Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Pierwsza połowa sierpnia 2018. #TechMix VOL. 76

TechMix
Zobacz też: poprzedni #TechMix vol. 75

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcję z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z czternastu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w pierwszej połowie sierpnia? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1.  Turing HubblePhone

Ciekawiło was jak będą wyglądać smartfony za kilka lat? Odpowiedź ma Turing, ale na razie w formie koncepcji, którą planuje wdrożyć nie wcześniej jak po 2020 roku. HubblePhone to wyrenderowany prototyp kosmicznego telefonu o kilku ekranach, nietypowej konstrukcji, giętkich panelach i teleobiektywowi. Ma kosztować 2750 dolarów. Czy faktycznie takie możliwości zaoferują przyszłe technologie? Wydaje się, że taki model byłby do realizacji już teraz, ale wtedy jego koszty byłyby pewnie kilkukrotnie wyższe. My na razie czekamy na pierwszy prawdziwie składany wariant z giętkim wyświetlaczem. Co będzie w 2020? Może takie gadżety jak od Turinga?

2. Nowe AR Emoji

AR Emoji w nowej wersji będą wierniej odwzorowywać mimikę naszej twarzy, ale obok avatarów odzworowujących nasz wygląd, do dyspozycji mamy kilka znanych postaci ze świata animacji. Samsung wciąż konytnuuje współpracę z Disneyem i teraz okok Myszki Mickey, Minnie Mouse, Dausy, Goofy’iego oraz Iniemamocnych, do bazy dołączają bohaterowie z Frozen. Potrzebny jest do tego Galaxy S9 lub Note 9. Koreańska firma obiecuje niebawem kolejne propozycje.

tekst alternatywny

3. HAL 9000 z Alexą

Kojarzycie komputer HAL9000 z Odysei Kosmicznej? HAL 9000 był głównym czarnym charakterem (choć w zasadzie po prostu logicznie przetwarzającym dane) filmu science fiction sprzed 50 lat. W erze asystentów głosowych aż dziwne, że dopiero teraz ktoś skonstruował jego replikę. Może nie aż tak inteligentną, ale wierne imitującą wybrane cechy filmowego pierwowzoru. Command Console Edition został wyposażony w wirtualnego pomocnika,który reaguje na nasze komendy. Jest też na nim 10 przycisków do większej interakcji z systemem. Generalnie mamy do czynienia ze smart głośnikiem w stylu retro (oczywiście z charakterycznym czerwonym „okiem”. Coś dla wiernych fanów. Aha, w środku zmodyfikowany Echo, czyli możliwości Alexy.

4. Gry AR na Fejsie

Jak zabić nudę podczas nieklejącej się video rozmowy? Facebook znalazł na to sposób. Interaktywne gry AR mają ułatwić rozmowę przez mini zabawy na ekrane aż do czeterech telefonów. Strony konwersacji mają ze sobą się pobawić dzięki prostym gierkom w Messengerze. Na czym ma to polegać? Sterowane nosem w bezpośredniej walce, czy klasyczna walka na uśmiechy (a raczej ich brak, czyli kto dłużej wytrzyma). Niby pierdoły, a jakże idelanie wpasowujące się bazę opcji dostępnych w internetowych komunkatorach. Znów udało się znaleźć coś, co zainteresuje użytkowników (i pewnie przyciągnie ich do korzystania z chatu, a więc i nabijania kasy twórcom – gdzie od jakiegoś czasu wyświetlane są przecież reklamy). Na jak długo wystarczy efekt AR. Jak propozycji będzie przybywać na wzór filtrów to raczej na długo. Aktualizacja bazy i kreatywne pomysły to najważniejsza sprawa dla autorów AR Games.

5. Snake Nokii powraca

Jak Snake to tylko Nokia. Jedna z najpopularniejszych gier na telefony dawnych czasów doczekała się już licznych portów i nowocześniejszych wersji. Osobiście uważam, że nie ma i nie będzie wersji Snake’a, która przebije zabawę na klawiaturce i monochromatycznym ekraniku starej komórki. Trwają jednak próby wykorzystania marki. Prawo do tego ma sama Nokia (a właściwie HMD Global). Producent postanowił odświeżyć tytuł poprzez Facebook Camerę. Platforma Augmented Reality zaoferuje inną interpretację gry w wężyka. Opcję powinniśmy znaleźć już w ofercie propozycji kamery w mobilnej aplikacji Facebooka. Niestety nie podpowiem jak to zrobić dokładnie, bo od ponad pół roku fejsa na moim smartfnie po prostu nie ma. I wcale nie z powodu jakiegoś strajku. Za bardzo muli mi system.

 


Technologiczne liczby i statystyki:

  • 53 mld $ – to najlepszy czerwcowy kwartał dla Apple w ostatnim czasie
  • 15% – Huawei też powinno być zadowolone z ostatnich wzrostów
  • 22% – Samsung z kolei miał spadki w dziale Mobile (powodem słabsza sprzedaż S9)
  • 60% – to wzrosty sekcji wearable u Apple (imponujące!)
  • 54.2 z 342 mln na świecie – Huawei stało się drugim największym producentem smartfonów na świecie (pokonali Apple, gonią Samsunga) | wg IDC
  • 8% – tyle udziałów ma w Chinach Apple na rynku smartfonów | wg Counterpoint
  • 2.7 mln – tyle wearable sprzedało Fitbit w ostatnim kwartale (wzrosty dzięki premierze zegarka Versa)
  • 1 – NES Classic liderem sprzedaży konsol w czerwcu (pokonał Xboxa i PS4) | wg NPD
  • 145 mld – tyle będzie musiał zapłacić Apple za naruszenie patentów
  • 3% – w Q1 nastąpił nieznaczny spadek sprzedaży smartfonów w ujęciu globalnym (względem analogicznego okresu 2017). Sprzedało się 360 milionów sztuk telefonów smart | wg Counterpoint

  • 500 mln – tyle pobrań ma już w Google Play apka Samsung Health
  • 1 bln – tyle dolarów warty jest już Apple (magiczna suma przekroczona, ale wciąż to tylko wycena)
  • 3 mln – tyle HomePodów sprzedało już Apple | wg Consumer Intelligence Research Partners
  • 33.4% – udział Huawei na polskim rynku wzrósł z 25.4% (Q2) – wyprzedzono Samsunga | wg GfK Polonia
  • 2020 – w tym roku może nastąpić „Blackout” dla Internetu mobilnego w Polsce (przerób infrastruktury nie nadąży za popytem)| alarm resortu cyfryzacji
  • 2 – tyle lat ma już Instagram Stories
  • 292 977 – tyle punktów (lider lipcowego rankingu) zebrał od Antutu gamingowy BlackShark
  • 13,5% – kolejny rok spadków w sprzedaży tabletów (tylko Apple i Huawei mają jakiś rodzaj wzrostów) | wg IDC

  • 20 mld $ – tyle kasy chce zainwestować Samsung w futurystyczne technologie
  • 75 – tyle organizacji współpracuje już z Apple Health Records
  • 253 mln – tylu użytkowników ma już globalnie Apple Pay
  • 50 mln $ – ok. takich strat będzie miało Google przez brak oficjalnego dostępu do Fortnite w Google Play Store (braliby 30% za zakupy wewnątrz aplikacji)
  • 8 mln $ – tyle zarobił Pokemon Quest w pierwszym miesiącu od premiery
  • 40 – tyle lat ma już spam
  • 2 mln – tylu użytkowników ma już platforma SmartThinQ | wg samego LG
  • 2% – tylko tylu użytkowników smart głośników Amazona kupuje przy użyciu głosu (z 50 mln aktywnych urządzeń z Alexą!)

6. Google Glass dla autyzmu

Google Glass może się nie przyjęło, ale wciąż znajduje zastosowanie. Właśnie udowodniono, że sprawdza się w terapiach dla autystycznych dzieci. Na sciencenews.org przedstawiono aplikację na smart okulary, która umożliwia odczytywanie emocji widzianych twarzy. Ułatwia dzieciom rozumienie przekazu, dzięki czemu porozumiewanie się z nimi jest łatwiejsze (korzystają obie strony). Moim zdaniem właśnie po to powstał projekt Glass. Właśnie dla takich rozwiązań.

tekst alternatywny

7. Sferyczne 8K pod wodę

Kamerki 360 przestały robić wrażenie? Czas zatem na ich zanurzanie pod wodę. Sferyczne nagrywanie na głębokościach nie jest co prawda nowe, ale zbyt wielkiego wyboru tu nie mamy. Hydrus VR proponuje wodoodporne 8K, pozwalające na imersyjne rozglądanie się w otchłaniach nieco ciemniejszych warunków. Wykorzystywany będzie tu super czuły sensor Sony, radzący sobie w słabym oświetleniu. Kamerki posłużą profesjonalnym ekipom. Twórcom materiałów podwodnych. Oto jak to może wyglądać (tutaj w 4K). Pamiętajcie obracać głową lub kursorem (w zależności od tego, czy korzystacie z gogli, czy płaskiego ekranu monitora):

8. Testowane Nintendo Labo

Polski oddział Nintendo umożliwił przetestowanie kartonowych zestawów Labo i tworzenie własnych konstrukcji, ale tylko przez tour po Warszawie (możliwe, że na początek). Od 9 do 18 sierpnia fani Nintendo, ale też każdy inny, mógł sprawdzić czym jest projekt dodatków dla konsoli Switch. Stoisko rozstawiono w kilku centrach handlowych. Fajnie, że dystrybutor promuje Labo, zwłaszcza, że trwa europejski konkurs na najciekawszą propozycję gadżetu budowanego z kartonu.

9. Jailbreak dla Apple Watcha

iPhone’e i iPad już bardzo dawno temu zostały złamane. Jailbreak uwalniał system iOS dzięki czemu dało się modyfikować oprogramowanie o brakujące funkcje, ale też piracić aplikacje. To pierwsze było o wiele atrakcyjnejsze, bo rozwijało telefony i tabletu o nowe możliwości. Apple lubi ograniczać swój sprzęt, więc doinstalowywanie propozycji zdolnych programistów z repozytoriów jest świetną sprawą. Powoli czas na takie bajery dla Apple Watcha. Developer Tihmstar przygotował jailbreak dla watchOS. Niestety na razie bez Cydii, skąd zwykle pobieraliśmy apki. Możliwe, że niebawem będzie można zdziałać coś więcej. Muszą tu zaznaczyć, że przez jailbreakowanie tracimy gwarancję Apple. Jak mocno na jailbreaku zyskają Apple Watche? Zobaczymy. Ciekawostką jest, że konkurencyjne smartwatche na platformie Google miały większą swobodę w projektowaniu programów, ale teraz każdy ma być weryfikowany, by poprawić jakość bazy.

Apple Watch series 3

10. Android 9.0 Pie

Pie to już dziewiąta większa odsłona Androida. Google wydało oficjalną jej wersję, a teraz czas na producentów smartfonów, którzy muszą dostosować ją do swoich jednostek. Firmy już zaczęły zapowiadać, które modele będą aktualizowane. Co nowego w 9.0 Pie? „Placek” lub „ciasto” zacznie inteligentne zarządzać energią naszego telefonu (w tym adaptacyjność jasności), zmieni nieco sposób nawigacji (gesty plus sugestie przewidujące działania). Opracowywane jest cyfrowe samopoczucie urządzenia do pilnowania czasu korzystania ze sprzętu. Do tego sporo poprawek związanych z nowszymi standardami: lepsza obsługa Bluetooth (tutaj m.in. natywna obsługa aparatów słuchowych), lepsze wsparcie HDR, ekranów 18:9, aparatu, powiadomień i wielu, wielu innych mniejszych opcji. Pytane tylko: czy znów trzeba będzie czekać na update dłuższy czas? To największy problem systemu Android, z którego na szczęście gigant z Moutain View i proces przyjęcia softu nieco się poprawia. Kolejny Android zacznie się na „Q”. Ciekawe jaki łakoć pojawi się w nazwie?


Ciekawsze premiery i zapowiedzi ostatniego tygodnia:

  • Xiaomi Mi 8 (przedsprzedaż od 3-4 sierpnia)
  • bezprzewodowy mikrofon Sennheiser Memory Mic
  • Canon Zoemini Photo Printer – mini drukarka z aplikacją
  • smartfon LG Q8 (2018)
  • zegarki Fossil Q Venture HR i Fossil Q Explorist HR
  • ZenFone Live (pierwszy Asus z Android Go)
  • Android 9.0 Pie dostępny dla Essential i Pixeli (pierwszy producenci zapowiadają też plany aktualizacji)
  • Energizer Power Max P490 i P490S z 4000 mAh akumulatorami
  • Fortnite zadebiutuje w Galaxy Apps (chwilowy exclusive dla Samsungów). Do tego APK poza Google Play

  • Magic Leap One Creator Edition (gogle AR za prawie 2300$!)
  • PUBG Mobile Lite dla low-endowych smartfonów z Androidem
  • Meizu 16 i 16 Pro z czytnikiem palca pod ekranem
  • tablet Xiaomi Mi Pad 4 Plus
  • OPPO F9 z najmniejszym na świecie notchem i 25 mpx dla selfie
  • apka Microsoft Your Phone już nie tylko dla Insiderów Windowsa 10
  • Motorola Moto P30 debiutuje w Chinach (wygląda jak klon iPhone’a X)
  • PRZECIEK: Fitbit Charge 3 jest blisko premiery

  • ZAPOWIEDŹ: RED Hydrogen One zbiera certyfikacje (więc debiut niebawem)
  • ZAPOWIEDŹ: nowe iPhone’y zostaną zaprezentowane 11 lub 12 września
  • ZAPOWIEDŹ: Google Pixel 3 może zadebiutować 4 października
  • ZAPOWIEDŹ: Razer Phone 2 ma pojawić się w Q4 2018
  • ZAPOWIEDŹ: Google zapowiada ARCore dla tabletu Acer Chromebook Tab 10
  • ZAPOWIEDŹ: 30 sierpnia zadebiutuje w Polsce gamingowy smartfon Honor Play
  • ZAPOWIEDŹ: Samsung zaprezentował smart głośnik Galaxy Home
  • ZAPOWIEDŹ: Qualcomm tworzy Snapdragona 850 dla tabletów Windows 10
  • ZAPOWIEDŹ: Qualcomm zapowiada Snapdragona Wear 3100 (2100 ma już dwa lat)

11. Digital Wellbeing dla Androida

Najpierw na iOS, a teraz także dla Androida. Giganci zaczynają dbać o użytkowników elektroniki (czyżby chcąc odciągnąć siebie od ewentualnych pozwów w przyszłości). Faktycznie nadmierne użytkowanie mobilnych urządzeń może prowadzić do wielu schorzeń, a producenci (o dziwo!) zaczynają być atakowani za sposób bycia samych użytkowników. Najwyraźniej trzeba pewne rzeczy robić za nich, zupełnie jak wobec małych dzieci. Prawdopodobnie dlatego właśnie pojawiają się dodatki do systemów, które przez media są wręcz wyśmiewane. Ja uważam jednak, że to całkiem dobry krok, nawet lekko wyśmiewających samych klientów. Trzeba im wręcz wskazywać na ekranie, że siedzą przy nim za długo. Teraz krytycy nie będą mogli oskarżać wielkich marek jak do tej pory. Boli cię kark, słabnie wzrok – winą jesteś ty sam, a nie Apple, Samsung, czy Google, które rzekomo uzależniają od swoich usług. Digital Wellbeing (rywal Screen Time) to cwany krok! W Androidzie 9.0 Pie pojawi się za pewien czas. Obecnie przechodzi testy.

tekst alternatywny

12. „Just text them money”

Apple Pay idzie ostro. Chyba nawet lideruje na rynku mobilnych płatności (w 2020 roku Apple ma mieć podobno nawet 50% udziały). Gra jest warta świeczki, bo za te dwa lata rynek transakcji mobilnych ma wynieść 2 biliony 245 milionów dolarów. Apple Pay już teraz ma 225 milionów użytkowników, więc sporą bazę klientów. Kto wie, może kiedyś zastąpi banki? W swoich usługach ma m.in. wymianę pieniędzmi przez komunikator. Najnowsza reklamówka promuje te opcje hasłem: „just text them money”. Prosty i bardzo obrazowy przekaz. To akurat Apple robi zawsze bardzo dobrze.

13. Nowe emotki w Pie

Bez emotek nie da się dziś prowadzić dyskusji. Jest ich moim zdaniem nawet za dużo, ale nie dla nastolatków. Im propozycji często brakuje. Z roku na rok bazy się jednak poszerzają (lub są modyfikowane, jak w przypadku ikonem broni). W najnowszym Androidzie przybędzie ich 157 (efekt bazy Emoji 11.0). I wiecie co? Nic bym nawet nie powiedział, ale aktualizacja emotek jest dziwna. Dlaczego? Ludzie bez płci, jajko usunięte z sałatki… WTF? To przecież ociera się o absurd!

14. Pytanie do celebryty

Mieliście kiedyś pytanie do ulubionego celebryty? Najczęściej odszukiwaliście odpowiedzi w wyszukiwarce internetowej. A gdyby tak znana postać mogła odpowiedzieć bezpośrednio i to w formie video? Na tym ma polegać serwis Cameos od Google. Jeśli akurat trafimy w popularne zapytanie to aktorzy, sportowcy i gwiazdy różnych środowisk postarają się nagrać odpowiedź i wrzucić ją do bazy. W ten sposób otrzymamy rodzaj bardziej interaktywnego asystenta. Wrażenie na pewno ciekawe, zwłaszcza, że usłyszymy informacje z praktycznie pierwszej ręki! Takie AMA (ask me anything) w nowym wydaniu. Na razie tylko na iOS. Znów najpierw iPhone’y, a potem Androidy? Zrozum Google…


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

  • PRZECIEK: iPhone X Plus może mieć tryb pracy przypominając iPada
  • ZAPOWIEDŹ: smart głośnik Samsung Galaxy Home powinien debiutować z Bixby 2.0.
  • CIEKAWOSTKA: Google przekazało producentom, że tzw. „notch” może być tylko jeden na danej krawędzi ekranu
  • INFO: Francja zakazuje używania w szkołach smartfonów i tabletów
  • CIEKAWOSTKA: Motorola będzie prawdopodobne pierwsza z 5G w smartfonie (przez MotoMod)
  • PRZECIEK: Tesla pracuje nad własnym chipem AI dla autonomicznych pojazdów (zrezygnuje z GPU Nvidia?)
  • ZAPOWIEDŹ: Google Asystent dla Sonos powinien pojawić się do końca roku
  • INFO: Facebook testuję aplikację randkową z uwzględnieniem pięciu płci… | wg Daily Mail
  • CIEKAWOSTKA: TSMC ma problemy z produkcją smartfonów przez wirusa (mogą być opóźnienia)
  • CIEKAWOSTKA: „Snapchat dysmorphia” to zjawisko wpływania selfie na wzrost zamówień operacyjnych korekcji twarzy (filtry AR zachęcają do poprawek)
  • ZAPOWIEDŹ: UE planuje ujednolicenie ładowarek (Lightning zagrożony)
  • ZAPOWIEDŹ: MEN konsultuje mLegitymacje, czyli legitki dla uczniów w ich smartfonach

  • INFO: Microsoft ugiął się pod naciskiem użytkowników i przedłuża dostęp do Skype Classic (7)
  • PRZECIEK: TCL chce przywrócić palmy (mają pracować na Androidzie)
  • CIEKAWOSTKA: Google śledzi użytkowników przez aplikacje Androida nawet, gdy nie wyrażamy na to zgody | śledztwo agencji Associated Press
  • INFO: Apple zapewnia, że iPhone nie podsłuchują użytkowników
  • ZAPOWIEDŹ: Spotify zintegruje się z Skypem
  • PRZECIEK: kod (ukryte menu) w Nintendo Switch sugeruje tryb VR dla konsoli
  • INFO: Apple nie wymusi już aktywacji iPhone’a koniecznością włożonego SIM
  • PLOTKI: Huawei, Oppo i Vivo chcą stworzyć własne Smart TV (jak Xiaomi)
  • INFO: grupy FaceTime nie wystartuje od razu z iOS 12 (są opóźnienia)
  • PRZECIEK: iPhone’y na 2018 rok mają wspierać Pencila | wg analityków z TrendForce
  • ZAPOWIEDŹ: HTC informuje, które smartfony otrzymają Androida Pie:

