Samsung WW9000 – inteligentna pralka z aplikacją mobilną

28 Kwi 2014

Internet Rzeczy zaczyna zwiększać swój zasięg. Wkrótce do wspólnej sieci kontrolowanej smartfonem dołączy całe mnóstwo domowego wyposażenia. Samsung niedawno zapowiedział swój inteligentny system “Smart Home”, a już od początku roku prezentowane są kolejne urządzenia, które wykorzystają możliwości komunikacji, a także automatyzacji oraz obsługi z mniejszego wyświetlacza. Tym razem na blogu pralka – ale inteligentna. Model WW9000 został zaprezentowany już w styczniu, a powoli będzie wchodzić do sprzedaży. Jest to nic innego jak maszyna do prania, ale zintegrowana z nowoczesnym domem.

Jak zwykle koreański gigant konkuruje na rynku ze swoim ojczystym rywalem. LG także ma swoją inteligentną pralkę i to z modułem NFC. Jak odpowie Samsung? Powinienem pewnie skupić się na jakości prania, trybach pralki itp., ale z racji tematyki bloga przedstawię wyłącznie funkcje związane z nową technologią użytkowania sprzętu AGD. Model wygląda raczej tradycyjnie. Wyróżnia go jednak dotykowy panel obsługi, przypominający nieco wbudowany smartfon. Będzie to LCD do programowania prania wspierany jedynie dwoma fizycznymi przyciskami. Oczywiście to wystarczy, aby kontrolować pralkę, ale jak już wiecie, WW9000 ma współpracować z naszym smartfonem, stając się częścią inteligentnego domu.

To właśnie największa zaleta nowego Samsunga. Wbudowany panel będzie zamiennikiem dla smartfonowej aplikacji, dzięki której obsłużymy pralkę zdalnie. Będziemy też otrzymywać powiadomienia z informacjami na temat procesu prania. W dotykowy sposób poustawiamy parametry (temperaturę, obroty, itp.) na telefonie lub na pralce. AGD będzie częścią sieci Wi-Fi w naszym mieszkaniu i będzie potrzebować instalacji apki Samsung Smart Washer (Android). Można pomyśleć: po co nam obsługa ze smartfona? Otóż przyda się, gdy będziemy chcieli uruchomić pranie zdalnie, ale nie z drugiego pokoju, a np. w drodze z pracy. Nie zapakujemy ubrań do bębna zdalnie, trzeba będzie to zrobić przed wyjściem – będzie można jednak aktywować pranie internetowo.

Samsung zadbał też o tryb diagnostyki. Jeśli coś stanie się z pralką, otrzymamy informacje o usterce na ekranie smartfona. Ciekawe czy odnajdzie znikające od pary skarpetki… Smart Check będzie generować kody QR, które skanując z wbudowanego ekranu pralki, pozwolą odnaleźć szybko informacje w przeglądarce telefonu. Można to zrobić bezpośrednio na pralce, ale wygodniej będzie na smartfonie. To rodzaj nowoczesnej instrukcji obsługi z odszukiwaniem błędów. Szybko dowiemy się, czy wystarczy zmienić filtr (w ogóle samo to, że dowiemy się co jest źle już na plus!), czy trzeba jednak wezwać speca. Wewnątrz pralki znalazły się sensory mierzące poziom wody, detergentów, wagę prania, czy brudu.

Te czujniki ocenią jak brudne są upchane ubrania i zasugerują odpowiednie użycie proszku do prania. Prawdopodobnie wszystkie te dane będziemy też widzieć na ekraniku smartfona. Samsung WW9000 zaoferuje 22 różne programy piorące. Pralka ma być dostępna na rynku w maju. Nie znana jest jeszcze cena.


źródło: samsung.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *