Sony WF1000X – bezprzewodowe mini słuchawki

6 Wrz 2017

Nową, bardzo popularną sekcją na rynku elektroniki stają się bezprzewodowe słuchawki i to konkretnie te w wersji dousznej. Małe słuchaweczki wyraźnie kuszą odkąd swój wariant wprowadził na rynek Apple. AirPods są obecnie najlepiej sprzedającymi się słuchawkami tego typu, a w USA wręcz dominują. To powoduje, że nowi gracze muszą wejść z bardzo atrakcyjnym i konkurencyjnym wyrobem (mając w pamięci fakt, że we wrześniu amerykański gigant pokaże pewnie nową generację hearable z Siri).

Sony WF1000X

Bezprzewodowe mini słuchawki to dopiero wschodzący segment audio, ale z ogromnym potencjałem. Producenci wyczuwają dobrą sprzedaż i każdy uzupełnia ofertę o taki typ wariantu. Na targach IFA 2017 swój model premium zaprezentowało Sony. WF1000X należy do serii Sony Premium Noise Cancelling Earphones. Jest najbardziej kompaktową edycją słuchawek z cyfrowym wyciszaniem hałasów w asortymencie japońskiej marki. Czy to poważne zagrożenie dla AirPodów? Z wyrobami Apple trudno rywalizować, ponieważ firma z Cupertino ma pokaźną grupę zagorzałych klientów i nawet jeśli sprzęt nie jest lepszy to i tak znajdzie nabywców.

Sony postara się o model stawiający na jakość dźwięku. Pamiętajmy, że to wciąż przede wszystkim system grający. Produkt zaoferuje bardzo podobny format, czyli słuchawki chowane do pudełeczka, które jest zarówno schowkiem, jak i dodatkową energią dla “pchełek”. Oczywiście znajdziemy w nich chip NFC, czyli szybkie parowanie ze źródłem Bluetooth. Na targach IFA sprawdzono już szybkość tego procesu i choć nie jest tak natychmiastowy jak u Apple to ułatwia powiązanie. Sony obiecało, że technologię Near Field Communication znajdziemy w możliwie wszystkich urządzeniach Sony, więc w nowych WF1000X nie mogło jej zabraknąć (nawet w tak maleńkiej obudowie).

Sony WF-1000X

Słuchawki Sony WF1000X wykorzystują funkcję Smart Listening, dostosowującą jakość dźwięku do naszej aktywności. Mają zapewnić odpowiednią jakość odbioru muzyki. Ten system wymaga jednak współpracy ze smartfonem (iOS, Android) przez specjalną aplikację Headphones Connect App. Przykład funkcjonowania tego trybu? W samochodzie wyciszy hałas, by lepiej słyszeć rozmówcę, natomiast podczas spaceru otworzy się na dźwięki zewnętrzne dla naszego bezpieczeństwa. Można z tego zrezygnować i ustawić sobie parametry manualnie. Na lotnisku słuchawki będą w stanie dostosować audio pod ważne komunikaty. Ustawienia Smart Listening można dowolnie zmieniać przez smartfon.

Gadżet zadziała też jak zestaw słuchawkowy z panelikiem na obudowie (nie trzeba wyciągać telefonu z kieszeni lub torebki). Niestety jak zwykle piętą achillesową będzie bateria. Słuchawki wytrzymają tylko trzy godziny na jednym ładowaniu (AirPods i Gear IconX mają po 5h, przy czym Samsung oferuje jeszcze tracker aktywności). Sony wycenia WF-1000X Premium Noise Cancelling Earphones na 199$, więc drożej niż 159 dla Apple. Wizualnie nie jest źle. Słuchawki mogą się podobać. Mają być dostępne globalnie jeszcze we wrześniu.

źródło: Sony

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *