Rynek wearable, czyli ubieralnych technologii stale się rozrasta, a firm, które chcą zaproponować mu coś ciekawego wciąż przybywa. Obecnie jest ich na tyle dużo, że niemal w każdym tygodniu dowiadujemy się o jakimś nowym noszonym wynalazku. Jedni producenci skupiają się na naręcznych zabawkach naszpikowanych sensorami (to ta najpopularniejsza grupa), natomiast inne spędzają swój czas nad projektami o nieco innej charakterystyce. Mają one jednak sporo wspólnych cech – celem jest ulepszenie elektroniki ubieranej na ciało. Trafiłem ostatnio na StretchSense – nowozelandzki projekt ubieralnego rozwiązania.

Zauważę, że ich wyroby miały już związek z inteligentną odzieżą sportową, a o przykładzie pisałem we wpisie na temat Heddoko – sportowych strojów, które dopracowywano właśnie z autorami dzisiejszego modelu. Takie partnerstwo ma spory potencjał i to nie tylko w działach sport & fitness. StretchSense to próba przygotowania kolejnej generacji ubieralnej technologii. Tutaj skupiono się głównie na tkaninach, które przenoszą w czasie rzeczywistym ruchy i położenie w przestrzeni. Ma to ułatwić sterowanie, czy przenoszenie ruchu z ciała do wirtualnej rzeczystości (integrując się z ubraniem).

CTO Dr Todd Gisby i CEO Dr Ben O’Brien firmy StretchSense. fot. pmscienceprizes.org.nz

Będzie wygodniej, a funkcje mają dać nowe możliwości. Dane na temat ruchu poszczególnych kawałków materiałów są od razu przenoszone do mobilnej aplikacji – na ten moment przygotowano ją na Androida. Dodam w tym momencie, że z technologii tej korzysta już ok. 80 klientów, którzy próbują wdrażać ją w swoich projektach w działach sportowych, zdrowotnych i mapowaniu ruchu użytkownika. Być może będziemy mogli spodziewać się niebawem ciekawych propozycji. StretchSense obiecuje lekkie i komfortowe dla ciała noszenie takich sensorów. Czujniki przekazują informacje przez Bluetooth 40.

Firma miała okazję rozmawiać z wieloma globalnymi liderami z różnych sektorów: odzieżowego itp. Było zainteresowanie od animatorów, developerów Augmented Reality, przedstawicieli rynku sportowego, czy protetyki. Zestawy dla zainteresowanych rozwijaniem technologii w swoich wyrobach można kupić na stronach producenta. Komplety kosztują 300 dolarów (w opcji pre-orderów).

źródło: StretchSense via pmscienceprizes.org.nz