Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Pierwszy tydzień września 2017. #TechMix VOL. 49

TechMix
Zobacz też: poprzednich #TechMix vol. 48

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcję z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z siedmiu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w pierwszym tygodniu września? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. Targi IFA 2017 w Berlinie

Początek września to jak zwykle coroczne expo Internationale Funkausstellung w Berlinie, czyli targi elektroniki użytkowej. Na wystawie zobaczymy wszystko co możliwe, ale w tym roku najczęściej odmienianymi przez przypadki hasłami były Sztuczna Inteligencja oraz asystent głosowy. Sporo producentów przedstawiło swoje nowości jeszcze pod koniec sierpnia, bo właśnie wtedy, bezpośrednio przed otwarciem imprezy, jest czas na konferencje. Potem gadżety trafią na stoiska, gdzie odwiedzający mają szansę zapoznać się z nowymi rozwiązaniami.

2. Bragi Dash i Dash pro z Alexą

O większości najciekawszych premier z Berlina napisałem na blogu bezpośrednio. Części informacji nie udało się tam przedostać. Podsumowanie tygodnia #TechMix to najlepsze miejsce, by o niektórych wspomnieć. Na targach firma Bragi zpaowiedziała, że ich smart słuchawki Dash i Dash Pro otrzymają niebawem wsparcie asystentki głosowej Alexa. Wcześniej był już dostęp do Siri i Google Asystenta. System Bragi OS 3.1 wita konkurenta od Amazona.

3. Facebook skoryguje treści VR

Myślę, że każdy kto zetknął się z materiałami VR, a chodzi mi głównie o treści sferyczne, zauważył, że jest tu jeszcze sporo do poprawy. Sporo firm pracuje nad poprawią odbioru 360-stopniowych materiałów, by zniwelować niepożądane efekty (np. paralaksy). Facebook już dłuższy czas integruje swój portal ze sferycznymi panoramami, no i przejął kiedyś Oculusa, więc też chciałby usprawnić nowy format. Serwis VentureBeat doszedł do informacji o użyciu do tego celu AI (znów Sztuczna Inteligencja!). Ma to bazować na sieciach neuronowych AlexNet. Kiedy zobaczymy pierwsze efekty?

4. Roboty przemówią głosem Alexy

Do tej pory przyzwyczailiśmy sie do głosu asystentów ze smartfona, smart głośnika, smartwatcha, czy innych gadżetów. Niedługo również roboty będą mówić do nas głosem ulubionej asystentki. Prawdopodobnie pierwszym takowym będzie Sanbot Nano z Alexą. Oczywiście jego możliwości zademontrowano na targach IFA w Berlinie. Pamiętacie Rosie z Jetsonów? Już wkrótce 😛

Sanbot Nano

5. Rynek smart zegarków wg IDC

W zeszłym roku narzekałem trochę na segment inteligentnych zegarków, ale zauważałem, że producentom udało się dopasować do nowych potrzeb klientów, czego efektem miały być lepsze wyniki w kolejnym. Okazuje się, że chyba tak się dzieje, przynajmniej według analiz IDC. 60% wzrost rok do roku w drugim kwartale 2017 to wystarczający dowód. Dla porównania, ogólny wzrost wearable (wszystkich ubieralnych gadżetów) uzyskał 10.3%. Część statystyk z raportu IDC znalazło się w górnej sekcji z liczbami.

Apple Watch series 2

Technologiczne liczby i statystyki:

  • 85% – nawet takie udziały mogą mieć słuchawki AirPods (w USA) | wg NPD
  • 66 000 – tyle godzin danych różnych ćwiczeń zebrało laboratorium fitness Apple (najwięcej dla jakichkolwiek studium tego typu)
  • 25 mln – tyle sztuk smartfonów sprzedało w Indiach Xiaomi w 3 lata
  • 1 – dominacja Apple Watcha na rynku smart zegarków (3.4 mln sztuk, czyli prawie 50% wszystkich sprzedanych w Q2) | wg IDC
  • 1 – nowym liderem wearable w Q2 2017 jest jednak Xiaomi

  • 5000 – tyle dolarów osiągnął kurs Bitcoina i nagle wykresy zaczęły pikować
  • 999 – 1199 $ – tyle mniej więcej mają kosztować iPhone’y 8
  • 1,5 mln – tyle sztuk Nintendo Switch sprzedano dotąd w Japonii
  • 200 – 200 tysięcy – takie widełki (w zależności od wyłapanego błędu) dla nagród oferuje Samsung dla poprawy bezpieczeństwa swoich smartfonów
  • 1 mld – tyle dolarów planuje wydawać Facebook na swoje oryginalne programy (TV dla Facebook Watch)
  • 10 – prawie tyle lat minęło odkąd z Chin zniknął sklepik Google Play (wtedy Market). Właśnie tam wraca.
  • 10 – po dokładnie dekadzie Apple kończy coroczny festiwal muzyczny w Londynie
  • 12 – tyle lat w zeszłym miesiącu skończył komunikator BBM


6. Blikiem w urzędzie dzięki ING

Korzystam z Blika dosyć często. Coraz więcej placówek współpracuje z tym systemem płatności. ING Bank Śląski ogłosił, że umożliwi płacenie smartfonem (z Blikiem) w urzędach. Współpraca z KIR pozwoli na opłaty bez stanie w kolejkach. Będzie to możliwe zarówno w placówkach jak i e-platformach (ePUAP, Sekap, Geoinfo i Paybynet (Blik Direct).

7. Nowe Sphero (BB9E i R2D2)

W ofercie Sphero już od dawna jest znacznie więcej gadżetów niż kula. Jakiś czas temu Sphero weszło we współpracę z Disneyem, czego rezultatem była odmiana BB8. Na targach IFA 2017 zaprezentowano dwie nowe odmiany zdalnie sterowanej zabawki. Tym razem do serii droidów dołączył BB9E (z ciemnej strony Mocy – czyżby mały spoiler przed drugą częścią nowej sagi?) oraz klasyczny R2D2.

8. DJI z „nowymi” dronami

W Berlinie obecne było też chińskie DJI – spece od dronów. Targi IFA były okazją do demonstracji nowych odmian latających gadżetów: drona Mavic Pro Platinium, czarnej odmiany Phantoma 4 Pro, którą nazwano Obsidian. Zapowiedziano również aktualizację oprogramowania dla Sparka (tworzenie sferycznych materiałów z lotu ptaka).

9. Cortana dogada się z Alexą

Konkurencyjni asystenci głosowi będą współpracować? Microsoft i Amazon doszły do wniosku, że taki model komunikacji między Cortaną i Alexą może wyjść na dobre obu systemom. Wirtualni asystenci będę ze sobą „rozmawiać”, tj. rozumieć komendy i w ten sposób zwiększać zasób swoich możliwości. To dobra droga na powiązanie serwisów obu producentów: Windowsa 10 i usług Amazona. Alexa i Cortana są podobne, ale każda z nich potrafi coś, czego druga nie umie.

10. Anulowany Surface Mini

Po sieci krążyły plotki o mniejszej edycji tabletu Surface. Podobno kiedyś Microsoft pracował nad odmianą Surface Mini, ale ostatecznie z projektu zrezygnował. Teraz domysły te potwierdziły się przez przecieki. W Internecie znaleźć można obrazki z rzekomego wariantu takowego sprzętu. Według specyfikacji miał on posiadać 7.5 calowy ekran 1440 x 1080 w układzie 4:3. Oczywiście we współpracy z rysikiem Surface Pen. Zastanawiam się czy rezygnacja z jego produkcji była dobrym pomysłem?


Ciekawsze premiery i zapowiedzi I tygodnia września:

  • trio nowych trackerów Garmina: Vivomove HR, Vivosport i Vivoactive 3
  • słcuhawki Bang & Olufsen Beoplay E8
  • Nest Thermostat E
  • gogle dla Windows Mixed Reality zadebiutują 17 października (wraz z aktualizacją Fall Creator Update
  • Samsung Galaxy J7+
  • Huawei Mate 10 z chipem Kirin 970 (z AI) zadebiutuje 16 października
  • Samsungi kompatybilne z Android 8.0 Oreo:  Galaxy S8, Galaxy S8 Plus, Galaxy S8 Active, Galaxy Note 8, Galaxy Note FE, Galaxy S7, Galaxy S7 edge, Galaxy S7 Active, Galaxy A7 (2017), Galaxy A5 (2017), Galaxy A3 (2017), Galaxy J7 (2017) i Galaxy J7 Pro, Galaxy J5 (2017) i Galaxy J5 Pro, Galaxy J7 Max, Galaxy C9 Pro, Galaxy C7 Pro, Galaxy Tab S3 (lista może się jeszcze oczywiście poszerzyć)
  • Sony Xperia XZ1 i Xperia XZ1 Compact


11. ‘Smile To Pay’ w chińskim KFC

Mobilne płatności przejmą niebawem tradycyjne formy płatności. Przybywa sposobów finalizacji transakcji, a przodują w tym systemy na smartfony. W Chinach testowane są na przykład rozwiązania bazujące na uśmiechu. Alipay wdroży takie rozwiązanie w lokalnej sieci KFC na terenie swojego kraju. Czy w ten sposób Alibabie uda się pokonać Apple Pay i inne serwisy? Zaletą ma być natychmiastowa reakcja (1-2 sekundy). We wszystkim uczestniczyć będą oczywiście technologie rozpoznawania twarzy.

12. Huawei Kirin 970 – chip z AI

Już wspominałem wyżej, że Huawei wprowadza chip ze wsparciem Sztucznej Inteligencji. Warto mu się jednak przyjrzeć nieco bliżej. Mózgiem każdego smartfona jest dziś połączenie chipów CPU i GPU, które przetwarzają informacje i dane po swojemu. W nowych telefonach chiński producent chce wbudować trzeci rodzaj jednostki – Neural Processing Unit (NPU). Flagowe urządzenia Huawei mają niebawem korzystać z nowego Kirin 970, w którym sporą robotę ma zdziałać AI. Część pracy będzie przetwarana chmurowo. Konkurencyjne Snapdragony eksperymentują już z Neural Processing Engine. To samo z goglami AR Microsoftu (niebawem otrzymają pomoc AI). Huawei przedstawiło swój moduł na targach IFA 2017. Kirin 970 to 8-rdzeniowe CPU z 12-rdzeniowym GPU. Struktura ma pomieścić 5.5 miliona transystorów na jednym calu (10-nanometrowa architektura). NPU ma przetwarzać nawet 2000 obrazów na minutę (w teście rozpoznawania grafiki). To wszystko oznacza, że Kirin 970 ma być 25 razy szybszy i 50 razy bardziej oszczędny niż cztero-rdzeniowy Cortex-A73 (stosowany w Mate 9).

13. Google Inside Music

Google ciągle czaruje nowymi projektami. Ich laboratoria są jednymi z najaktywniejszych. Najnowszym pomysłem jest Inside Music, czyli technologie VR do rozkładania muzyki na czynniki pierwsze. Brzmi intrygująco? Tak ma być. Wspólnie z autorem podcastu Song Explorer przygotowano narzędzie do zabawy utworami. Może łączyć poszczególne ścieżki i modyfikować kawałki. Platformę można użyć także do do własnych utworów. Wciąż jest to rozwiązanie w fazie eksperymentalnej.

14. Smartfon wykrywający schorzenia

Od dawna smartfon sprawdza się jako narzędzie do lokalizowania wczesnych faz różnych chorób. Powstają nawet specjalne aplikacje, które przemieniają kieszonkowy sprzęt w rodzaj wirtualnego lekarza. Takich projektów jest coraz więcej. Kolejnym przykładem z zeszłego tygodnia jest apka PupilScreen, potrafiąca stymulować oko (flashem po źrenicy) tak, aby wykryć nietypowe ruchy oka (zdradzające problemy z reakcją). W ten sposób wykrywane mogą być wczesne schorzenia mózgu (tzw. traumatyczne urazy głowy). System opracował Uniwersytet w Waszyngtonie.

15. Malware przez asystenta

Cały czas piszę o asystentach wyłącznie pozytywnie, a zawsze są jakieś wady. Jedną z najświeższych jest ta związana z wirusami. Okazuje się, że Alexa, czy Siri (i pewnie wszystkie inne przykłady) mogą zamiast pomóc to zaszkodzić. Badacze z Zhejiang University stworzyli „malware” instalowany na smartfonie przez różnego rodzaju zabawki z asystentami, m.in. iPhone’a, Bixby na Samsungu czy smart głośniki Echo. Wszystko po to, by DolphinAttack udowodnił luki w oprogramowaniu tego typu serwisów. Jak to w ogóle się dzieje? Wszystko przez ultradźwięki, które zostaną cyfrowo wychwycone jedynie przez software. Poniżej próbka możliwości:


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

  • PRZECIEK: Samsung planuje odświeżać Gear S raz na 2 lata
  • INFO: kamerki Netatmo Presence i Welcome z Apple HomeKit
  • ZAPOWIEDŹ: Android Wear 1.0 też z niezależnymi apkami
  • INFO:  Polar M430 otrzymuje ciągły monitoring tętna
  • ZAPOWIEDŹ: Apple Pay Cash trafi wkrótce do Europy (przelewy pieniędzy między użytkownikami iMessages)
  • ZAPOWIEDŹ: Nintendo i Western Digital uruchomią oficjalne karty microSDXC dla Switcha
  • ZAPOWIEDŹ: 20 września Nest zademonstruje coś nowego. Cóż to będzie? Google Home Mini?
  • INFO: Huawei demonstruje chip Kirin 970 z „neuronowym procesorem” (AI)

  • ZAPOWIEDŹ: Honor planuje na 2018 rok smartfon z AI
  • PRZECIEK: trio nowych smartfonów Apple ma nazywać się: 'iPhone 8′, 'iPhone 8Plus’ i 'iPhone Edition’
  • INFO: Sony nie zaleca zanurzania wodoodpornych (IP68) Xperii XZ1 i XZ1 Compact (dlaczego?)
  • INFO: Netflix HDR dla LG V30, Sony Xperia XZ Premium i Galaxy Note 8
  • ZAPOWIEDŹ: Google Maps otrzyma tryb PIP (Picture in Picture)
  • PRZECIEK: najprawdopodobniejszym dniem debiutu nowych iPhone’ów jest 22 września (jak zwykle piątek)
  • ZAPOWIEDŹ: komunikator BBM podzieli serwis na trzy aplikacje (BBM Enterprise dla wszystkich urządzeń, BBM Consumer dla BBOS i BB10, a także BBM Consumer dla Androida, iOS i sprzętu Microsoftu)
  • INFO: Apple zakończyło wsparcie serwisowe dla iPod Nano 6-gen.
  • ZAPOWIEDŹ: kamerka Logitech Circle 2 ze wsparciem Apple HomeKit

  • ZAPOWIEDŹ: YouTube Live pozwoli streamować aplikacje iPhone’a
  • INFO: Snapdragon 836 w Pixelach 2 okazał się plotką
  • PRZECIEK: Microsoft ma w przyszłym miesiącu pokazać nowy model z linii Surface
  • ZAPOWIEDŹ: Galaxy Note 8 ma być kompatybilny z Daydream prosto z pudełka
  • ZAPOWIEDŹ: Fitbit połączy siły z Dexcom (Fitbit Ionic pokaże odczyty z monitoringu poziomu cukru na ekraniku)
  • ZAPOWIEDŹ: Intel ogłosił start testów 5G przez Intel 5G Mobile Trial Platform
  • INFO: YouTube dodał wsparcie HDR dla Galaxy S8, S8+ oraz LG V30, Google Pixela i Galaxy Note 8, Xperia XZ Premium
  • PRZECIEK: Facebook Messenger testuje funkcje randkowe w stylu Tindera

16. Baterie odporne na ogień?

Chyba wszyscy pamiętają kryzys zwany „Note 7”. Korzyścią wynikającą z tamtego zdarzenia są nowe rodzaje akumulatorów, nad którymi pracuje bardzo wiele laboratoriów. Wybuchające smartfony nie są niczym niezwykłym, ale to właśnie Galaxy Samsunga spowodował, że o zjawisku mówi się więcej. Najlepiej ograniczyć ryzyko do zera, czyli stworzyć odpowiedni standard. W zeszłym tygodniu zaprezentowano nowe ogniwa,które mają bazować na elektrolicie wodnym (elektrodach zanurzanych w innym niż dotychczas roztworze). Wciąż akumulatory takie są we wczesnej fazie rozwoju i do tego wytrzymują tylko 70 cykli ładowania (to jakieś 2 miesiące działania i bateria do śmieci).

17. Google Asystent tłumaczem

Znów temat AI. Na Google Developer Days zademonstrowano jak Google Asystent dzięki możliwościom Sztucznej Inteligencji stanie się naszym osobistym tłumacze. Alexa połączyła siły z Cortaną, natomiast Google woli rozwijać swój system samodzielnie. AI ma pomóc w lepszym rozumieniu kontekstu, a to zwrócić o wiele trafniejsze wyniki translacji. Pokaz możliwości można zobaczyć na jednym z keynote:

18. Holograficzny ekran RED

Kilka tygodni temu RED zapowiedział smartfon z nietypowym wyświetlaczem. Ma być holograficzny. Na razie na jego tematu nie wiadomo było zupełnie nic. Sprzęt szykowany jest na 2018 rok, więc pora zdradzić kilka szczegółów. Producent pokazał wreszcie coś konkretnego. Panel został przygotowany dla RED przez firmę  Leia Inc (od Hewlett-Packard). Ekran ma posiadać sporo warstw LCD, mających imitować efekt holografii. Tryb 4D będzie można wyłączyć, a wtedy smartfon będzie funkcjonował jak tradycyjny.

19. Facebook testuje tryb a’la Tinder

Facebook ma już chyba 2 miliardy użytkowników, więc może z nimi robić sporo (mam na myśli – oferować im nowe funkcje). Podobno Mark Zuckerberg pracuje nad wprowadzeniem do serwisu funkcji randkowych. W zasadzie aż dziwne, że jeszcze tego nie zrobił. Taka baza i potencjał. Narynku jest mnóstwo Tinderów i innych, a przecież bezproblemowo można sklonować podobną ofertę.

BONUS:

W tym tygodniu do sekcji bonusowej wrzucam dwa materiały ekstra. W Google Play pojawiła się pierwsza oficjalna aplikacja wykorzystująca ARCoreAtom Visualizer (prezentacje modeli pierwiastków). Powstały też fajne, transparentne „plecki” dla Galaxy Note 8:


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!