Sygnal – smart koszulka z trackerem i nawigacją

10 Lut 2017

Sygnal

Ubieralne technologie są dziś rozwijane w bardzo wielu kierunkach, ale najczęściej format ten wykorzystuje się do monitoringu aktywności. Najwięcej jest oczywiście bransoletek i sportowych zegarków, ale ostatnimi czasy pojawia się też smart odzież. Systemy wplatane w materiał, analizujące parametry fitness bezpośrednio z ciała. Takie stroje nie są jeszcze zbyt popularne, ale już produkowane przez kilka firm. Sygnal to kolejna z takich propozycji. Hinduska marka Broadcast Wearables chce jednak wprowadzić do swojego smart t-shirta coś ekstra.

Sygnal to wciąż sportowy projekt, ale z ciekawym dodatkiem. Czy wybierając się na trening biegowy oddalacie się czasem od domu nieco dalej, na przykład w nowe rejony? Inteligentna koszulka pomoże wrócić do domu, gdyż została zintegrowana z nawigacją. Możemy z takim wynalazkiem śmiało biegać i eksplorować nowe obszary, a gadżet i tak pomoże wrócić na ścieżkę skierowaną do domu. Oczywiście całość ma być wsparta nawigacją haptyczną, czyli wibracyjną.

Sygnal

W trakcie aktywności otrzymać będziemy sygnały kierujące nas w danym kierunku i azymucie. Nie wizualnie, a wibracyjnie – na ramionach. Według autorów jest to projekt unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Osobiście widziałem jednak gadżety bazujące na tej samej zasadzie i też w wariancie wearable (tyle, że nie w postaci koszulki, a bransoletki lub smart butów). W zestawie jest tu również aplikacja mobilna, która pomaga ustalić lokalizację, no i namierzyć pozycję przez GPS wbudowany w smartfonie. Koszulka jest jedynie przekaźnikiem sygnałów.

Sygnal to wciąż jednak głównie sportowy tracker aktywności. Zbiera podstawowe dane fitness, a pośród odczytów są standardowe: kroki (lub stopnie), dystans oraz spalone kalorie. Na ten moment inteligentna koszulka zbiera fundusze w crowdfundingu. Prototyp podtrzebuje środków do realizacji finalnej wersji, a autorzy z takimi zbiórkami mają już doświadczenie. Wcześniej przygotowali inną koszulkę – Broadcast (skąd nazwa start-upu). Jeśli uda się zebrać pieniądze to Sygnal trafi na rynek w okolicach kwietnia 2017 roku. Ma kosztować ok. kilkudziesięciu dolarów.

źródło: Fuel a Dream

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *