Samsung Gear S3 vs Gear S2 – jak wiele zmieniono w trzeciej generacji smartwatcha? Najlepiej ocenić porównując bezpośrednio z poprzednikiem.

Samsung Gear S3 vs Gear S2

Samsung Gear S3 to już siódmy smartwatch koreańskiego producenta w przeciągu trzech ostatnich lat. Jest jednym z producentów, który w swojej ofercie miał chyba najwięcej propozycji. Samsung wprowadzał kolejne warianty dosyć szybko i bardzo często, ale flagowa seria „S” to już dopracowane gadżety, odświeżane raz na rok. Bezpośredni konkurencji topowych rywali, m.in. Android Wear i Apple Watcha. Dwie ostatnie wersje zegarka, czyli Gear S2 i Gear S3 są bardzo podobne, ale mają na tyle dużo różnic, że warto je ze soba zestawić i porównać. Już Samsung Gear S2 był dobrze przyjęty przez rynek, a Gear S3 z nowymi poprawkami powinien jeszcze zyskać.

Porównanie podzielę na najistotniejsze sekcje, w których różnice między generacjami są wyraźne i mają znaczenie. Generalnie jednak format smart zegarka pozostał bardzo zbliżony, ponieważ konstrukcja jest naprawdę udana.

Samsung Gear S3 vs Gear S2 – waga i rozmiary

Samsung Gear S2 jest jednym z najmniejszych smartwatchy na rynku (piszę, że jest, ponieważ producent dalej będzie go sprzedawał). Ekranik jest mniejszy od większości konkurentów, a to troszeczkę ograniczało używanie gadżetu. Pomaga obrotowa ramka, ale miałem nadzieję, że zegarek urośnie. Tak się stało. Samsung Gear S3 jest większy i to znacznie. Na rynku tradycyjnych zegarków wielkość ma znaczenie i wytwórcy mają tendencję do ponadnormatywnych gabarytów i trochę z tej mody jest w Gear S3. Mimo, że ekran nie urósł znacznie to już sama koperta tak.

Samsung Gear S3 vs Gear S2
Gear S2 posiada 512 MB RAM, natomiast Gear S3 już 768 MB RAM.

Gear S3 powiększył swe gabaryty w każdą stronę. Wyświetlacz powiększono o 0.1 cala, a obudowa z 40 i 42 mm (zależnie od odmiany drugiej generacji) zwiększyła swe wymiary do 46 mm. O kilka milimetrów wzrosła też długość urządzenia (do 49 mm). Także grubości przybyło. Z 11.4 do 12.9 mm. To prawdopodobnie wynik pojemniejszego, a więc większego akumulatorka. Mimo, że zegarek Gear S3 będzie większy to nie powinien odstawać od rynkowych standardów. Gear S2 był wyjątkowo niewielki. To wszystko sprawiło też, że nowe Gear S3 Frontier i Gear S3 Classic są nieco cięższe, choć różnic pewnie specjalnie nie poczujemy.

Zależnie od modelu mamy do czynienia ze zwiększeniem wagi o 30-38% względem odpowiedników drugiej generacji. Natomiast między sobą, czyli między odmianami Frontier i Classic jest tylko 8% różnicy. Dołączę konkrety: Gear S2 Sport waży 47 g, Gear S2 Classic 42 g, natomiast Gear S3 Frontier 62 g, a Gear S3 Classic 57 g.

Samsung Gear S3 vs Gear S2 – design i wykończenie

Smartwatch Gear S3 nie zmienił ogólnej stylistyki. To wciąż okrągły zegarek ze stali nierdzewnej z obrotowym pierścieniem. Design był sprawdzony i dobrze przyjęty, więc Gear S3 kontynuuje estetykę. Nowa generacja jeszcze lepiej imituje wygląd zwykłego zegarka, co Samsung wykorzystuje przy promowaniu gadżetu. Ramka w każdym z dwóch wariantów jest wygodniejsza, bo posiada dodatkowe wypustki (jak w Gear S2 Classic). To dobry krok, ponieważ element ten nie ślizga się w palcach jak w Gear S2.

Obecna oferta smart zegarków Samsung Gear
Obecna oferta smart zegarków Samsung Gear

Nie ma już dwóch różnych łączeń paska. Oba nowe Gear S3 Frontier i Classic dysponują takim samym złączem. Są do siebie pod tym względem podobniejsze (pomiędzy odmianami Gear S2 są większe różnice). Wciąż do ochrony wyświetlacza stosowany jest materiał od Corning, czyli Gorilla Glass, ale tym razem w jej najnowszej technologii, czyli Gorilla Glass SR+. Poza lepszą wytrzymałością i mniejszą podatnością na zarysowania, szkiełko ma lepiej pochłaniać światło, a mniej odbić to lepsza czytelność ekranu. Myślę, że to dla klienta może mieć znaczenie.

Na ten moment Gear S2 oferuje nieco więcej wersji kolorystycznych (wykończenia), ponieważ ma już rok i Samsung dodał mu jakiś czas temu dwie opcje: Rose Gold i Platinum. Łącznie w ofercie jest pięć wariantów, czyli Gear S2 w normalnej wersji w białej lub czarnej kopercie, a Gear S2 Classic ma czarną, złotą i platynową odmianę. Gear S3 zaprojektowano tylko w dwóch wariantach. Gear S3 Frontier jest czarny lub srebrny. Z czasem pojawią się pewnie nowe pokrycia. Muszą. Uważni zauważą jeszcze jedną różnicę między nowymi modelami Gear S3. Odmiana Gear S3 Classic ma inne przyciski. Jak przystało na „klasyka” ma okrągłe, wystające przyciski, natomiast Gear S3 Frontier zachował te płaskie. Dodatkowo pokryto je chropowatym wykończeniem, by lepiej je odczuwać (w trakcie aktywności).

Gear S3 Frontier i Gear S3 Classic
Po lewej Gear S3 Frontier, po prawej Gear S3 Classic

Chyba warto też zwrócić uwagę na wymienność pasków. Gear S2 (ze specjalnym adapterem) i Gear S2 Classic pozwalają na podłączenie modeli 20 mm, natomiast Gear S3 wykorzysta każdy 22 mm pasek, jak klasyczny zegarek. Powinno być łatwiej dopasować paski z rynkową ofertą nawet dla zwykłych naręcznych czasomierzy. Nowe Gear S3 mają też elementy lunety (bezel).

Samsung Gear S3 vs Gear S2 – wyświetlacz

Jak już wyżej pisałem, wyświetlacz nieco urósł. Powiększył się z 1.2 do 1.3 cala. Niby niewiele, ale w średnicy zauważalnie. Gdyby porównać powierzchniowo to Gear S3 ma o 15% większy panel. Przypomnę, że koperta powiększyła się o ok. 30%, więc wzrost gabarytów nie przeniósł się na znaczniejsze powiększenie ekranu. Niestety i rozdzielczość nie poszła za rozmiarami. Gear S3 i Gear S2 mają te same 360 x 360 pikseli, a to oznacza, że spadnie ostrość. Z 301 do 278 ppi. Nie wiem czy będzie to zauważalne, ale jest to różnica, więc trzeba ją podkreślić.

Gear S3 AMOLED

Nie zmieniła się za to technologia panelu. To ten sam wyświetlacz AMOLED, który podobno jest najlepszym rozwiązaniem dla baterii. Pozwala wyświetlać obraz w opcji „always-on”, która nie tylko nie wpłynie bardzo na akumulatorek (choć jednak w jakiś sposób zwiększy jego zużycie), ale pozwoli zachować bardziej klasyczny wygląd zegarka. Będzie imitował „żywy” cyferblat, a to lepsza imitacja tradycyjnej odmiany. W Gear S2 ciągle aktywny wyświetlacz był czarno-biały, a teraz ma kolory, ale spadła nieco jasność w tym trybie. Coś za coś.

Samsung Gear S3 vs Gear S2 – wodoszczelność

Obie generacja okrągłego smartwatcha Samsunga mają tą samą szczelność IP68, co oznacza, że możemy go zanurzyć na głębokość jednego metra na określony czas. Z odpowiednim paskiem można go zatem użytkować bez strachu o zalanie. Wodoodporność jest dziś pewnym standardem, który zauważyło nawet Apple. Szkoda tylko, że koreański producent nie podkreślił tej opcji w lepszy sposób. W Cupertino przynajmniej dołożyli specjalny tryb do pływania, a Gear S2 i Gear S3 takich jeszcze nie mają. Są zdolne do podobnych wyzwań, ale brakuje specjalnej aplikacji wydobywające te zalety.

Samsung Gear S3

Podejrzewam, że bardzo szybko się to zmieni, ponieważ Samsung nie pozwoli, aby jego flagowiec był pod tym względem gorszy skoro certyfikat szczelności oferował już w poprzedniej generacji swojego konkurenta dla Apple Watch.

Samsung Gear S3 vs Gear S2 – tracker aktywności

Zarówno Gear S2 jak i Gear S3 mają sportowy charakter. Samsung podzielił smartwatche na odmiany i obie generacje miały wyróżnione wersje specjalnie do celów monitorowania aktywności. Druga generacja posiadała odpowiedni zestaw czujników, wodoszczelność oraz integrację z aplikacją S Health, a także dedykowaną apkę Nike+ Running i GPS w najdroższej odmianie z 3G. Niestety ten wariant był rzadszy i u nas niedostępny, więc klienci wiele tracili. Owszem, można było monitorować ruch, śledzić nawodnienie organizmu przez specjalną apkę, ale to GPS jest dziś pożądany przez użytkowników.

Propozycje ćwiczeń monitorowanych przez Gear S3 wygodnie wybierzemy obrotowym pierścieniem (dostosowany interfejs).
Propozycje ćwiczeń monitorowanych przez Gear S3 wygodnie wybierzemy obrotowym pierścieniem (dostosowany interfejs).

Tym razem moduł GPS jest obecny w każdym modelu serii Gear S3 co czyni go rywalem dla sportowych zegarków i będzie dostępny na każdym rynku. To nie wszystkie zmiany. Gear S3 Frontier ma być wzmocniony  oraz wytrzymalszy na srogie warunki atmosferyczne i oferowany także podróżnikom, gdzie razem z barometrem, wysokościomierzem i przyspieszeniometrem poszerzą funkcje odczytu aktywności oraz warunków.

Oba urządzenia pozwolą na wgrywanie aplikacji sportowych ze sklepiku dla zegarkowego systemu Tizen, a to pozwoli na wykorzystanie ich do różnych dyscyplin, nawet jako analizatorów kija golfowego czy rakiety tenisowej. Wbudowany S Health to też dostęp do śledzenia poszczególnych ćwiczeń. Gear S2 i Gear S3 mają też czujniki tętna.

Samsung Gear S3 vs Gear S2 – bateria

Akumulatorek ważna sprawa. Zwykle producenci bardzo chwalą się dodaniem kolejnych kilku godzin działania na jednym ładowaniu. Na rynku smartwatchy ma to szczególne znaczenie. Pod względem długości działania nastąpiła między Gear S2 i Gear S3 znaczna poprawa. Akurat Gear S2 nie miał się pod tym względem czego wstydzić, ponieważ obiecywał 2-3 dni działania i było to więcej niż o konkurentów. Teraz Gear S3 ma obiecywać nawet do 4 dni działania na jednym ładowaniu!

Samsng Gear S3

To oczywiście parametry podawane przez producenta. Gear S3 zwiększył pojemność z 250 mAh do aż 380 mAh, więc jest wyraźny skok. Będziemy ładować sprzęt nieco rzadziej. Podane liczby trudno jeszcze rozszyfrować, więc pewnie chodzi o jakieś szczególne warunki, ale już trzy pełne dni działania będą super. Nie sprecyzowano też długości działania przy aktywnym GPS, ale skoro sportowe zegarki wytrzymują kilkanaście godzin ciągłego lokalizowania to w Gear S3 nie powinno być gorzej. Obie generacje korzystać będą z tego samego, bezprzewodowego ładowania.

Samsung Gear S3 vs Gear S2 – software

Nie było potrzeby nic zmieniać w softwarze. Po pierwsze z uwagi na wspólną platformę dla aplikacji – obie generacje smartwatchy będą na rynku sprzedawane, więc programy zainstalujemy na obu. Po drugie, Tizen z okrągłym interfejsem i obrotowym pierścieniem jest świetny. Wystarczą aktualizacje systemowe, które odmienią wszystkie Geary, dając im dostęp do praktycznie tych samych funkcji (chyba, że wykorzystają konkretne czujniki nowszego Gear S3). Tizen w nowej wersji ma pozwalać na instalację aplikacji prosto z zegarka, a nie przez sparowany smartfon (ten update będzie dotyczyć także Gear S2).

Samsung Gear S3 Tizen
Zegarkowy Tizen i pierścień ponownie w użyciu.

Gear S2 i Gear S3 są kompatybilne ze smartfonami z systemem Android i pewnie uwzględniając podobne modele telefonów: z Androidem minimum 4.4 oraz sprzętem 1.5 GB RAM. Od kilku miesięcy Samsung zapowiada też współpracę z iPhone’ami, a Gear S2 mają już nawet swój program beta. Należy się więc spodziewać, że i Gear S3 otrzyma łączność z iOS. Prawdopodobnie obie generacje zyskają ją w tym samym czasie. Będą pewnie tak samo ograniczone jak smartwatche Android Wear z iPhone’ami, tj. nie dając użytkom pełni potencjału zegarka.

Samsung Gear S3 vs Gear S2 – inne funkcje

Na koniec zostawiłem sobie dodatkowe możliwości smartwatcha Gear S2 i Gear S3. Mam tutaj na myśli opcję mobilnych płatności Samsung Pay oraz niezależność gadżetu, czyli dostęp do danych komórkowych. Wszystkie z nich mają dostęp do tych funkcjonalności, ale w różnym stopniu. Zacznę od systemu transakcyjnego w nadgarstku. Samsung poprawił opcje kompatybilności z terminalami płatniczymi. Zeszłoroczny Gear S2 posiadał jedynie chip NFC, więc punkty sprzedaży wymagały posiadania skanerów Near Field Communication. Gear S3 posiądzie obok NFC także MST (magnetic secure transmission), więc możemy zegarek przyłożyć do tradycyjnego terminalu i dokonać płatności praktycznie wszędzie. Czekamy na debiut systemu Samsung Pay w Polsce.

Gear S3 Samsung Pay

Co z łącznością? Za pewien czas wszystkie smartwatche będą pewnie w pełni niezależne, ale na razie dostęp do 3G/LTE jest opcjonalny. Gear S2 oferował je w trzeciej odmianie (rzadko spotykanej). Teraz moduł 3G/LTE ma być dostępny w modelu Gear S3 Frontier. Może to oznaczać, że będzie oferowany dużo szerzej niż poprzednia generacja. Oczywiście niezależność oznaczać ma możliwość połączeń telefonicznych i dostęp do Internetu. Zobaczymy jak będzie z jego dostępnością w Polsce. Sądzę, że będzie w normalnej sprzedaży, ponieważ jest też sportową odmianą dla aktywnych i podróżników.

Samsung Gear S3 vs Gear S2 – cennik

Ten akapit pozostawię do aktualizacji, ponieważ Samsung nie poinformował jeszcze o oficjalnym cenniku nowych Gear S3 Frontier i Gear S3 Classic. Można przewidywać, że będą to ceny zbliżone do Apple Watcha i wyższe niż startowe dl Gear S2. Nowe modele są przecież usprawnione. Samsung Gear S2 kosztował 300 lub 350$ w zależności od odmiany. Wyczuwam, że Gear S3 zbliży się do 400$. Wydaje się też, że druga generacja zyska odpowiednią obniżkę, na której potwierdzenie też musimy poczekać.

źródło grafik: Samsung