Radioodtwarzacz Sony z CarPlay i Android Auto

23 Sie 2016

Sony XAV-AX100 – najtańszy jak do tej pory radioodtwarzacz z CarPlay i Android Auto

Sony XAV-AX100 to prawdopodobnie najtańsza opcja dostarczenia swojemu autku system z samochodowymi wersjami iOS i Androida (oczywiście poza nieoficjalnie wgrywanymi modyfikacjami na tablety i smartfony, które również można w kokpicie zamontować.

Sony XAV-AX100

Konkurencyjne rozwiązania CarPlay i Android Auto pojawiają się w coraz szerszej ofercie modeli samochodów, a integrowanie systemów z wnętrzem auta to komfort i podniesienie jakości użytkowania pojazdu. Wiele osób chce wygodnie łączyć swój smartfon z resztą kokpitu i tą drogą korzystać z wybranych funkcji. Gorzej mają posiadacze starszych aut, bo dla nich zakup kompatybilnego radioodtwarzacza łączy się z raczej większymi kosztami. Na szczęście kilka marek odtwarzaczy samochodowych sprzedaje swoje modele współpracujące z oprogramowaniem Apple i Google’a. Sony zaprezentowało właśnie jeden z przystępniejszych cenowo – model XAV-AX100.

Przystępny cenowo znaczy sporo tańszy o wielu konkurentów. Niecałe 500 $ to dosyć dużo, ale jak na radioodtwarzacz z dostępem do CarPlay i Android Auto to nie jest wygórowana cena. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to wyłącznie platforma dająca nam opcję wykorzystania samochodowych odmian mobilnych systemów, ale i wysokiej jakości player. Nie da się jednak ukryć, że przyciągać do zakupu mają właśnie CarPlay i Android Auto, dzięki którym przyjemność z użytkowania ma wzrastać. W przypadku części funkcji tak jest, przy niektórych trochę mniej, ale zawsze aktualizacje mogą wszystko poprawiać (jak w smartfonach i tabletach).

Sony XAV-AX100

Sony znów dołącza do takich producentów Pioneer, Alpine, Kenwood, JVC, czy JBL. Nie jest to oczywiście pierwszy radioodtwarzacz japońskiego producenta elektroniki, ale do tej pory najtańszy. Fajne jest też to, że możemy sobie wybrać system, a przecież to bardzo ważne. Jedni korzystają z Android, inni z iPhone’a. Niektórzy producenci oferują swoje odtwarzacze wyłącznie z jednym z tych systemów, np. AppRadio 4 od Pioneera to tylko CarPlay. Pioneer nie ma fizycznych przycisków! Jak już jestem przy tym modelu to dodam, że kosztuje 600$, a więc przegrywa z Sony XAV-AX100 na trzy sposoby.

Nie można jednak porównywać samochodowych odtwarzaczy wyłącznie na podstawie ceny i dostępu do OSu. Sony chcąc obniżyć cenę musiał pójść na pewne kompromisy. Sony XAV-AX100 potrafi obsłużyć cztery kanały 55W, ma też Bluetooth i USB audio oraz opcję połączenia z kamerą cofania. Jest też opcja ExtraBassu, wygodne kontrolery i dotykowy ekran. W zależności od systemu można wykorzystać wybrane aplikacje oraz obsłużyć Soniaka komendami głosowymi. Pokrętła obok dotykowego ekranu to wygodne uzupełnienie. Kontrola dźwięku fizycznym pokrętłem jest wygodniejsza, natomiast korzystanie z kontaktów lub odbieranie połączeń lepiej obsługiwać przez dotyk. Jak to Sony jest u niego i chip NFC.

źródło: Sony

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *