Pisałem już na blogu o bardzo wielu smart urządzeniach do monitorowania witalności organizmu. Trackerach do śledzenia kondycji, ale i zdrowia (wielu parametrów). Dosyć rzadko trafiają się tu wyroby z Polski. StethoMe to projekt bezprzewodowego, mobilnego i inteligentnego stetoskopu z aplikacją, który posłuży do monitorowania astmy w domowych warunkach. Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza opracowali urządzonko, dzięki któremu rodzice będą mogli badać sytuacje swojego dziecka.

StethoMe

Oczywiste jest, że w przypadku pierwszych symptomów lub nietypowych objawów, należy udać się do specjalisty, by uchronić dziecko przed poważnymi konsekwencjami. Na szczęście nie trzeba będzie już chyba odwiedzać lekarzy tak często jeśli moduł z czujnikami umożliwi stałą i regularną kontrolę płuc. StethoMe może stać się uzupełnieniem (a być może kiedyś i zastępstwem) medyków pierwszego kontaktu, czyli wirtualnym asystentem badającym stan układu oddechowego i pomiar temperatury ciała. Wszystko po to, by podpowiedzieć czy należy udać się do lekarza.

Kaszel, gorączka, czy katar to zawsze pierwsze sygnały, ale czy są od razu powodem do wizyty w przychodni? W tym ma pomóc mobilny stetoskop z odpowiednim oprogramowaniem przy asyście w trakcie pomiarów. Autorzy obiecują, że to pierwsze tak precyzyjne urządzenie do codziennego użytku, mające rozwiać wątpliwości przy ocenie zdrowia. Odczytane dane można przesłać do lekarza, by ten ostatecznie zdecydował co robić dalej. To nie pierwszy gadżet na świecie o podobnym schemacie działania. Zdalna pomoc w takiej wersji będzie się już tylko upowszechniać.

StethoMe

StethoMe z aplikacją podpowiedzą gdzie umieścić nasłuch, by zapis pomiarów był pełen. Sensory monitorują pracę serca, temperaturę oraz dźwięki płynące z płuc podczas oddychania. Wszystkie te informacje są przetwarzane przez algorytmy uczenia maszynowego, które zostało wytrenowane na danych tysięcy pacjentów o różnej kondycji zdrowotnej. Pierwszy przekaz dociera do nas przez ekranik stetoskopu, ale wędruje też do apki, gdzie jest przechowywany w ramach historii naszego profilu (stąd może zostać przesłany do specjalisty – tzw. telemedycyna). Moduł przeszedł już pewne testy i otrzymał certyfikaty, więc ma szansę na produkcję. Według twórców stetoskop potrafiłby wykrywać różne schorzenia, w tym astmę.

źródło: StethoMe