, który słynie z luksusowych wykończeń flagowych jednostek. Jakby 1000$ za model podstawowy było za mało… Caviar Galaxy Note 9 Fine Gold Edition wyceniono na 3 870 000 rubli, czyli ok. 60 tysięcy $.

5. Sony tłumaczy wolne update’y Androida

Apple co roku wyśmiewa poziom przyjęcia najowszych aktualizacji Androida. Wcale im się nie dziwię. Nowe wersje systemu trafiają czasem na różne urządzenia później niż Google wydaje ich następców. To bez sensu. W iPhone’ach jest to zależne od użytkownika (to on decyduje kiedy wgrać OS – większość robi to zaraz po premierze, o ile serwery wytrzymają obciążenie). Sony postanowiło wytłumaczy dlaczego tak się dzieje. Oto fajna infografika od japońskiej marki, w której wyjaśniane są przyczyny dostarczania nowych Androidów po wielu mieisącach od ich pierwszych realizacji:

Sony aktualizacje Anroid 9.0 Pie


Technologiczne liczby i statystyki:

  • 3 mln – tyle gogli PlayStation VR sprzedało już Sony
  • 100 mln – tyle pobrań ma już mobilny PUBG
  • 2 – tyle lat skończył Google Duo (apka do video chatowania)
  • 25 tys. – Apple usunęło aż tyle nielegalnych aplikacji z chińskiego App Store
  • 3 – tyle lat mają już usługi Samsung Pay
  • 5 mln – tyle kasy ze spieniężonych akcji przeznaczył Tim Cook na cele harytatywne
  • 107,4 mld – taką wartość mogą mieć rozwiązania smart home do 2023 roku (w PL wzrost nawet 50%) | wg Lucintel
  • 68% – to wyniki wzrostów Xiaomi w Q2 2018
  • 25 mld – tyle kasy zainwestuje TSMC w produkcję procesorów dla Apple
  • 90% – tyle klientów woli Apple Watcha Series 1 od trzeciej generacji | wg Counterpoint
  • 1 – Apple Watch Series 1 króluje na liście sprzedaży smart zegarków w Q2 2018! | wg Counterpoint

tekst alternatywny

  • 350 mln – nawet tyle sztuk nowych iPhone’ów może pojawić się na rynku w 2019 roku (w 12-18 miesięcy) | wg GBH Insights
  • 200 tys. – tyle pobrań średnio dziennie ma PlanSnap do rozpoznawania roślin (90% skuteczności)
  • 12% – o tyle spadła ogólna sprzedaż smartfonów na rynku chińskim w Q1 2018
  • 2 – Huawei drugi w liczbie sprzedaży smartfonów. Wyprzedził Apple
  • 70-75 mln – tyle iPhone’ów nowej generacji ma sprzedać się jeszcze w 2018 roku | wg Digitimes (najlepiej od 4 lat)
  • 13 tys. $ – tyle zapłacić musiała za mobilne net jedna z rodzin podczas wakacji (ponoć przy wyłączonym roamingu)
  • 57.8 mln – za tyle upłynnił akcje Tim Cook w ostatnim czasie
  • 48% – tylu posiadaczy iPhone’ów zamierza dokonać upgrade’u | wg sondy Loup Ventures (w USA)
  • 30 tys. $ – za tyle sprzedał się prototyp pierwszego iPhone’a na niedawne akcji na eBayu
  • 10 mln – tyle P20 i P20 Pro sprzedał już Huawei (po 5 miesiącach od premiery)

6. Zbuduj sobie słuchawki Bose

Lubicie projekty DIY? Zwykle kojarzymy je w świecie elektroniki z modułami Raspberry lub zestawami Cardboard od Google. Ostatnio włączyło się do tego także Nintendo ze swoim Labo. Inni producenci też widzą tu potencjał. Bose na przykład przygotował projekt BOSEbuild, czyli słuchawki do samodzielnego złożenia. Oczywiście z przeznaczeniem dla dzieciaków. W zestawie aplikacja mobilna z pełnym instruktarzem i pomocnymi wskazówkami. Mówimy o wariancie Bluetooth. Za taki zestawi 139$ Lepsze niż Lego!

7. Tinder U dla studentów

Wiecie jak powstał Facebook? Mark Zucerberg podkradł pomysł kolegów z uczelni i zaczął od porównywarki (oceniarki) fotek dziewczyn z kampusu. Potem rozszerzył to do całego USA i tak serwis przeistoczył się w portal społecznościowy, który działa w zupełnie inny sposób. Tinder przygotował specjalną sekcję dla swojej aplikacji, by trafić w tą gruę docelową, która kiedyś fascynowała założyciela FB – studentów. Tinder U to wersja serwisu randkowego dla konkretnych użytkowników. U jak University. Dzięki niemu znalezienie partnera na terenie uczelni ma być łatwiejsze.

tekst alternatywny

8. Samsung Pay globalnie

Samsung Pay nie ma pozycji Google Pay, czy Apple Pay, ale radzi sobie na rynku coraz lepiej. Koreańczycy ogłosili niedawno, że przekroczyli 1.3 miliarda transakcji. Dokonali tego użytkownicy 24 krajów na sześciu kontynentach. System jest już globalny! Z tej okazji przygotowano ciekawą inforgrafikę, a że ja bardzo lubie takie długie obrazki to wrzucam do TechMixa:

tekst alternatywny

9. Samsung też nagina rzeczywistość

Myślicie, że Huawei to jedyny kombinator? Tak działa pewnie cała branża, tylko mało kiedy coś wycieka. Dział odpowiedzialny za promocję Galaxy A8 skorzystał ze stockowego obrazka we własnej kampanii, w której też widać wyciągniętą do selfiaka rękę. Ekipa poszła na łatwiznę i po prostu wykupiła zdjęcie z gettyimages 😀 Aż dziwne, że w ogóle coś się wydało, bo fotka pojawiła się na kanale G+, który nie ma aż takiego ruchu jak serwisy konkurencyjne.

10. Składana Motorola

A może wcale nie Samsung, Huawei, ani LG, a właśnie Motorola będzie się składała jak flip phone z giętkim ekranem? Motorola przez ModoMod wygrała już (chyba) wyścig o miano pierwszego smartfona z 5G i może uda jej się zdobyć też trofeum w sekcji foldable? Motorola RAZR 2.0 (a właściwie 3 lub 4 – bo tyle iteracji już było) wygląda jak składane lusterko, ale z ekranem – oczywiście do złożenia. Na to przynajmniej wskazuje patent, do którego dokopał się mobielkopen.net. Pamiętajcie, że Motorola należy do Lenovo, a więc kolejny azjatycki rywal.


Ciekawsze premiery i zapowiedzi ostatniego tygodnia:

Pod koniec sierpnia było mnóstwo premier, więc sekcję podzieliłem na działy. Targi IFA to jedna z najlepszych okazji do prezentacji nowych rozwiązań.

  • W berlinie swoje premiery miały smartfony: Sony Xperia XZ3, HTC U12 Life, LG G7 One (pierwszy z Android One) i G7 Fit, ale też Xiaomi Mi MIX 3, Motorola Motorola One and Motorola One Power (z Android One), czy Xiaomi Pocophone F1. Przez imprezą zadebiutowały też: Nokia 9, hamingowy Doogee S70, Axon 9 Pro, BlackBerry Key2 LE oraz Nokia 5.1 Plus i Nokia 6.1 Plus przeznaczone na rynek międzynarodowy. Huawei pokazał EMUI 9.0 bazujący na Adnroidzie 9.0 Pie.
  • Smartwatche na IFA: Casio Pro Trek WSD-F30, Skagen Falster 2, czwarta generacja Fossil Q, Garmin pokazał tracker Vivosmart 4, Sony wyszło z Japonii z e-papierowym FES Watch (w końcu międzynarodowo)
  • Tablety: Lenovo Tab E7, E8, E10 z Androidem oraz droższe ab M10 and Tab P10. Na uwagę zasługuje Yoga Book C930 z e-tuszowym ekranem zamiast klawiatury.
  • Smart głośniki: Harman Kardon Citation, B&O BeoSound 1 i 2 z Google Asystentem, Huawei AI Cube, Netgear Orbi Voice z repeaterem mesh, Sonos rozbudował ofertę o Amp dla starych modeli głośników, Archos pokazał stacje z ekranami Archos Hello 5, 7 i 10 (na full Androidzie)
  • Rozpoczęła się przedsprzedaż Smart Displaya JBL Link Bar
  • Microsoft potwierdził Minecraft: Education Edition dla iPadów

  • LG pokazało nowe bezprzewodowe słuchawki Tone Platinum SE i Ultra SE
  • Sennheiser wprowadził wreszcie prawdziwie bezprzewodowe słuchawki Momentum
  • Insta360 wyda drugą generację kamerk 360 w wersji Pro
  • HTC przyjmuje od 5 września zamówienia na Vive Wireless Adapter do gogli Vive
  • DJI zapowiedziało drony Mavic 2 Pro, Mavic 2 Zoom
  • Tesla zaproponowała ładowarki bezprzewodowe do smartfonów
  • Acer odświeżył swoje gogle dla Windows Mixed Realty. OJO 500 zyskał zdejmowany dron i nowe audio
  • Termostat GLAS od Microsoftu zyskał wsparcie Alexy i Google Asystenta (wystartowała przedsprzedaż)
  • Głośniki IKEA Eneby są już w sprzedaży (wraz z całym nowym katalogiem produktów). IKEA planuje też wprowadzić
  • PRZECIEK: 12 września Apple zademonstruje nowe urządzenia, a fotka iPhone’ów XS już wyciekła (będą dwie wielkości i złote wykończenie):

  • smart gniazdka z HomeKit dla Apple, ale nie wiadomo kiedy.
  • Huawei przedstawił procesor Kirin 980 (7nm octa-core chip z dual neural processing units)
  • ZAPOWIEDŹ: Google Pixel 3 i Pixel 3 XL zadebiutuje 9 października
  • ZAPOWIEDŹ: bransoletka fitness Honor Band 4 pokaże się 5 września
  • ZAPOWIEDŹ: Apple Musi otrzyma wsparcie samochodowego Android Auto
  • ZAPOWIEDŹ: Nintendo planuje grę Dragalia Los na 27 września
  • ZAPOWIEDŹ: Uber planuje wypożyczać w Polsce rowery
  • ZAPOWIEDŹ: Facebook Watch globalnie (konkurent YouTube’a)
  • ZAPOWEDŹ: Honor zwiastuje smartfon Magic 2 ze kamerką w sliderze (totalny bezramkowiec)

11. Dlaczego zmieniamy platformy?

Po wielu latach wnikliwej obserwacji rynku smartfonów zauważyłem wyraźne preferencje co do systemów operacyjnych. Są oczywiście grupy betonów (tzw. fanbojów), którzy za Chiny nie zmienią platformy. Producenci starają się jak mogą, by zachęcić przejścia na drugą stronę mocy, ale czy użytkownicy są w stanie zmienić przyzwyczajenia? Są dwa systemy na telefony: iOS i Android. Każdy ma swoich zwolenników. Ci pierwsi wpadają w rodzaj pułapki związanej z ekosystemem towarzyszących serwisów (oraz podatność na siłę marki). Ci drudzy wolą większą swobodę w dostępie do wielu funkcji. Gdzieś po środku jest jednak grono (spore!) klientów, którzy mogliby zmigrować, ale muszą mieć poważny powód. Poniżej ciekawa sonda i wyniki prezentujące konkretne zachowania użytkowników.

12. Rolowany tablet

Trwa wyścig w walce o składany smartfon, tymczasem pojawiają się rozwiązania konkurencyjne. Ekranu wcale nie trzeba zginać. Wystarczy go wygiąć, np. w rolkę. MagicScroll to pomysł kanadyjskiego uniwersytetu Human Media Lab. Spory wyświetlacz jest tam nawijany na rolkę. Dzięki temu w kieszeni zajmuje mniej miejsca, a po rozwinięciu ma przekątną małego tabletu. Odstający ekranik nie należy do najwygodnejszego w dotyku, ale już koncepcja obrotowego mechanizmu to interesujący pomysł na obsługę interfejsu. Autorzy promują pomysł ciekawym hasłem: „iPad, którego zmieścisz w kieszeni”.

13. Selfie w kosmosie

Efektowne selfie to dziś podstawa. Nie umiesz pstryknąć sobie atrakcyjnej foci z wyciągnętej ręki – przegrywasz. Developerzy aplikacji wyczuwają potrzeby rynku i co chwila dorzucają kolejne filtry, wartwy AR i różne ulepszacze do autoportretów. NASA w zeszłym tygodniu wygrała bitwę. Na piętnastolecie teleskopu Spitzera zaproponował szablony selfie na tle przestrzeni kosmicznej. Ujęcia sugerujące, że odbyliśmy podróż poza planetę. Mało kto w to uwierzy, ale może? 😛 BTW: mnóstwo ludzi ruzykuje dziś życie dla coraz bardziej ekstremalnych kadrów. Apeluję! Nie traćcie głowy dla głupiego zdjęcia. Zainstalujcie apkę NASA Selfies.

14. Google Pixel 3 znów wycieka

Pixele trzeciej generacji zadebiutują 9 październka i jest to przekaz oficjalny. W sieci są już nawet fotki wyglądu smartfonów Google, ale dużo ciekawsze jest wnętrze sprzętu. Tu utrzymać tajemnice nieco łatwiej. Portal 9to5Google dotarł do penych specyfikacji nowych flagowców i okazuje się, że będą miał ultra dobre selfie. Super Selfies otrzymają adekwatną, bo szerokątną optykę. To przekaz z przecieków, ale już od dosyć dawna wiadomo, że dziś podwójny układ kamerek jest równie pożądany na tyle co i przodzie. Jak będzie w rzeczywistości? Możliwe, że Google odpowie na Face ID od Apple. Całkiem prawdopodobne. POniższe zdjęcia zdają się to zresztą potwiedzać (źródło fotek: twitter.com/OnLeaks)

Google Pixel 3

15. Ubuntu Touch jeszcze żyje

Canonical porzucił rozwój Ubuntu Touch na smartfony i tablety już w zeszłym roku, ale projekt jest kontynuowany przez niezależne grupy. UBports przejeło rozbudowę systemu bazującego na Linuxie i właśnie pokazało efekty ostatniej pracy. Ubunt Touch OTA-4 to jedna z większych aktualizacji tego softu w ostatnim czasie. W paczce znalazło się kilka nowych funkcji, ale i poprawek w ogólnej wydajności. Update otrzymał numerek Ubuntu 16.04 LTS. Żeby go zainstalować trzeba wszystko zrobić manualnie. Ubuntu Touch wspiera tylko dziesięć urządzeń, w tym Nebuxa 4 i 5, OnePlus One, Fairphone 2 i kilka modeli od Bq i Meizu, więc baza userów nie należy do specjalne dużej.


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

  • ZAPOWIEDŹ: Oculus Rift będzie miał dostęp do Viveport VR od HTC
  • PRZECIEK: Google planuje własną stację Smart Display jako rywala dla Amazon Echo Show
  • PLOTKI: Nokia prawdopodobnie przygotowuje własny smart głośnik
  • INFO: Google Goggles oficjalnie zamknięte. Zastępuje je Lens
  • INFO: Android Messeges otrzymał tryb nocny
  • CIEKAWOSTKA: w sklepiku Google Play pojawiło się więcej ustawień pobierania aplikacji przez różne łącza internetowe
  • PRZECIEK: Microsoft Windows 10 Sticky Notes mogą trafić na iOS i Androida
  • CIEKAWOSTKA: amsterdamski sklep Apple został ewakuowany po wybuchu baterii w iPadzie
  • PLOTKI: iPad Mini nie doczeka się w tym roku nowego wariantu
  • PLOTKI: w 2019 roku zadebiutować może Nintendo Switch 4K
  • INFO: dni Windows Phone 8 i 8.1 są dosłownie policzone. Zbliża się koniec wsparcia
  • ZAPOWIEDŹ: Samsung po 3 latach odświeży przerośnięty smartfon View z Androidem
  • INFO: CD Projekt otwiera nowe studio Spokko do gier na iOS
  • CIEKAWOSTKA: wariant Note 9 z 512 GB sprzedał się lepiej niż model 128 GB
  • PRZECIEK: Asus wprowadzi tańszy model gamingowego smartfona ROG Phone
  • CIEKAWOSTKA: Niantic Kids doda rodzicom tryb rodzicielski w Pokemon Go

 

  • INFO: w Gmailu na Androida można już cofać wysłane maile
  • ZAPOWIEDŹ: Apple usuwa funkcję Time Traveler w watchOS 5
  • CIEKAWOSTKA: w krytycznych obszarach administracji rządowej USA nie wolno korzystać z telefonów HTC i Huawei (to nowy zakaz od samego Donalda Trumpa)
  • CIEKAWOSTKA: Oppo R17 ma dwa akumulatorki – czy to przyszłość? Mają ładować się szybciej
  • INFO: twórca Mario skrytykował mikropłatności w aplikacjach na smartfony. Kolejne tytułu mają rezygnować z tego modelu
  • ZAPOWIEDŹ: na YouTube będzie więcej reklam bez opcji ich pominięcia
  • ZAPOWIEDŹ: Japonia z 19 markami (m.in. Uber i Airbus) startuje z realizacją koncepcji podniebnych taksówek
  • WAŻNE: uważajcie na malware w Fortnite. Grę można zainstalować tylko spoza Google Play (niewykluczone, że wersja z Galaxy Apps miała jakąś lukę bezpieczeństwa).
  • CIEKAWOSTKA: HMD Gobal odkupiło prawa do brandu Pureview (oznakowanie lepszych aparatów w Lumiach Microsoftu)
  • PLOTKI: nowe iPhone’y nie otrzymają 3D Touch
  • INFO: narzędzia YouTube Digital Wellbeing pozwolą kontrolować lepiej czas spędzany na oglądaniu video
  • PRZECIEK: stare paski będą współpracować z Apple Watch Series 4
  • CIEKAWOSTKA: tarczka Pride od Apple ne wyświetla się na zegarkach Apple Watch w Rosji

16. OrCam MyEye 2.0

To już druga wersja MyEye od OrCam. Druga generacja to kolejne poprawki algorytmów dla widzenia komputerowego, które wspiera kamerkę przeznaczoną dla osób niedowidzących i niewidomych. Moduł działa w prosty sposób. Obserwuje otoczenie za nas i tłumaczy co znajduje się wokół nas. Ma również technologie rozpoznawania twarzy, by precyzyjniej prowadzić dyskusje. Celem projektu jest oczywiście większa niezależność w funkcjonowaniu. System potrafi czytać treści, rozpoznawać kolory (np. na przejściach dla pieszych). Jest przystosowany do różnych zadań i ma oczywiście format wearable.

17. Google Go przeczyta sieć

Przeczytać pomoże też Google Go. Jego najnowszą funkcją jest czytanie na głos treści ze stron internetowych. Gigant przedstawił program na India 2018, gdzie zapowiedział nowe opcje Sztucznej Inteligencji. Nie jest to tylko pomocnik dla niedowidzących. Skorzystać może każdy wedle potrzeb. Głos AI ma brzmieć naturalnie i wypowiadać zdania w 28 językach. Poradzi sobie nawet przy połączeniu 2G, czyli wciąż nie przetwarza danych lokalne, a na serwerach. Najlepiej mieć w zestawie słuchawki. Użytkownik może regulować tempo czytana i jeszcze kilka ustawień.

18. Samsung tłumaczy jak działa chłodzenie w Note 9

Galaxy Note 9 otrzyma wewnątrz Water Carbon Cooling System, czyli nowy rodzaj chłodzenia układu obliczeniowego. Dzisiejsze flagowce i sprzęt gamingowy wymaga nowinek w tej kwestii. Procesor musi pracować sprawne, bo jest bardziej katowany. W końcu koreańska marka zdecydowała się wytłumaczyć jak działa ich rozwiązanie. Chłodzenie płynem pojawiło się już w kilku telefonach na rynku. Część z technologii pojawiła się już w Galaxy S7. Wciąż kondensowana jest para, ale teraz we wszytkim uczestniczy też carbon. Carbon Fiber TIM (Thermal Interface Material), który jest lepszym przewodnikiem od silikonu. To pozwala na lepszą, bo efektywniejszą pracę całego układu. Absorpcja ciepła jest trzy razy lepsza niż w Note 8, a przewodność 3,5 x.

tekst alternatywny

19. Facebook Watch globalnie

Już dawno temu zauważyć można było, że Facebook inaczej prezentuje treści z YouTube. Grafiki są mniejsze, czyli mniej przyciągają uwagę. Powód był prosty. Serwis ma ambicje rywalizowania z Google w ramach bazy video. Po co promować konkurenta? Od tego ma być Facebook Watch. Od zeszłego roku usługi były w formie testowej. Teraz wszystko otwiera się globalnie. Równo rok po pierwszej prezentacji. Nie zdziwi was pewnie fakt, że wszystko z reklamami…

20. Google Asystent rozumie w dwóch językach

Google, zajmij się najpierw wprowadzaniem nowych języków, a dopiero potem pozwalają asystentowi na rozumienie dwóch na raz 😛 Ile można czekać na polską wersję Google Asystenta? Wiem, że nastąpić ma to jeszcze w tym roku, ale niech to już nastąpi. Nowe opcje wirtualnego pomocnika będą dostępne dla sześciu najpopularniejszych języków (włoskiego, francuskiego, angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, ale i japońskiego). Google poradzi sobie z wyłapaniem poleceń w dwóch obcych językach bez przełączania języka głównego. Wyczuwam, że to podwaliny pod jeszcze lepszego tłumacza, ale zobaczymy.

BONUS:

Jako materiał ekstra dodaję Bugatti Chirona z klocków Lego, ale nie tego w mniejszej skali, a w 1:1! Lego i Bugatii opracowywały dwa projekty wjednym czasie. Niedawno na sklepowych półkach pojawił się model do składania, ale bardziej imponująca jest wierna kopia, która w dodatku jeździ! Nawet silnik został zbudowany z klocków. Nie rozpędzi się do takich prędkości jak prawdziwy samochód, ale że w ogóle można tym prowdzić?! Dobra robota!


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!