Sony Xperia XZ2 Premium – 4K HDR i 51,200 ISO!

16 Kwi 2018

Kilka tygodni temu Sony zaprezentowało flagowy model Xperia XZ2. Już wtedy przewidywałem, że japoński gigant ponowi strategię z zeszłego roku i chwilę później wprowadzi na rynek jeszcze mocniejszą edycję premium tego smartfona. Tak też się dzieje. Sony Xperia XZ2 Premium to high-endowa jednostka z mocarnymi parametrami i świetnym aparatem fotograficznym. Pod tym względem Sony musi górować, bo wielu producentów kupuje jego fotograficzne podzespoły (głównie sensory do kamerek telefonów).

Sony Xperia XZ2 Premium

Jest kilka nowinek, których w smartfonach Sony jeszcze nie było, a nawet takie, których w telefonach w ogóle nie doświadczaliśmy. Model XZ2 Premium to 5.8-calowy wyświetlacz 4K HDR (zwykła XZ2 posiadała 5.7 cala). Zmieniła się też jasność panelu. Jest 30% lepsza. Pod względem ekranu jest zatem topowo, ale to nie najważniejsza cecha szczególna tego wariantu. Oczywiście ekranik się wyróżnia, ale przy modelu Premium Sony stawia przede wszystkim na fotografię. Świetny wyświetlacz ma pokazać na sobie najlepsze możliwe efekty z aparatu. Podwójny obiektyw Motion Eye Dual to wreszcie system, którego u Sony oczekiwałem. Większość konkurencji w swoich flagowca ma po dwie kamerki.

Xperia XZ2 Premium ma bardzo wysoką czułość ISO. Aż 51,200!! W smartfonach to coś naprawdę wyjątkowego. Wykonywanie zdjęć w ciemnych warunkiem powinno być zatem bardzo przyjemne. Filmiki też mają niezłe parametry. Tutaj proponowane jest 12,800 ISO. To specyfikacje, które kojarzymy z aparatów fotograficznych większych rozmiarów. Tutaj są upakowane w smartfonowej konstrukcji. Huawei P20 Pro też proponuje takie wyniki ISO, ale przy trzech obiektywach i sztuczkach software’owych. Motion Eye Dual to kolorowy i czarno-biały sensor. Jeden skupi się na kontraście, drugi na kolorze. Procesor graficzny połączy dane z obu. Technologie AUBE fusion zwrócą w ten sposób jeszcze lepsze efekty na fotkach. To technika już stosowana na rynku telefonów. Nowa Xperia ma też efektowny efekt bokeh dla ujęć portretowych. Zdjęcia monochromatyczne też będą lepszej jakości, bo przełączenie kamerki w tryb czarno-biały wykorzysta sensor pomijający barwy.

Sony Xperia XZ2 Premium

Poza tym znajdą się też funkcje z normalnej XZ2, czyli nagrywanie 4K HDR, 960 fps z Super Slow Motion. Selfie z kolei wykorzysta ekran jako flash, doświetlają kadr. Jest również tryb X-Reality, czyli upscaling fotek do HDR. Multimedia na tym sprzęcie będą wyglądać ultra dobrze (przynajmniej na papierze). Wewnątrz Snapdragon 845, chip X20 LTE (1.2 Gbps), 6 GB RAM. Sony proponuje też Dynamic Vibration System wzmacniające dźwięk efektami wibracji. Audio ma tu być dalej topowe. S-Force Front Surround z modelu XZ2 z wysokiej jakości Hi-Res Audio i LDAC.

Design znajomy. XZ2 Premium wykończono szkłem 3D. Z tyłu i na froncie szklane pokrycie Gorilla Glass 5. Metalowa ramka jest opływowa, a cała konstrukcja wodoszczelna (certyfikat IP65/IP68). Oczywiście bezprzewodowe ładowanie Qi. Czyli co? Czym wyróżni się nowy model na tle wcześniejszych? Przede wszystkim luksusem masakrycznego aparatu, ekranem 4K HDR, lepszym akumulatorkiem. Wystarczy? Powinno! Aparat zadebiutuje w okolicach lata. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie jego cena, ale XZ2 wyceniono na 800 dolarów, więc odmiana premium będzie odpowiednio droższa.

źródło: sonymobile.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *