Skagen Falster 2 z Google Pay, GPS i czytnikiem tętna

29 Sie 2018

Jak wcześniej zapowiadałem, kolejne modele modowych smart zegarków zaczynają uzupełniać ofertę modeli generacji, którym przybyło wewnątrz modułów. Następnym przedstawionym smartwatchem Wear OS, któremu dodano chip NFC, lokalizator GPS oraz czytnik tętna do bardziej szczegółowego monitorowania aktywności, jest Skagen Falster 2. Wciąż przedstawiciele eleganckich marek kojarzonych ze stylem nie wdrażają jednak łączności LTE. Prawdopodobnie to propozycje na przyszły rok.

Skagen Falster 2

Zegarek kontynuuje design poprzednika i wielu “analogowych”, starszych braci. Rozpoznawalny kształt został zachowany. Pierwszy Falster był pokazany na styczniowych CES w Las Vegas, więc następca pojawia się stosunkowo szybko. Potwierdza to tylko błąd jaki producenci modowych jednostek popełnili wcześniej, nie uwzględniając powyższych modułów w kopertach swoich wyrobów. Chyba trochę mylnie oceniono, że klientom będą się podobać smuklejsze gadżety, a funkcje sportowe ich nie zainteresują. Okazało się, że trackery aktywności to jeden z magnesów dla tego typu urządzeń, więc GPS i pulsometr muszą być.

Również mobilne płatności zbliżeniowe są trendy, a przecież wymieniane przeze mnie marki bazują na sklepach, gdzie wydawane są pieniądze. Może warto pokazać im, że płacić za transakcje warto też przez Google Pay prosto z nadgarstka i to produktem z logo tychże butików. Parametry Skagen Falstera 2 są teraz takie jak należy, a przynajmniej jeśli chodzi o standardy. To kolejny bardziej elegancki i stylowy model, który wykorzystamy też na treningu. Więcej funkcji = więcej użytku. Wszystkie pozostałe opcje platformy Wear OS oczywiście dalej są, a mówię o aplikacjach, powiadomieniach, zdalnej kontroli smartfona, naręcznym odtwarzaczu muzycznym, wymiennych tarczkach itd.

Skagen Falster 2

Optyczny czytnik tętna będzie oczywiście współpracował z Google Fit, ale i wieloma apkami, które można doinstalować w systemie zegarka. Dla aktywnych zmodyfikowano nawet autorską tarczkę, gdzie można odczytywać pracę serca bezpośrednio przy “wskazówkach”. GPS z kolei zarejestruje trasę i to bez konieczności zabierania ze sobą smartfona. Chip NFC oprócz transakcji da też dostęp do publicznego transportu w różnych regionach świata. Żeby z tego skorzystać trzeba jednak zbadać o jakie miast chodzi. To międzynarodowe podejście, więc turystom powinno się spodobać. Zegarek staje się niejako przepustką w kompatybilnych punktach dostępu (oczywiście po wykupieniu wejściówek, np. biletów). To idealny model rozwoju dla technologii Near Field Communiation w zegarkach z systemem Google.

Co jeszcze z poprawek? Obudowa jest teraz wodoszczelna, więc z zegarkiem można pływać. Spodziewam się, że Google wyda jakąś apkę do pływania, bo teraz sporo producentów zostało zachęconych do skonstruowania wzmocnionych kopert. Nie mogę obiecać, ale tak to wygląda. Sporo rywali ma już w bazie funkcje sportowe z dyscyplinami wodnymi, więc Wear OS jest pod tym względem nieco w tyle. Wszystko w Falster 2 jest wciąż opakowane minimalizmem, ale w pozytywnym sensie tego określenia. Różnice między generacjami tkwią w szczegółach. Przykładowo odchudzono bezel, czy dokonano poprawek w przycisku. Dorzucono programowalne przyciski, jak w Fossil Q Explorist. Specyfikacje pozostały niezmienione. Wciąż urządzenie pracuje na Snapdragonie 2100. Jeszcze nie wiem ile w środku jest pamięci. Wiem jednak, że wyświetlacz wydaje się teraz nieco większy, choć ma 1.19 cala. Dorzucono też więcej opcji dla pasków, czyli rozwinięto personalizację. Nowe są paski w stylu milanese, które można szybko dopasować do wielkości nadgarstka. Koperty będą oferowane w wykończeniach: czarny mat, srebrny, rose gold oraz matowy szary i matowy srebrny.

Skagen Falster 2

Ceny Skagen ustalił na 275$ od najtańszego wariantu i na 295$ z droższymi bransoletami. Co mnie zdziwiło? Że wciąż producenci stawiają na Snapdragona 2100 w momencie, gdy Qualcomm zapowiada jego następcę. Możliwe jednak, że to świadomy krok, bo dzięki temu zegarki będą tańsze i wciąż użyteczne. Osobiście muszę na koniec przyznać, że to jeden z lepiej wglądających s

źródło: Skagen

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *