Samsung Galaxy Watch Active 2 z EKG i LTE

5 Sie 2019

Przecieki były prawdą. Samsung bardzo szybko odświeżył swój niedawno wprowadzony sportowy smartwatch, by był lepiej przygotowany do walki z coraz ostrzejszą konkurencją Koreańska marka zaoferuje Galaxy Watch Active 2 z modułem EKG, łącznością LTE oraz sprawdzonym, rotacyjnym interfejsem, z którego słynęły Geary S. Jest estetycznie, bogato w opcje i z ulepszeniami.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Galaxy Watch Active 2 z dotykową kopertą

Nie dawniej jak w zeszłym miesiącu Samsung zapowiedział aktualizację systemu operacyjnego Tizen dla Galaxy Watch Active pierwszej generacji, w którym interfejs miał ułatwić poruszanie się po menu. Miała to być alternatywa dla poprzedniego motywu. Ten ucierpiał z powodu braku obrotowej ramki. Galaxy Watch Active 2 też nie ma tego pierścienia, bo liczyło się zachowanie bardziej kompaktowego designu. Producent wprowadził to, co ja sam sugerowałem już przy okazji pisania o poprzedniku.

Zamiast obrotowego pierścienia jest dotykowa ramka, czyli reagujący na gesty palców bezel. Tak powinno być już od samego początku, ale najwyraźniej czegoś wtedy nie dopracowano. Sugeruje to też bardzo szybkie wprowadzenie następcy o kompletnych funkcjonalnościach. Czy będzie to wygodniejsze od fizycznej ramki kręcącej się w okół okrągłego wyświetlacza? O tym przekonam się już w bezpośrednim kontakcie z zegarkiem. Doświadczenia z Gearami S i Galaxy Watch miałem pozytywne, choć denerwowało mnie, że ta ramka mocno wystaje ponad ekranik. Czy dotykowy panel będzie innowacyjny? Jeden z pierwszych TicWatchy oferował kiedyś dotykowy bok z technologią Tickle, a pamiętam coś bardzo zbliżonego w Misfit Vapor. Trochę inne rozwiązanie, ale podobne przeznaczenie. Niekoniecznie się w wymienionych gadżetach sprawdziło. Chodziło o szansę na przesuwanie treści bez zasłaniania ekranu palcem. Spodziewam się, że Samsung wdroży lepszy efekt.

Galaxy Watch Active 2 z LTE

Druga edycja Galaxy Watch Active będzie oferowana w dwóch odmianach. Obie zyskają na lepszej łączności. Tańsza jednostka ma otrzymać Bluetooth 5.0, a więc najnowszy protokół o większym zasięgu, pewniejszym połączeniu i szybszej transmisji danych, a do tego oszczędniejszym przesyle. Droższy Galaxy Watch Active 2 ma być wyposażony w moduł LTE, czyli możliwość połączenia się z Internetem bez konieczności parowania się ze smartfonem. Zegarek ma być w pełni niezależny, jak większy Galaxy Watch (ten nie Active).

Samsung Galaxy Watch Active 2

Nie muszę chyba mówić, co da nam połączeniem przez LTE? Będziemy mieć więcej swobody, nie trzeba będzie zabierać na trening lub na niektóre wyjścia smartfona, dane będą aktualizowały się bezpośrednio w urządzeniu, a powinno się też udać wykonać tą drogą połączenia głosowe. Warto tu być w posiadaniu bezprzewodowych słuchawek Bluetooth. Warto tu jeszcze dopisać, że Galaxy Watch Active LTE będzie sprzedawany (na razie chyba) tylko w stali nierdzewnej ze skórzanym paskiem, natomiast ten z BT dodatkowo w lżejszej, bo aluminiowej kopertce z fluorescencyjnym paskiem. Oba wykończenia będą miały po trzy kolory. Stal w czerni, srebrze i złocie, a aluminium w czerni i srebrze oraz rose gold. Zasadnicze pytanie: czy model z LTE będzie dostępny w naszym kraju? Galaxy Watch w końcu doczekał się takiego wsparcie dla eSIM, więc należy oczekiwać, że i jego młodszy, bardziej sportowy wariant pójdzie jego śladem.

Galaxy Watch Active 2 – specyfikacje

Oba modele powinny być też dostępne w dwóch wielkościach, czyli inaczej niż poprzednio, gdy Galaxy Watch Active pojawił się tylko w średnicy 40 mm. Teraz dodatkowo będzie też 44 mm, a to pozwoli dobrać wielkość pod nadgarstek. Mniejsza edycja będzie pasowała lepiej na damskiej ręce i chyba dlatego pośród wykończeń jest tu rose gold, ale w razie czego dwie pozostałe możliwości będą bardziej męskie. Wraz z wielkością kopert zmienią się średnice ekranów. Mniejszy smartwatch ma 1.2 cala, a większy 1.4. Nie zmieni się jednak ich rozdzielczość. 360 x 360 da lepszą ostrość mniejszej wersji. Cały czas są to Super AMOLEDy. Pokryto je warstwą Corning Gorilla Glass DX+, by wytrzymały zarysowania i uderzenia.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Pod ekranem pracować ma dwurdzeniowy procesor Exynos 9110 1.5 GHZ, a obok 768 lub 1.5 GB RAM (LTE). To chyba pierwszy ze smart zegarków od liderów elektroniki w branży z tak dużą pamięcią operacyjną. Na dane przeznaczono 4 GB. Nie zabrakło też chipa zbliżeniowego NFC.

Galaxy Watch Active 2 jest sportowy

Nowy zegarek wciąż stawia na sport, więc jego funkcje będą pod tym względem znów dopracowane. Z tyłu koperty zmieszczono lepszy czytnik optyczny. Będzie miał teraz aż osiem diod LED (widziałem sześć w Polar M600 z Wear OS). Samsung przekonuje, że dzięki temu odczyty pracy serca będą regularniejsze i precyzyjniejsze. Pozostałe czujniki mają rozpoznawać aż 39 różnych aktywności, pośród których siedem ma aktywować się automatycznie po wykryciu ruchu. Urządzenie rozpozna m.in. bieg, jazdę na rowerze, czy pływanie. Wiele z tych pomiarów będzie działać tak samo, jak w pierwszej generacji.

Ćwiczyć będzie można też oddech, analizować sen i wypoczynek, no i oczywiście zebrać dane podczas pływania. Zaktualizowano Running Coach, więc biegacze znajdą trochę poprawek. Z poziomu zegarka prześledzimy tempo biegu, a siedem różnych programów ułatwi osiąganie celów. Samsung Galaxy Watch Active 2 to całkiem nieźle wyposażony, sportowy smart zegarek. Myślę, że w niektórych analizach przyda się też wbudowany barometr. Naturalnie na wyposażeniu jest GPS, czyli już absolutny standard w sportowych zegarkach.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Galaxy Watch Active 2 z EKG

Samsung nie byłby sobą, gdyby nie próbował dorównać Apple Watchom. Potwierdza to wbudowany w zegarek moduł EKG do mierzenia rytmu serca. Ciężko jednak cokolwiek o tym rozwiązaniu pisać, bo Koreańczycy na razie nie pozwolą na korzystanie z tej funkcji. Wymaga ona certyfikacji, a na tą się niestety czeka. Odpowiednie instytucje dopuszczające urządzenia do sprzedaży muszą sprawdzić jakość i precyzję analiz. Elektrokardiogram w specyfikacjach jest podany, ale na ten moment nie jest specjalnie promowany.

Zasada działania będzie jednak prosta. Specjalnie rozmieszczone elektrody pozwolą na badania przepływu elektryczności, co będzie pewnie wymagało dotknięcia palcem ramki. Na razie zostawiam ten temat. Przyjdzie czas na lepsze zapoznanie się z tematem EKG u Samsunga. Przypomnę tylko, że pierwsza generacja też posiadała opcje, których do dziś nie można używać, a przynajmniej nie w Polsce. “Ciśnieniomierz” oparty na czujnikach optycznych miał wskazywać na podstawie tętna nasze ciśnienie. Jeśli wgramy soft z innego kraju (co łączy się jednak z utratą gwarancji) to te możliwości powinny być dostępne. Kiedy w Active 2 będzie EKG? Tego niestety nie wiadomo.

Galaxy Watch Active 2 ze Spotify i Tłumaczem Google

Samsung Galaxy Watch Active 2 posiądzie też trochę nowych funkcji. Chodzi oczywiście o aplikacje. Tizen na zegarku ma lepiej obsługiwać Twittera (pełniej, np. z opcjami retweetów). Na małych ekranikach obejrzymy nawet filmiki z YouTube’a, ale nie spodziewam się, by Google dopasowało format pod okrągłe wyświetlacze 😉 Dobrze na tym oglądałoby się okrągłe video z okularów Spectacles od Snapa.

Wydaje mi się też, że powinno przybyć trochę wirtualnych tarczek, a jeśli nie to na pewno będzie opcja wrzucenia efektu dopasowanego pod stylówkę (zdjęcie wzoru dobierze kolorystykę tarczy pod ubiór – na jak na zdjęciu powyżej). Fani słuchania muzyki będą zadowoleni z dostępu do serwisu Spotify, co jest oczywiście kontynuowane, bo partnerstwo między markami już było. Po raz pierwszy na zegarku dostępny będzie Tłumacz Google.

Samsung Galaxy Watch Active 2 Under Armour

Galaxy Watch Active 2 Under Armour edition

Ten akapit to na razie tylko przeciek, ale można być pewnym, że niemalże potwierdzonym. Samsung Galaxy Watch Active pojawi się jeszcze w specjalnej, jeszcze bardziej sportowej edycji Under Armour. EDIT: i jest – Galaxy Watch Active 2 Under Armour edition. Kiedyś UE posiadał swój własny smartwatch, ale woli już chyba brandować swoim oznaczeniem sprzęt partnera, jak Nike u Apple. Będzie to odmiana z preinstalowanym MapMyRun oraz integracją ze smart butami z trenerem oceniającym technikę biegu. Zegarek ma służyć przede wszystkim biegaczom.

Wypadałoby jeszcze wspomnieć o baterii, przynajmniej oceniając wyniki na papierze. Samsung chce obiecać cztery dni pracy na jednym ładowaniu, co otrzymamy dzięki lekkiemu Tizenowi. Wszystko jednak zależy od częstotliwości używania modułu GPS, transferu danych, czujników ruchu, ale też liczby samych powiadomień. Czas na cennik. Galaxy Watch Active 2 ma kosztować niecałe 280$ za edycję 40mm, niecałe 300$ za 44 mm. Nie wiadomo na ile będzie wyceniana wersja z LTE, ale trzeba spodziewać się 350-399$. Przedsprzedaż ma ruszyć 6 września. Premiera pod koniec tego miesiąca.

źródło: samsung.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *