#TechMix VOL. 53: zeszły tydzień w technologiach

16 Paź 2017

Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Drugi tydzień października 2017. #TechMix VOL. 53

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcję z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z siedmiu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w drugim tygodniu października? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. Nowości z Oculus Connect 4

Impreza Oculus Connect odbyła się już czwarty raz. Coroczny event to okazja dla Facebooka na prezentacje nowych rozwiązań i wyrobów z działu VR. Zademonstrowano nowe, mobilne gogle Oculus Go, kontrolery dla niezależnych gogli na przyszły rok, przekazano kilka informacji o projekcie Santa Cruz. Opowiedziano również o nowościach software’owych, np. trójwymiarowych obiektach dla Spaces, Avatarach dla Daydream i Steam, nowej cenie Oculus Rift z kontrolerami (399$), czy sferycznym pulpicie Oculus Dash i Oculus Home. Zademonstrowano także wydarzenia “Venues” (społecznościowe przeżywanie wydarzeń w VR).

2. Apple nie postarza iPhone’ów?

Od wielu lat panuje podejrzenie, że Apple celowo “spowalnia” iPhone’y przez software (kolejne generacje iOS rzekomo zamulają smartfony). Ja sam miałem takie wrażenie, ale przy iPadzie. Okazuje się jednak, że być może to tylko wrażenie. Najnowszy benchmark Futuremark wykazał, że nic takiego jak “postarzanie” iPhone’a przez Apple nie ma miejsca! Zbadano kilka generacji iPhone’ów. Poniżej wyniki dla 5S:

tekst alternatywny

3. Zuckerberg przeprasza za tour VR po Puerto Rico

Niedawno Mark Zuckerberg odbył mały tour po Puerto Rico, gdzie prezentował możliwości VR (prezentował możliwości pomocy gogli i witualnej rzeczywistości w zwiększaniu pomocy poszkodowanym przez huragany). Niestety nie zostało to zbyt dobrze przyjęte. Wyglądało jakby CEO Facebooka robił biznes na tragedii. Bezpośrednio przed Oculus Connect wydał jednak oświadczenie, że przeprasza jeśli tak to zostało odebrane i nie było to jego intencją. Świeżo po tragedii powstał stream na żywo w modelu Spaces, czyli avatarowej edycji spotkań na portalu społecznościowym.

4. Bardziej ludzki Google Asystent

Prawdą jest, że asystenci głosowi nie brzmią zbyt naturalnie. Syntezatory przypominają zimne roboty. Niebawem wszyscy będziemy korzystać z ich wsparcia, więc trwają prace nad poprawą ich odbioru. Google Asystent zyska pomoc DeepMind, którego algorytmy mają sprawić, że głos będzie brzmiał bardziej ludzko. Na razie tylko po angielksu i japońsku. Przypomnę, że DeepMind zostało przejęte przez Google kilka lat temu. Na oficjalnej stronie możecie posłuchać próbek.

 


Technologiczne liczby i statystyki:

 • 210-220 mln – tyle iPhone’ów ma sprzedać się w tym roku (255 w 2018) – opóźnienia iPhone’a X dobrze wpływają na zamówienia iPhone’a 8| wg KGI
 • 50 mln – tyle pobrań przekroczył w Google Play Nova Launcher
 • 1.5 mln $ – tyle zebrał już projekt Librem 5 (smartfon na prawdziwym Linux)
 • 37 000 – tylu użytkowników Chrome pobrał fałszywy dodatek Ablock Plus
 • 5 – tyle lat trwały prace nad iPhonem X (słowa Jony’ego Ive’a)
 • 310 – tyle stanowisk zamyka Nokia po zakończeniu projektu kameki Nokia Ozo VR
 • 200 $ – nowa cena Amazon Echo Show (znika 0 50$ po zablokowaniu YouTube’a przez Google)
 • 399 $ – nowa cena Oculus Rift (wraz z kontrolerami) | cennik z Oculus Connect

 • 368 913 – tyle sztuk SNES Classic sprzedało się w Japonii w pierwszym tygodniu (Swith – 330 637) | wg Famitsu
 • 1.5 mln – tyle smartfonów Nokia sprzedało HMD Global w pierwszej połowie roku | wg IDC
 • 5000 $ – kolejny rekord Bitcoina
 • 50 mln – tyle pobrań ma już apka Google Snapseed (do edycji zdjęć)
 • 400 000 – do tylu jednostek na tydzień zwiększyła się produkcja iPhone’a X
 • 47% – na tylu urządzeniach Apple zainstalowano już iOS 11 | wg Mixpanel
 • 35% – gry liderem w nowej sekcji aplikacji dla ARKit
 • 1 – iPhone 7 najpopularniejszym smartfonem pierwszej połowy roku | wg IHS Markit

5. Promocja autonomicznych pojazdów

Chcemy czy nie, na autonomiczne pojazdy musimy się przyszykować. Oglądałem niedawno prelekcję (ze zbiorów TED) na temat widzenia komputerowego w tego typu samochodach. Czujniki i systemy aut, które poruszając się same, są naprawdę zaawansowane (widziałem nawet technologie “widzące” za rogiem budynku), więc trzeba szykować społeczeństwo na rewolucję. Intel proponuje kampanię społeczną, w którą zaangażowało LeBrona Jamesa. Ma nas przekonać, że autonomiczne pojazdy są godne zaufania.

6. Zdjęcia z aparatu Pixel 2

W poprzednim TechMixie wyraźnie poinformowałem, że aparat fotograficzny w smartfonie Google Pixel 2 jest naprawdę wyjątkowo. Uzyskuał rekordowe 98 punktów w rankingu DxO Mark. Opublikowano w końcu galerię zdjęć, która prezentuje efekty pracy kamerki nowego flagowca. Oczywiście są to fotki bez jakiegokolwiek retuszu.

foto: Isaac Reynolds

7. Aktualizacje Android Wear 2.0 z Google Play

W zeszłym tygodniu pojawiły się plotki na temat porzucenia projektu rozwoju systemiku Android Wear, ponieważ Google usunęło sekcję ze swojego sklepu. Pewnie był to krok w ogólnie nie związany z takimi skrajnymi działaniami, ale media i tak wydały swój wyrok. Informajce na temat nowych aktualizacji dla Android Wear 2.0, które będzie można pobierać na swoje smartwatche prosto ze sklepiku Google Play to najlepsze dementi takowych plotek. Google chce w ten sposób przyspieszyć pojawianie się nowości na smart zegarki i ułatwić wgrywanie ich na wearable. źródło: Android Wear Developers

Android Wear 2.0

8. Odkurzacz po ciemnej stronie Mocy

W poprzednim tygodniu jednym z ważniejszych zwiastunów filmowych był pierwszy pełny trailer ósmego epizodu Gwiezdnych Wojen. Ostatni Jedi to pierwsze krok w wielkiej promocji nadchodzącego hitu. Jak zwykle wraz z nim możemy spodziewać się manii na wszystko co związane ze Star Wars. Samsung też wykorzystał ten czas, ale nietypowo. Oto dwie limitowane edycje odkurzacza POWERbot VR7000, ale raczej dla fanów ciemnej strony Mocy. Czarny Darth Vader i biały Stormtrooper.

tekst alternatywny

9. Cortana dla Skype

Trwa walka o użytkowników, ale już nie tylko systemów operacyjnych, ale i wielu ich funkcji, które mają większy, bo wieloplatformowy zasięg. Asystentki głosowe starają się nas wspomóc na wszelkich systemach, ale i aplikacjach. Cortana użyczy swoich usług w Skype, czyli w komunikatorze Microsoftu. Chodzi o wersję na iOS oraz Androida. Ma ułatwić korzystanie z serwisu bez potrzeby przerywania konwersacji na chacie. To kontekstowa uługa, bazująca na rozmowie. Ma zasugerować podpowiedzi w trakcie komunikacji. Cortana dołączy tym samym do grona naszych “znajomych” na liście kontaktów. Na razie głównie w USA, ale zabieg jest globalny (wybrane języki). Będzie to pewnie przypominało coś w rodzaju “M” w Facebook Messengerze.

tekst alternatywny


Ciekawsze premiery i zapowiedzi ostatniego tygodnia:

 • Blackberry Motion
 • HP VR Backpack (kompter plecak)
 • Nixon Mission SS
 • Mini Tamagotchi (20 lat) – 5 listopada
 • kamerka Netgear Arlo Pro 2
 • Oculus Go


10. Autonomiczne pojazdy wg Nvidia

Samochody, które same się prowadzą kuszą wiele firm, zwłaszcza tych związanych z oprogramowaniem i komputerowymi podzespołami. Swoją jednostkę dla autonomicznych pojazdów przygotowała też Nvidia. Ich najnowszy system DRIVE PX Pegasus AI będzie jeszcze szybszy w przeliczeniach i wprowadzi piąty poziom autonomiczności, czyli pełną automatykę (bez jakiekolwiek kontroli człowieka). Producent przekazał też, że już 25 ich partnerów prowadzi rozwój swoich urządzeń właśnie na tym nowym komputerze pokładowym.

11. Gear Sport coraz bliżej

Najnowszy, sportowy smartwatch Samsunga jest coraz bliższy debiutu. Od 13 października można zamawiać go w przedsprzedaży, a jeszcze przed końcem miesiąca pojawi się w sklepach. To oznacza, że producent powinien zainteresować się odpowiednią promocją gadżetu. Właśnie pojawił się filmik reklamujący Gear Sport.

12. Taylor Swift ma swoją aplikację

Jest w świecie showbiznesu jakaś dziwna moda na własne aplikacje. Czy do interakcji z fanami nie wystarczają już Facebook, Twitter, Snap, czy Instagram? Taylor Swift postanowiła uruchomić własną platformę społecznościową. Taylor Swift Life to serwis przypominający “Kim Kardashian: Hollywood” (przygotowała go zresztą ta sama firma). Swoje aplikacje mają też Nicki Minaj, Britney Spears i Katy Perry. Taka moda.

13. Star Wars VR w parkach Disneya

Gwiezdne Wojny to zbyt łakomy kątek, by nie wykorzystać go do jeszcze większego zarobku niż tylko bilety na seans. Disney posiada prawa do nowej sagi, więc stara się wycisnąć z tego wszystkie soki. Parki rozrywki Disneya będą niebawem oferować przygodę w Wirtualnej Rzeczywistości, gdzie Star Wars będzie w roli głównej. Na początek Secrets of the Empire będzie atrakcją w parku w Orlando (16 grudnia) i parę tygodni później w Anaheim. Oto jak ma to wyglądać (autorem rozwiązania TheVoid.com, którego grafikę wybrałem na okładkę dla wpisu):

14. Telegram pokaże lokalizację

Telegram to jeden ztych komunikatorów, który dba o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Informacja o możliwości śledzenia lokalizacji przez ten serwis brzmi więc niepokojąco. Na szczęście developer aplikacji zaktualizował apki na iOS i Androida o taką opcję wyłącznie do celów własnych. Aktywacja tej opcji ma pozwolić na szybkie wyszukiwanie się na mapce.


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

 • PRZECIEK: Apple patentuje smart pasek do monitorowania ciśnienia krwi
 • CIEKAWOSTKA: Pixel 2 potrafi automatycznie aktywować tryb samochodowy
 • CIEKAWOSTKA: producenci smartfonów z Androidem też chcą czujniki w stylu TrueDepth (iPhone X)
 • ZAPOWIEDŹ: koniec Windows 10 Mobile – potwierdza to sam Joe Belfiore (Exec Microsoftu)
 • ZAPOWIEDŹ: na GITEX Technology Week zapowiedziano BlackBerry Motion (bez klawiaturki)
 • CIEKAWOSTKA: SNES Classic już shackowany
 • ZAPOWIEDŹ: Philips zaczyna aktualizować Android TV do Nougat 7.0 (potwierdzę jak pojawi się na moim TV)
 • INFO: rozszerzenie 1Password trafia na przeglądarkę Microsoft Edge
 • PRZECIEKI: Samsung pracuje nad asystentem Bixby 2.0
 • CIEKAWOSTKA: polskie Fibaro pojawiło się w oficjalnym sklepie Apple

 • PRZECIEK: nowa generacja pieska Sony Aibo ma być rywalem Amazon Echo
 • ZAPOWIEDŹ: posiadacze Pixeli 2 odczują lepszą integrację z apką Google Duo
 • PLOTKI: przyszłoroczny iPad Pro otrzyma Face ID
 • ZAPOWIEDŹ: wszystkie 30 zespołów NBA będą miały w tym sezonie swoje “skille” Alexy
 • ZAPOWIEDŹ: Valve pracuje nad specjalnymi soczewkami dla gogli VR nowej generacji
 • PRZECIEK: Samsung Note kolejnej generacji z czytnikiem palca pod ekranem | KGI Securities
 • CIEKAWOSTKA: Microsoft anulował w 2014 roku smartfon typu “all-screen”
 • PLOTKI: Apple pracuje nad samoregulującym się paskiem do Apple Watch
 • CIEKAWOSTKI: Twitter rozszerzy serwis o zakładki “Zapisz na później”
 • PRZECIEK: trwają prace nad GameBoyem Classic Edition (retro wariantem)