  • INFO: od 1 września Samsung Health przestane wspierać serwisy third-party (połączyć dane będzie można tylko ze Strava)
  • ZAPOWIEDŹ: HMD Global obiecuje aktualizację Androida do Pie na wszystkich swoich Nokiach
  • PLOTKI: okulary AR od Apple mają zadebiutować w 2020 roku i być nowym hitem | wg Kuo
  • ZAPOWIEDŹ: w Android 9.0 Pie nie będzie można nagrywać rozmów bez roota
  • PRZECIEK: Apple opracowuje własny chip dla urządzeń do monitorowania zdrowia
  • PLOTKI: Google z kolei opracowuje asystenta fitness dla wearable – tzw. Google Coacha
  • INFO: Google wprowadza Android 9.0 Pie (Go Edition) – szybszą odmianą systemu dla tańszych smartfonów (identycznie zrobił rok temu z Oreo)
  • INFO: wszystkie nowe aplikacje na Wear OS będą przechodzić proces weryfikacji (ma to podnieść jakość programów dostępnych na smartwatche)
  • CIEKAWOSTKA: CNET zauważyło, że od iPhone’a X wszystkie topowe smartfony podrożały i ta tendencja będzie kontynuowana

15. Alexa dla aut

Asystenci trafiają niemal wszędzie, a w samochodzie wydają się szczególnie przydatne. Co prawda badana naukowe wykazały, że rozmowa podczas kierowania pojazdem rozprasza (nie tylko przez telefon), ale sterowanie poleceniami głosowymi są tu naturalnym i logicznym wsparciem. Amazon chce, by Alexa była dostępna w autach. Na razie udostępniono SDK dla developerów. Marki powinny chętnie wdrażać technologie, ponieważ zainteresowanie wirtualnymi pomocnikami jest ogromne. Część producent akcesoriów już wprowadziło asystentkę przez swoje wyroby, ale Amazon chce, by Alexa integrowała się bezpośrednio z komputerami. Na CES 2017 pokazano nawet integrację z systemem Ford Sync 3.

tekst alternatywny

16. Note 9 vs iPhone X

Niebawem zobaczymy następcę iPhone’a X (lub jego większego brata w wersji Plus), alekonkurenci wciąż widzą w nim zagrożenie. Samsung przygotował kilka reklamówek w prześmiewczym stylu (w ten sposób promuje swoje smartfony już od jakiegoś czasu). Co ciekawe, pierwsze benchmarki pokazują, że X wciąż jest wydajniejszy od dziewiątej generacji Note’a! Czy jednak tylko to się liczy? I tak topowe jednostki są wystarczająco mocne. Samsung chwali się nowym rysikiem, a przecieki wskazująć, że nowe iPhone’y mogą otrzymać wsparcie Pencila.

17. Niebieskie światło szkodzi

Już dosyć dawno temu zauważono, że niebieskie światło męczy oczy. Producenci elektroniki oraz aplikacji zaczęli nawet wprowadzać tryb nocny, który redukuje blue light (obraz jest bardziej pomarańczowy). Sprawia to, że przygotowujemy organizm do spania w lepszy sposób. Teraz opublikowano, że niebieskie światło może niszczyć wzrok, a głównie siatkówkę. Jeśli możecie, unikajcie nadmiernego korzystania z ekranów, stosujcie tryb nocny i/lub okulary polaryzacyjne.

18. Trening operacyjny z VR

AR i VR to nie tylko gry i rozrywka. Wirtualna rzeczywistość to świetna platforma do szkoleń i treningów. Nie zawsze możemy nauczyć się wszystkiego w realnej rzeczywistości. Pomocą służy ta cyfrowa. W poprzednim tygodniu prezentowałem na blogu zestaw FLAIM Trainer dla strażaków, a rynek widzi VR przy praktyce z operacjami. Wraz ze specjalnymi kontrolerami zwiększającymi imersję (haptyczny system sterowania), studenci będą mogli lepiej wdrażać się w przyszły zawód. Baza symulacji ma stale powiększać zasoby, by szkolić w różnych dziedzinach. Takich rozwiązań ma być na rynku coraz więcej.

BONUS:

Zjazdy na linie to niezła atrakcja. Szybkość, adrenalina, fajne widoki. Te ostatnie zamieniono na wirtualne otoczonie. Zjeżdżając w ten sposób z goglami na głowie uzyskamy nowy rodzaj ekstremalnych wrażeń. Tylko czy faktycznie jest to poprawa? Może jeśli instalujemy system w mało atrakcyjnym miejscu. Wtedy dorzucenie atrakcyjnego widoku przez ekran ma jakiś sens. Projekt Zip Now można znaleźć w Londynie. Autorzy chwalą się, że to pierwszy taki zjazd typu Augmented Reality.


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!