 • ZAPOWIEDŹ: Cortana gotowa dla Skype’a na iOS i Androida
 • PRZECIEK: Samsung patentuje mobilne czujniki otoczenia
 • PLOTKI: Apple i LG (komponenty) wprowadzą na rynek składanego iPhone’a (2020) | wg The Korea Investor
 • INFO: OnePlus zbiera prywatne dane bez zezwolenia użytkowników
 • PRZECIEK: 1 listopada zobaczymy smartfon Razer (z 8 GB RAM)
 • CIEKAWOSTKA: Google Home Mini nasłuchiwało testujących dziennikarzy (błąd oprogramowania już zablokowany przez Google)
 • CIEKAWOSTKA: w Arizonie klient T-Mobile wytatułował sobie logo operatora by otrzymać iPhone’a 8
 • PLOTKI: iPhone z rysikiem planowany na 2019 rok | wg The Investor (Korea Pd)
 • INFO: Google Asystent współpracuje już z Chromecasem bez potrzeby Google Home)

15. Biały Essential Phone

Kilka tygodni temu pisałem, że high-endowy Essential Phone od Endy’ego Rubina nie sprzedawał się zbyt dobrze (tylko 5 tysięcy sztuk). Smartfon jest atrakcyjny pod każdym względem, ale najwyraźniej ludzie boją się mało znanej marki. Nie wiem czy dorzucenie nowego koloru obudowy coś da, ale zawsze zwiększy wybór. Producent wprowadza białą odmianę flagowego urządzenia.

16. Cyngn – teraz autonomiczne pojazdy

Cyanogen znamy przede wszystkim ze zmodyfikowanego Androida, który od niedawna funkcjonuje pod nazwą LineageOS. Firma postanowiła zająć się nowym tematem – autonomicznymi pojazdami. Tylko w tym zestawieniu ta sekcja została poruszona kilka razy, co pokazuje tylko, że jest to bardzo przyszłościowa dziedzina. Cyngn (tak jeszcze bardziej skrócowa nazwa) ma zająć się automatycznie poruszającymi się samochodami.

17. Oono – całkowicie bezramkowy

“Bezramkowe” smartfony mają naprawdę efektowne właściwości, ale większość z nich wcale nie jest w pełni bezramkowa. Zawsze część (mniejsza lub większa) frontu to kawałek nie będący wyświetlaczem. Część producentów pozostawia całą górę lub dół pod czujniki i kamerki. Części udaje się obiektyw ekranem otoczyć (patrz punkt wyżej). Oono to koncepcja pokazująca jak można tego uniknąć przez użycie konstrukcji slidera.

18. Woz U – uniwersytet Woźniaka

Steve Woźniak jest stale aktywny, dając wywiadów, opinii, ale także pojawiając się na różnych prelekcjach. Tym razem jego nowy projekt – Woz U – to rodzaj nowoczesnego uniwersytetu technologicznego dla wszystkich. Współzałożyciel Apple powiedział, że wymyślił go po to, by pokazać, że rynek technologiczny nie musi być zamknięty dla osób, które boją się wykluczenia z powodu zasobów wiedzy jakie posiadają na temat najnowszych rozwiązań. Woz U ma być też czymś w rodzaju akceleratora. Na świecie ma powstać kilkadziesiąt kampusów, do których może uczęszczać każdy kto chce nabyć odpowiednie papiery dla umiejętności informatycznych.

19. Foto konkurs Pokemon Go

Pokemon Go jeszcze nie umarł. Niantic stara się jak może, aby użytkownicy dalej łapali Pokemony. Tym razem rozwiązania Augmented Reality zostaną wykorzystane w konkursie fotograficznym. Zabawa będzie dostępna dla wszystkich krajów, w których Pokemon Go jest oficjalnie dostępny. Nagroda nie jest może jakaś szczególnie atrakcyjna, ale bransoletka Go Plus zawsze się fanom przyda. Do 25 października należy pstryknąć fotkę z Pokemonem na Instagramie i otagować hashtageim “#PokemonGOcontest”. Najefektowniejsze wygrywają. Rocznicowe eventy raczej nie wypaliły, a taki konkursik raczej powinien się udać.

BONUS:

Materiał ekstra jak zwykle z sekcji “dziwactwa”. Oto Qoobo – robot, który przypomina poduszkę z ogonem. Zaprojektowano go chyba dla singli, którzy czasem czują się samotnie. Gadżet wystarczy pogłaskać, a odwdzięczy się poruszającym się ogonem. Nie możecie mieć w domu futrzaka? Oto nowoczesny substytut. Prototyp zademonstrowano na targach CEATEC 2017, natomiast finalna wersja pojawi się na rynku w czerwcu 2018 (najlepiej mrucząca).


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *